מנכ"ל ויו"ר נמל אשדוד פיטרו עובד בלחץ הוועד - ויפצו אותו - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"ל ויו"ר נמל אשדוד פיטרו עובד בלחץ הוועד - ויפצו אותו

הסמנכ"ל יצחק בלומנטל סירב לתפור מכרז, הסתכסך עם ועדי העובדים - והתבשר על פיטוריו ■ בפסק דין תקדימי הטיל בית הדין אחריות אישית על שוקי סגיס ויעקב רז, אשר "הקריבו את בלומנטל משיקולים זרים", והורה להחזירו לעבודה

48תגובות

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הורה בשבוע שעבר לחברת נמל אשדוד להחזיר לעבודה סמנכ"ל שפיטרה לפני שנתיים, על לא עוול בכפו, אחרי שהסתכסך עם ועדי העובדים בנמל.

בפסק דין נדיר בחריפותו, קבעו הדיינים כי מנכ"ל הנמל, שוקי סגיס, "הקריב את הסמנכ"ל לטובת שקט מול ועדי העובדים", וביחד עם יו"ר דירקטוריון הנמל דאז, יעקב רז, השפילו והטעו אותו כדי שיעזוב את הנמל. הדיינים הורו לחברת הנמל לפצות את הסמנכ"ל, ובאופן תקדימי הורו לרשות החברות הממשלתיות לבחון את האפשרות כי סגיס ורז יממנו מכיסם הפרטי את הפיצויים שיושלמו לעובד.

דודו בכר

פסק הדין, שעליו חתומים השופט אילן סופר, נציגת העובדים ציפי מימון ונציג המעסיקים דב אבדור, ניתן בעתירתו של יצחק בלומנטל, לשעבר סמנכ"ל מטה ומחשוב בנמל וכיום מנהל משאבי אנוש במועצה להשכלה גבוהה - אשר כיהן עד 2005 בתפקיד הרגיש של סמנכ"ל משאבי אנוש בנמל אשדוד.

במסגרת תפקיד זה היה בלומנטל אמון על כל היבטי כוח האדם בנמל, לרבות מינויים, ועדות מכרזים ושכר. אלא שבלומנטל, כך התברר, "חטא" כאשר העז למלא את תפקידו נאמנה. ב-2004 הוא ניהל מכרזים ל-30 משרות של מנהלי עבודה חדשים בנמל. בלומנטל הדף לחצים שהפעילו ראשי הוועדים בנמל ל"תפירת" המכרזים, ובין היתר, עורר את חמתם של יו"ר ועד התפעול אלון חסן, ושל אביו, מזכיר ועד מנהלי העבודה דאז, אמיל חסן - אשר ישבו לצדו בוועדת המכרזים. בעקבות סירובו לבטל את תוצאות המכרז, פתחו הוועדים בנמל בשביתת האטה - אך תביעותיהם נדחו תוך ביקורת חריפה מצד בית הדין לעבודה.

בלומנטל, עם זאת, לא חמק מ"עונש". עם כניסתו לתפקיד של המנכ"ל החדש סגיס, העביר אותו זה מתפקידו, תוך שהוא מציין באחד מדיוני הדירקטוריון כי "בלומנטל לא ימשיך בתפקידו. כל הוועדים מחרימים אותו והוא מצוי בבעיית תקשורת מאוד רצינית בשטח". לימים נשאל סגיס כיצד החליט על המהלך ארבעה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד, ומדוע לא עיין בפסק הדין שניתן בעניין מחאת העובדים. סגיס השיב כי "פסק הדין לא עניין אותו".

שירן גרנות

ב-2011 הפתיע סגיס את בלומנטל בשנית. במסגרת פגישה שוטפת, הודיע לו כי דירקטוריון הנמל החליט ליישם שינוי ארגוני, שבמסגרתו תבוטל משרתו והוא יידרש לעזוב את הנמל. בלומנטל ההמום ביקש לשמוע זאת מיו"ר דירקטוריון הנמל דאז, רז - וזה אישר בפניו את החלטת הדירקטוריון והציע לו לפרוש מרצון, כדי שלא לפגוע בשמו הטוב וכדי שלא יאבד את הפיצויים שהובטחו לו.

לבלומנטל לא עזרו תחנוניו, וגם לא העובדה כי רכש באחרונה דירה באשדוד, והוא נאלץ לעזוב. אלא שבחלוף כמה חודשים התחוור לו כי נפל קורבן למצג שווא.

במועד פיטוריו, כך התברר, לא התקבלה בדירקטוריון כל החלטה על ביטול משרתו או על פיטוריו; העילה לפיטוריו - שינוי ארגוני שעליו הומלץ שנתיים לפני כן, לא אושר עדיין; הישיבה שבה אושרה פרישתו נוהלה ללא קוורום, בנימוק כי העניין "אינו סובל דיחוי", אף שהנושא הוסתר בנוסח הזימון לישיבה; הוא לא זומן לשימוע, ובלחץ סגיס, לא הוצע לו כל תפקיד חלופי; רז יידע את הדירקטורים בכך שפרש מרצונו; והפיצויים המוגדלים שהובטחו לו היו ניתנים לו גם אם היה מפוטר בעל כורחו.

בלומנטל פנה במכתב מפורט אל מנהל רשות החברות הממשלתיות דאז, דורון כהן, ושטח בפניו את השתלשלות האירועים. בחלוף חצי שנה פנתה הרשות לנמל, הודתה כי "נפלו פגמים בהליך קבלת ההחלטות על פיטוריו", והורתה לקיים דיון מחודש בפיטורים. מצוייד במכתב זה פנה בלומנטל אל הנמל כמה פעמים בבקשה להופיע בפני הדירקטוריון - אך לשווא. לאחר שהנמל התעלם גם מפניית רשות החברות, עתר בלומנטל לבית הדין לעבודה.

חברת נמל אשדוד

"דרך קלוקלת ונפסדת"

נמל אשדוד טען בבית הדין כי בלומנטל עודכן בידי סגיס על פיטוריו לפי הנוהל, כי היתה זו סמכות ההנהלה ליישם שינוי ארגוני וכי טענותיו של בלומנטל מועלות בשיהוי ניכר. אלא שבחירת מלים זו רק עוררה את זעמם של הדיינים.

"נפלא מבינתנו כיצד במסגרת חברה ממשלתית, מנצל מנכ"ל פגישה עם סמנכ"ל כדי לבשר לו שמשרתו בוטלה והכל במסגרת עדכון... זוהי דרך קלוקלת ונפסדת שאין לה מקום במסגרת יחסי עבודה, שלא לדבר על יחסי אנוש בסיסיים", כתבו הדיינים. "הדרך שבה בחרה החברה ליידע את התובע היתה משפילה, חסרת רגישות ושיקפה את השרירותיות שבהחלטה על ביטול המשרה", הוסיפו.

בית הדין קבע נחרצות כי סגיס ורז הטעו את בלומנטל, נהגו בחוסר תום לב ובחוסר שקיפות, התעלמו מהנחיות רשות החברות, ואף הוסיפו כי "ליקוים אלה מצביעים ורומזים כי ייתכן ויש רגליים לכך ששיקולים זרים נפלו בהחלטה על ביטול משרת התובע ופיטוריו".

הדיינים הטיחו ביקורת קשה בסגיס, ותיארו אותו כזה ש"עושה בדירקטוריון כבתוך שלו" ומתעלם מהחלטותיו. עוד טענו כי סגיס ניצל את ההזדמנות הראשונה שנקרתה בדרכו כדי להדיח את בלומנטל, ב"שורת מחדלים שמצביעים גם על האפשרות כי מניעים לא כשרים וזרים עמדו בבסיס ההחלטה".

"מנכ"ל חברה ממשלתית אינו פיאודל העושה ככל העולה על רוחו באחוזתו", המשיכו הדיינים להצליף. לנוכח "המקרה הקיצוני, סיום עבודה מיותר ובלתי מוצדק", כלשונם, פסקו באופן נדיר על השבת בלומנטל חזרה לתפקידו, תוך תשלום שכרו המלא מאז פיטוריו.

אלא שבכך לא נשלם הדיון. הדיינים פסקו לנמל הוצאות משפט של 25 אלף שקל, ופנו למנהל רשות החברות הממשלתיות על מנת שישקול אם יש מקום להורות כי לנוכח פסק הדין, סגיס ורז יחוייבו אישית בתשלום כל החיובים הכספיים.

מנמל אשדוד נמסר כי "החברה לומדת את פסק הדין".

בלומנטל, שיוצג בידי עוה"ד דוד לופו ומורן סבוראי, מסר בתגובה: "אני מרגיש שהצדק יצא לאור ושהמסר שהובע על ידי אזרחי המדינה במחאה החברתית, על הצורך בשינוי הנורמות במגזר הציבורי, מצא את ביטויו בפסק דין זה ויהווה ציון דרך חשוב בתהליך השינוי שלו כמהים כולנו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#