הממשלה תסבסד החלפה של 15 אלף דוודי חשמל לדוודי שמש

הסבסוד שיעניק משרד האנרגיה ינוע סביב 900 שקל לדוד, ויחסוך כ–1,000 שקל למשפחה בשנה בהוצאות החשמל

איתי טרילניק

 משרד האנרגיה פתח במבצע להחלפת דוודי חשמל ביתיים לדוודי שמש, בסבסוד של כ–30%. המשרד יסבסד החלפה של כ–14.5 אלף דוודים חשמל קיימים, בעלות כוללת של כ–13 מיליון שקל, כדי לעודד חיסכון בחשמל. מלבד החיסכון בחשמל למשק, המוערך ב–26 מיליון קוט"ש בשנה, החיסכון למשפחה שתחליף את הדוד מוערך בכ–1,000 שקל בשנה. עלות החלפת דוד תהיה 2,300–2,800 שקל.

משרד האנרגיה סיבסד עד כה החלפת מוצרי חשמל בעלות כוללת של מאות מיליוני שקלים. המטרה היא עידוד חיסכון בחשמל במשקי בית, על ידי מעבר למכשירים חדשים וחסכוניים. בין היתר, פורסמו מבצעים להחלפת עשרות אלפי מקררים ומזגנים.

המבצע הנוכחי מיועד לצרכנים ביתיים המתגוררים עד ארבע קומות מגג שעליו ניתן להתקין דוד וקולטי שמש. צרכנים המעוניינים בכך יוכלו להתקשר לאחד מארבעת הספקים שזכו במכרז ולרכוש את הדוד - בנפח של 150 ליטר, שיסופק בתוך 21 יום. העלות תכלול את התקנת הדוד החדש, פירוק הישן והעברתו לגריטה. כמו כן, ניתנת אחריות לשמונה שנים.

החברות שזכו במכרז המשרד הן אור הטבע, אידיאל דודי שמש, אמקור וכרומגן. פרטי החברות מופיעים באתר משרד האנרגיה והמים, שהקים גם מוקד לפניות הציבור למבצעי החלפה של מוצרי החשמל. כל חברה מציעה דוד במחיר מעט שונה, בין 2,318 שקל ל–2,768 שקל. מחירים אלה מתקבלים לאחר סבסוד של עד 900 שקל הניתן בידי משרד האנרגיה.

שר האנרגיה, סילבן שלום, אמר כי "הראייה הצרכנית באה לידי ביטוי במשרד בשנים האחרונות בכמה מבצעים כמו החלפת כ–15 אלף דודי חשמל, אשר מבזבזים אנרגיה וגורמים לצריכת חשמל גבוהה. אנחנו נעשה את הכל תוך הסתכלות ציבורית אמיתית - מה טוב למשק האנרגיה, למדינה ולצרכן. השיקול חייב להיות רחב". שלום הוסיף כי בכוונת משרדו לחדש בקרוב את מבצעי החלפת המזגנים לציבור הרחב, ומבצע החלפת מקררים בסבסוד גבוה יחסית ‏(60%‏) לאוכלוסיות נזקקות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker