ועדת הרגולציה

לאחד את רשויות החשמל והגז - לרשות אנרגיה אחת

הוועדה מחדשת את הרעיון לאיחוד רגולטורים לאחר שזה סוכל כבר בעבר בעקבות לחצי פוליטיים. "העדר תיאום יוצר עלויות משקיות עודפות ופוגע בתחרות"

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הרגולציה מציעה להקים רשות רגולטורית עצמאית בתחום האנרגיה, שתשלב את סמכויות רשות החשמל ורשות הגז. זאת, על מנת לקבוע קו אחיד בתחומים משיקים אלה. הרעיון לאחד את הרשויות המקצועיות בתחום האנרגיה לרשות-על אחת הועלה כבר בעבר בידי משרד האוצר – שניסה לשלב זאת בחוק ההסדרים, אך כשל לנוכח התנגדות שרי האנרגיה שחששו לריקון סמכות משרדיהם.

אורית פרקש הכהן, יו"ר רשות החשמלצילום: ניר קידר

"מבנה הרגולציה מכביד על משק האנרגיה הקיים, פוגם ביכולת להבטיח את הודאות והקוהרנטיות הנדרשת במשק בעיקר בשוק הגז ובשוק החשמל", נכתב במסקנות הוועדה. "רמת התיאום בין גופי הרגולציה השונים איננה תמיד מלאה –מה שמביא לכך שרמת הסיכון למשקיעים והביורוקרטיה בשוק זה גדלות והדבר גורר עלויות משקיות עודפות בשל התגברות החסמים ועיכוב ההשקעות. מצב רגולטורי זה, גורם לפגיעה בתחרות ולאי מיצוי התועלות המשקיות במשק זה".

כ-90% מאספקת הגז לישראל משמשת לייצור חשמל בתחנות כוח. עם זאת, עד הגעתו לתחנות הכוח, נמצא הגז תחת סמכותה של רשות הגז שבמשרד האנרגיה. היא הקובעת תקנים מקצועיים, היא הקובעת את תכניות העבודה לפיתוח רשת הולכת הגז, והיא הקובעת את התעריפים שגובה מהצרכנים נתג"ז, חברת ההולכה הממשלתית. עם זאת, הגוף הרגולטורי האמון על משק החשמל, ובין היתר על קביעת העלויות המוכרות לחברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים וכן תעריפי החשמל לצרכן, הוא רשות החשמל.

עם זאת, בין שני הגופים שורר אי תיאום - ואלה פועלים לעתים בניגוד עניינים. דוגמא לניגודים ברגולציה בין שני הגופים עלתה לאחרונה, עם החלטתה של רשות הגז לקבוע מנגנון פרו-ראטה בצינור הגז היחיד, המוליך כיום גז ממאגר תמר לישראל. קיבולת הצינור המוגבלת עמדה בלב המו"מ בין תמר ללקוחותיה, בראשם חברת החשמל, שחששו כי לא יוותר להם מקום בצינור. רשות החשמל, יחד עם רשות ההגבלים העסקיים, פתחו את חוזי הגז של תמר, בטענה כי הם יקרים מדי ואינם מאפשרים כניסת ספקים עתידיים, ושינו בהם את התנאים.

רק לאחר מכן התערבה גם רשות הגז, וקבעה מנגנון ולפיו, בשעת מצוקת קיבולת בצינור, תופחת באופן יחסי האספקה לכל לקוח ולקוח.בחברת החשמל מחו על כך נמרצות, שכן פירוש הדבר כי האספקה אליה תופחת, ודווקא בשעות הקריטיות מבחינתה. בנוסף, עם תנאי פרו-ראטה יכלה אולי החברה לקבל הנחה במחיר הגז,ולפיכך גם במחיר החשמל.

דוגמה נוספת לחיכוכים בין הרגולטורים ארע לאחרונה בתחום האנרגיה הסולארית. לאחר שהתברר כי ישראל לא תעמוד ביעדי האנרגיה המתחדשת שקבעה לעצמה, 5% עד סוף 2014, בשל העיכובים בהקמת מתקני רוח, ביקש משרד האנרגיה להמיר מכסות בסך300 מגה וואט, שנקבעו עבור טורבינות רוח, למכסות בטכנולוגיה פוטו-וולטאית. ואולם, באוצר סברו כי נכון יותר להמיר מכסות לא ממומשות דווקא מהטכנולוגיה התרמו-סולארית. זאת,כי התעריף לאנרגיה תרמו-סולארית גבוה משמעותית מהתעריף לאנרגיות רוח, ולפיכך כדאי להפחית דווקא בו את המכסות. שר האנרגיה דאז, עוזי לנדאו, הצליח להעביר החלטת ממשלה לפי השקפתו, אך שר האוצר, יובל שטייניץ, הגיע עליה ערר, ולפיכך ההצעה לא קודמה.הדוח מציין כי יש ללמוד כיצד מתמודדות מדינות אחרות עם אי הסכמות מעין אלה ולקבל החלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker