לקראת כנס הקיימות |

"אסור לתת למשבר הכלכלי לדרדר את הסביבה לתחתית סדר היום"

אלן ז'ופה, עד לפני שנה שר החוץ של צרפת, החליף את הרכב באופניים - ופתח במהפכה סביבתית בעיר בורדו שבראשה הוא עומד ■ לקראת כנס הקיימות שייערך היום באשדוד, אומר ז'ופה: "קשה לפעול ברמה העולמית, לכן המאמץ הסביבתי צריך להגיע מהערים"

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

לפני שנתיים פנתה עיריית בורדו למעצב פיליפ סטארק בבקשה לתכנן עבורה את "אופני העתיד". כוונת העירייה היתה לפרוש ברחבי העיר הצרפתית אלפי זוגות אופניים להשאלה בחינם, כדי לשכנע את התושבים לוותר על הנסיעה ברכבם הפרטי ברחובות העיר הפקוקים. סטארק נעתר להצעה, ופנה לתושבים בשאלונים כדי ללמוד על צורכיהם. הוא נעזר ב–300 משובים כדי לתכנן אופניים עבור הפרויקט העירוני - בעלי שלדה אפורה, מדרך נמוך וייחודי וגלגלים בצבע צהוב בהיר. עד סוף 2013 תייצר פיז'ו כ–3,000 יחידות בעבור המיזם החדש.

בורדו ממתגת עצמה כ"אמסטרדם של דרום־מערב צרפת", ומתיימרת להוביל את המהפכה הסביבתית שעוברים המרחבים האורבניים בעולם המפותח. "קשה כיום לפעול ברמה העולמית, לכן הערים הן במוקד העשייה הסביבתית", אומר ראש העיר בורדו, אלן ז'ופה , לשעבר ראש ממשלת צרפת ושר הביטחון. ז'ופה מבקר השבוע בישראל כאורח הכנס הארצי השנתי לקיימות - אשדוד 2013 - שנערך היום.

בבורדו, העיר התשיעית בגודלה בצרפת ‏(242 אלף תושבים‏), הוקמה מערכת של רכבת קלה ‏(tram‏) כבר בשלהי המאה ה–19. אלא שבשנות ה–50 של המאה ה–20 בוטלו הקווים, מכיוון שהקרוניות הוותיקות נתפסו כמיושנות והקווים הפריעו לתנועת המכוניות הפרטיות שצברו פופולריות. בשנות ה-90 כבר הבינו בבורדו כי המעבר לתחבורה פרטית היה משגה, והחלו בבחינת חלופות.

לאחר שחלופת רכבת תחתית נפסלה, תוכננה רכבת עילית קלה, שזכתה גם לתמיכה ממשלתית. הקו הראשון של הרכבת הקלה נפתח ב–2003 ורשת המסילות עודנה מתפתחת. בנוסף, בורדו מעודדת נסיעה באופניים. העירייה יזמה פרויקט להשאלת אופניים בחינם, שבו יותר מ–1,500 זוגות אופניים הפזורים ב–139 תחנות בעיר. העירייה מדווחת כי כ–10% מהנסיעות היומיומיות בעיר נעשות באופניים ‏(60 אלף נסיעות‏), על גבי 200 ק"מ שבילי אופניים שהוקדשו לכך, והעיר נהנית מגידול שנתי של 13.5% בנסועת האופניים.

"כמו ערים רבות בעולם, בורדו פיתחה אסטרטגיה לפיתוח בר קיימא", אומר ז'ופה. "בנוסף, קיבלנו פרס על חיסכון באנרגיה מוועדת האנרגיה האירופית, לאחר שהפחתנו את צריכת האנרגיה במבנים ב–25%, והגברנו את צריכת האנרגיה המתחדשת, שמגיעה ל–23% מהצריכה העירונית. המתקן הסולארי העירוני הגדול בצרפת, אגב, נמצא בבורדו. יש לנו גם פרויקטים גיאותרמיים, של ביו־דלק ועוד. אנחנו מתחילים גם ניסויים בטורבינות חשמל תת־מימיות, שינצלו את זרם הנהר שחוצה את העיר. במקביל, אנו מפתחים עם חברת החשמל הצרפתית ‏(EDF‏) תוכנית להתקנת מוני חשמל חכמים, שיוכלו לנטר ולהפחית את צריכת החשמל על ידי צרכנים פרטיים".

אלן ז'ופהצילום: אייל טואג

בשנות ה–2000 צומצמה צריכת המים להשקיית גינות ופארקים עירוניים בבורדו ב–77%, כתוצאה מהחלפת ציוד, שינוי משטר ההשקיה והעלאת מודעות עובדי העירייה לחיסכון במים. כ–10% משטח העיר מכוסה ירק, ועל פי התוכניות, אף תושב לא יגור במרחק של יותר מ–500 מטר מגינה או פארק.

"צריך לתת קדימות לנושא הסביבה, וזו הזדמנות למודל צמיחה חדש שבו צורכים פחות משאבים מתכלים", אומר ז'ופה. "למרבה הצער, המשבר הכלכלי העולמי דירדר את נושאי הסביבה לתחתית האג'נדה הפוליטית. אסור לקבל את זה, והאחריות של השלטון המקומי היא לומר שחייבים לשנות את ההרגלים שלנו ואת מודל הצמיחה, להפחית בחדות את השימוש במשאבים מתכלים ולעודד מעורבות עמוקה של המגזר הציבורי והפרטי יחדיו".

"אירופה כבר אינה מרכז העולם"

ז'ופה ביקר בעבר בישראל בתפקידיו בממשלת צרפת, ובמקביל הוא משמש ראש העיר בורדו מאז 1995 ‏(כפל התפקידים מותר בצרפת‏). הוא שימש ראש הממשלה בין ב–1995–1997 תחת הנשיא שיראק. קודם לכן, כיהן כשר התקציב וחבר בפרלמנט האירופי. ב–2006 נבחר בשנית לראשות עיריית בורדו, ולאחר מכן חזר לכהן בממשלה, בין היתר כשר הביטחון ושר החוץ. בבחירות האחרונות שנערכו באפריל 2012, הובסה מפלגתו של ז'ופה, בראשות הנשיא ניקולא סרקוזי, והוא חזר לבורדו.

כיצד משפיע המשבר הכלכלי באירופה על צרפת?

"הבעיה של אירופה היא לא משבר פיננסי. יש לנו אמצעים לשלוט במשבר. למעשה, אנחנו צריכים להתמודד עם השינוי הגיאופוליטי בעולם. זהו עידן חדש, שהתחיל לפני יותר מ–20 שנה, עם נפילת חומת הברזל. אירופה כבר אינה מרכז העולם, ואנחנו צריכים להתאים את הכלכלות שלנו לתחרות עם סין, הודו, אינדונזיה, ברזיל ומדינות אחרות. זה האתגר הכי חשוב למדינות שלנו, ואנחנו, בעיקר צרפת, צריכים לשקם את התחרותיות שלנו מול המדינות האחרות.

מתקן ניסיוני בבורדו להפקת חשמל מזרם הנהר ופארק בעירצילום: תומאס סנסון

"צרפת עדיין מדינה עשירה, הכלכלה החמישית־שישית בגודלה בעולם, אבל זה לא יימשך אם לא נשנה הרבה דברים בממשל המרכזי והמקומי. צריך רפורמות במערכת הפנסיה, במדיניות לגבי משפחות, ההוצאה הציבורית. לא נוכל להעלות יותר את המסים אם רוצים להקטין את ההוצאה הציבורית והחוב, וזה אתגר גדול לחברה והממשלה הצרפתית.

"אני לא כל כך אופטימי, כי המדיניות המתוכננת כיום על ידי הממשלה לא תוכל לטפל באתגרים האלה. התקציב הממשלתי והמקומי לא מאפשר לתרום לארגונים, לתמוך בעסקים וכדומה. לכן, אנחנו צריכים לשנות את מדיניות המס כך שתעודד צמיחת עסקים חדשים בתחום. זה נושא לוויכוח בין הממשלה לאופוזיציה. אבל יש לנו יכולת לחדש, יש לנו אנשים צעירים שמוכנים ליצור ולחדש, ואני אופטימי בנושא חברות קטנות, כמו שיש בישראל".

איך ניתן לגייס תקציב לקידום פרויקטים סביבתיים בימים של משבר?

"אני חושב שהאזרחים מודעים למצב, הם רואים את הידרדרות האקלים והזיהום בערים, והם מוכנים לעשות מאמץ לשנות את ההתנהגות. הבעיה היא בממשל המרכזי ובמצב העולם. הניסיון להגיע לפריצת דרך במו"מ נכשל בוועידות האקלים בקופנהאגן, בקנקון ובדרבן. "לכן, המאמץ צריך להגיע מלמטה ולעלות מעלה, כדי שהממשלות לא יזנחו את הנושא הסביבתי. ערים יכולות לעשות את השינוי. במדינות שלנו, 80% מהאוכלוסייה גרה בערים. אפילו בסין 50% מהאוכלוסייה כבר גרה בערים. כל חצי שנה נבנית בסין עיר חדשה, ולכן האתגר האורבני הוא החשוב ביותר לעתיד הקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker