הייצוגית הגדולה אי פעם יוצאת לדרך: חברת החשמל נתבעת בגין ניפוח התעריף

לאחר ארבע שנות דיונים, קבע בית המשפט המחוזי כי חברת החשמל הסתירה לכאורה חריגות שכר וניפחה הפרשות פנסיה לעובדיה - תוך שהיא גורמת לייקור מיותר של החשמל ■ התובעים דורשים להשיב 11-9.5 מיליארד שקל לציבור ■ החברה: נערער על ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר בסוף השבוע להגשה את התובענה הייצוגית הגדולה אי פעם בישראל - בסך 11-9.5 מיליארד שקל - נגד חברת החשמל. התובעים טוענים כי במשך שנים חברת החשמל שילמה לעובדיה תוספות שכר לא חוקיות, ניפחה את התחייבויותיה הפנסיוניות, הסתירה זאת לכאורה מהרשויות - וגרמה לכך שתעריף החשמל לציבור יהיה גבוה מהנדרש.

בהחלטה שנפרשה על פני 40 עמודים, וסיכמה כמעט ארבע שנים של דיונים, דחתה סגנית ביהמ"ש המחוזי, השופטת ד"ר דרורה פלפל, את בקשת חברת החשמל למחוק את בקשת אישור התובענה. פלפל נימקה את החלטתה בכך שהתביעה "מעלה לדיון נושא חשוב העוסק באופן התנהלות חברת ממשלתית ציבורית שהוגדרה בעבר כמונופול... שלכאורה מנצלת את כוחה לרעה בהטעיית רשות החשמל הממונה עליה, בהטעיות הממונה על השכר באוצר, ובפרט - בהטעיית לקוחותיה, תוך השפעה לכאורה שלא כדין על תעריף החשמל".

מרכז שליטה של חברת החשמל בחיפהצילום: תומר נויברג

משמעות ההחלטה היא פתיחה בהליך תביעה נגד חברת החשמל, שאם תתקבל - עשויה להביא לדרישת השבת כספים מהחברה ולהפחתת תעריף החשמל. ואולם, סיכויי ההליך להגיע לפסק דין מחייב נמוכים ‏(ראו מסגרת‏). בינתיים, חברת החשמל, שחויבה בתשלום הוצאות משפט של כ-120 אלף שקל, הודיעה כי תערער על ההחלטה.

"סגרו דברים בטלפון"

התובענה הייצוגית שאושרה היא איחוד של שתי בקשות שהגישו ב-2009 עורכי הדין גלעד מרקמן ושרון עומסי, בשם רו"ח תומר שני, וכן בידי עורכי הדין מיכאל בך ושירלי שלומיוק־בבאי. האחת טענה לגביית יתר בתעריף החשמל, כתוצאה מחריגות שכר ששולמו לעובדי החברה במשך שנים. השנייה הוגשה בעקבות חשיפת הניפוח של ההתחייבויות הפנסיוניות של חברת החשמל, שבעקבותיה נאלצה החברה ב-2009 לתקן רטרואקטיבית את דו"חותיה הכספיים ולמחוק 8.9 מיליארד שקל מההתחייבויות.

הטענה לחריגות שכר, שאותה כימתו העותרים בטווח 3.5-3 מיליארד שקל, נסמכת על תכתובת בין אגף השכר במשרד האוצר לבין חברת החשמל בדבר שורת ליקויים במנגנון השכר שהנהיגה החברה ותוספות לא חוקיות לכאורה שהעניקה לעובדיה. בין השאר, מדובר בהוספת דרגות שכר שלא כחוק, הכרה בשעות נוספות לצורך חישוב הפנסיה, קיצור ותק למשכורת י"ד, קידום גמלאים בדרגות וחריגות בהוצאות רכב ובתשלום שכר גלובלי. סך הכל נמנו עשרה סעיפים של חריגות שכר, שאותם נדרשה חברת החשמל להפסיק, בעוד היא מתעלמת מההנחיות, נהנית מהסחבת באוצר או שמנסה ליישמן אבל נתקלת בהתנגדות ועד העובדים.

גלעד מרקמןצילום: ללא קרדיט

"אתם מדברים על תשלום שכר מלפני 30-20 שנה. היינו אז בעולם אחר ובתרבות אחרת. אז סגרו דברים בשיחת טלפון, לא היתה משפטיזציה כזאת" - כך העיד במשפט מנהל אגף משאבי אנוש לשעבר בחברת החשמל, אבי ענתבי.

דו"ח מבקר המדינה העיר על חריגות השכר האלה כבר ב-1999, אבל הטיפול ב"תפוח האדמה הלוהט" עבר מממונה לממונה באגף השכר. ב-2009 הורה הממונה על השכר, אילן לוין, על הפסקת חריגות השכר ועל השבת 100 מיליון שקל משכר העובדים בגין החריגות מ-2004. ואולם, בתום משא ומתן מול ההסתדרות והוועד הגיעו הצדדים לפשרה על הפסקת החריגות, וחתמו על הסכם קיבוצי חדש - בלא חיוב בהשבת חריגות עבר.

בדו"ח האחרון שפירסם לפני חצי שנה משרד מבקר המדינה בעניין חברת החשמל, נחשפו חריגות שכר נוספות שהסתכמו לפי חישוביו, לרבות התוספת האקטוארית בגינן, ב-3.4 מיליארד שקל. המבקר מתח ביקורת קשה על הנהלת החברה ועל הדירקטוריון - וגם על הרגולטורים שלא פעלו למניעת העברת הכספים.

לטענת העותרים, יש להשיב את כספי החריגות לציבור, שכן אלה מעולם לא קוזזו מבסיס תעריף החשמל, שהמשיך לממן את החריגות. לטענת העותרים, חברת החשמל הונתה לכאורה את רשות החשמל כשהסתירה ממנה את חריגות השכר ולא דיווחה על שיעורן בדו"חותיה - ובכך שמרה לכאורה ביודעין על התעריף השרירותי.

מנגד, חברת החשמל טענה כי התכתובת שניהלה עם הממונה על השכר היתה בגדר התדיינות, ולא נקבע בה רשמית כי חריגות השכר מנוגדות לחוק. עוד טענה החברה כי הליך השבת חריגות שכר הוא מורכב, כולל זכות שימוע וממילא מחל לבסוף האוצר על כמה מהחריגות. בהתייחס למחילה זו, אגב, העיר בית המשפט: "לא ברור כיצד הסכם חדש יכול להשפיע נורמטיבית על ציבור הצרכנים שרכש לפחות זכויות תביעה על סמך התנהלות חברת החשמל עד לאישור ההסכם".

"החלטה אמיצה"

הסוגיה השנייה שנדונה בבית המשפט היתה ניפוח ההתחייבות הפנסיונית של חברת החשמל, שהגיעה בעבר לכ-23 מיליארד שקל, לאחר שזינקה ב-2009-2004 בלבד ב-70%. בעקבות בדיקה שערך רואה החשבון המלווה את החברה ב-2009, התברר כי היא חישבה את התחייבויותיה האקטואריות על יסוד הנחה שרירותית לכאורה, שלפיה שכר העובדים יצמח בשיעור ריאלי ממוצע של 2% בשנה. ואולם, ההנחה האקטוארית הנכונה היתה לשחיקה ריאלית של 1.54% בשכרם.

בעקבות הוראת רשות ני"ע מחקה החברה 9 מיליארד שקל מהתחייבויותיה ‏(6 מיליארד בפועל‏) ותיקנה לאחור את דו"חותיה - כשהיא מפרישה כ-2 מיליארד שקל לצורך השבתם לציבור.

לטענת חברת החשמל, תיקון הטעות האקטוארית וההפרשה שרשמה היו "לשם הזהירות בלבד", וכי מדובר ברישום חשבונאי שלא נושא במשמעות משפטית בהכרח. עוד טענה החברה כי מן הראוי שבקשות התביעה יופנו אל רשות החשמל - הקובעת את תעריף החשמל.

השופטת דחתה טענה זו וביקרה את התנהלות החברה ואת התעלמות ראשיה מחוק החברות הממשלתיות ומהדירקטוריון. לטענתה, החברה היא שאחראית לקביעת התעריף משום שהיא מספקת את המידע לרשות החשמל על הוצאותיה, ואם הרשות היתה מודעת לתשלומים הלא חוקיים - היתה פועלת לקזזם.

"זו החלטה אמיצה שמלמדת כי מקום בו הנהלת החברה, הרגולטור והפוליטיקאים אינם מצליחים לעמוד בפני ועד עובדים חזק, בית המשפט ישמש מגינם האחרון של האזרחים", אמר עו"ד מרקמן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker