כנס הקיימות

עמיר פרץ: "יש מקומות בישראל שנראים כמו עולם שלישי"

על מיכל האמוניה בחיפה אמר פרץ כי "לא פעם עלה הנושא על שולחן שר הביטחון, אין סיבה שהמכל יישאר שם"

איתי טרילניק

"לא פשוט להגן על איכות האוויר, הקרקעות, ונושאים סביבתיים אחרים כאשר במקביל יש דיון על קצבאות הילדים", כך אמר הבוקר השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. "ינסו לדחוק אותנו הצידה, ולומר שאלו נושאים לא בוערים. אבל אנחנו לא נוותר, ואתם צריכים לומר שמאבק על קיימות הוא מאבק על קיום".

הדברים נאמרו בכנס הארצי לקיימות באשדוד. פרץ הוסיף כי: "במקום בו מצב הסביבה גרוע, שם גם המצב החברתי גרוע. יש קשר הדוק בין סביבה וחברה. ש בישראל מקומות שנראים כמו העולם השלישי. יש מקומות, לצערי בעיקר במגזר הערבי, שאין בהם פינוי פסולת על ידי העירייה. התושבים שורפים את הפסולת, כי אין מי שיקח אותה. אני החלטתי לתת קדימות לאוכלוסייה הערבית והחרדית בתקציבי המשרד, כי בסביבה אין גבולות. מצוקה בבני ברק תשפיע גם בתל אביב".

עמיר פרץצילום: אורן נחשון

פרץ התייחס למכל האמוניה בחיפה, שעלה לאחרונה לכותרות בעקבות הפיצוץ במפעל הדשנים בטקסס. היום יתקיים דיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא המכל, השייך לחברת חיפה כימיקלים. במקרה של דליפה מהמכל, האמוניה עלולה לסכן את תושבי האזור, ולפיכך מתוכנן ביטול המכל, והקמת מפעל לייצור אמוניה בנגב.

"בתור שר הביטחון לשעבר, לא פעם עמד מיכל האמוניה על שולחן הדיונים שלנו. היינו צריכים לעשות כל מיני פטנטים כמו להפחית את כמות האמוניה שבו. אבל כשיש לנו גז, אין שום סיבה שהמיכל ישאר שם. בניגוד לעבר, בו השתמשו בדלקים אחרים לייצוא אמוניה בהפסד, יש ערך כלכלי לייצור אמוניה מגז. ורוב הצרכנים לאמוניה הם בדרום. המכליות שמסיעות את האמוניה לנגב הם כמו פצצות זמן נוסעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker