דייוידסון מזהיר את לפיד: "אם חוק ששינסקי ייפתח - נשקול את פעילותנו בישראל"

מנכ"ל נובל אנרג'י צ'ארלס דייוידסון הגיע ביום שני לישראל ונפגש עם ראש הממשלה ועם שר הכלכלה נפתלי בנט ■ "כמות הגז שאנו מספקים היום לישראל – הגבוהה אי פעם"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"זרימת הגז הטבעי ממאגר תמר מצויינת. התשתית יוצאת מן הכלל. לא יכולנו להיות מרוצים יותר. אנחנו מספקים היום לישראל גז בנפח גבוה משסיפקנו אי פעם ממאגר ים תטיס", כך אמר הבוקר נשיא חברת נובל אנרג'י האמריקאית, צ'ארלס דייוידסון.

דייוידסון נשאל על הודעת שר האוצר יאיר לפיד אתמול, על כוונתו לכונן ועדה ממשלתית נוספת לבחינת מעמד אוצרות הטבע של ישראל - ולא השאיר מקום לספק באשר לאפשרות כי תדון מחדש בנתח המדינה בתגליות הגז: "חוק ששינסקי היה נחוץ בגלל שלדעת ישראל שיעור התמלוגים לא היה מעודכן".

מנכ"ל נובל צ'ארלס דייוידסוןצילום: בלומברג

"הוועדה ביצעה מחקר לימודי ושינתה את המשטר הפיסקאלי כדי שישקף את נתח המדינה הראוי לדעתה. קיבלתי את זה, כי זה היה מקרה של חקיקה והמשכנו להשקיע. אבל אם המשטר הפיסקאלי יפתח שוב - אני חושב שנשקול מחדש את כל פעילותנו כאן", אמר דייוידסון.

דיוידסון הוסיף: "אני משתדל שלא לחשוב על ועדת ששינסקי, כי זה היה מקרה לא רגיל של העלאת מס לאחר שבוצעו השקעות ולאחר שנחשפו תגליות. אם ישראל תעשה זאת שוב - זה יפחיד משקיעים מלהשקיע בישראל. אני לא ידוע אם ששינסקי גרם לכך - אבל כשחיפשנו שותף למאגר לוויתן, היו כמה שהביעו דאגה לנוכח המהלך של ישראל".

יש לציין כי באוצר הבהירו אתמול שהוועדה החדשה לא תעסוק בסוגיית הגז הטבעי שכבר נדונה במסגרת ועדת שישינסקי.

"אנו מצפים לתגלית נוספת בקידוח כריש"

נובל, מפעילת קידוחי ים תטיס, תמר ולוויתן החלה לפני כשבועיים בהזרמת הגז ממאגר תמר למשק - ארבע שנים לאחר גילויו. מוקדם יותר במסיבת העיתונאים התייחס דייוידסון להקדמת ההזרמה של הגז. "הקדמנו במעט את לוח הזמנים, כי רצינו לוודא שהגז יזרום לפני חודשי הקיץ הקשים. ישראל מרוויחה לא רק דלק בעלות נמוכה בכשני שלישים מהגז המיובא (LNG) אלא גם דלק נקי יותר".

דיווידסון התייחס בדבריו לפעילות הקידוחים של החברה בים התיכון, וכן לקידוח האקספלורציה שמבוצע בימים אלה ברישיון כריש. "אנחנו לא מצפים שהוא יהיה קידוח יבש", אמר דייוידסון, בהתייחס לקידוח שלגביו העריכה נובל הימצאות גז בנפח כ-80 מיליארד מ"ק.

כפי שהוערך בענף, ניצל דייוידסון את ביקורו כדי לפעול מול ממשלת ישראל בסוגיית יצוא הגז. "בגלל שגילינו כל כך הרבה גז, מעבר למה שנחוץ בשוק המקומי, והיות שיש עוד הזדמנויות לתגליות - הייצוא דרוש לא רק כדי להזרים לישראל הון דרך המיסוי, אלא דרוש גם לעידוד המשך פיתוח הענף. לכן אנו מעודדים את ממשלת ישראל להתקדם, ולאמץ את מסקנות ועדת צמח כי הן יאפשרו לנו להתקדם עם לוויתן. יש עוד דברים רגולטוריים על הפרק - אבל הייצוא הוא מהלך מפתח".

באשר לפגישתו עם נתניהו ובנט אמר דייוידסון: "ממשלת ישראל מבינה שהחלטה על ייצוא צריכה להתקבל כדי שנוכל להתקדם בפעילות הקידוחים ופיתוח לוויתן. יש מגוון דעות באשר לשיעור יצוא הגז. אנחנו תומכים בהמלצות ועדת צמח - אם כי היינו רוצים כמובן ייצוא בשיעור גבוה יותר. בפגישתי אתמול עם ראש הממשלה נתניהו, הסכמנו כי החלטה כלשהי צריכה להתקבל. אני לא יודע מתי, אבל ביקשתי ממנו להתקדם מהר ככל הניתן".

קידוח תמרצילום: אבי בר אלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker