כך פיתתה לכאורה הממונה את העובדת לאורגיה עם המשנה למנכ"ל במשרד התחבורה

חקירה שערכה נציבות שירות המדינה נגד אלכס לנגר העלתה כי בכירים נוספים במשרד נטלו לכאורה חלק בשערוריית מין ועובדת המקורבת אליו לחצה על עובדות נוספות להשתתף במעשים ■ בא כוח העובדת: "הפרסומים חסרי שחר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אורגיות בבית מלון, משחקי מין, הטרדות, תפירת מכרזים וטובות הנאה - אלה עיקר הפרטים שנחשפו בשתי תובענות שהגישה בחודש שעבר נציבות שירות המדינה נגד עובדים במשרד התחבורה. התובענות הוגשו במסגרת חקירה שניהלה הנציבות נגד המשנה למנכ"ל המשרד לשעבר, אלכס לנגר, בנוגע לאירועים שהתרחשו לכאורה במשרד בשנים האחרונות.

נציבות שירות המדינה הגישה בחודש שעבר תובענה נגד הממונה על הפרויקטים במינהל היבשה, איריס ברקת. לפי כתב התובענה, ניהלה ברקת יחסים אינטימיים עם לנגר, שכיהן בעבר כסמנכ"ל היבשה במשרד וכממונה הישיר עליה - וכן שידלה לכאורה עובדת נוספת במשרד לקיום אורגיות שבהן נטלו השניים חלק. לנגר עצמו הועזב באוגוסט אשתקד במסגרת הסדר טיעון מקל שחתם מול נציבות שירות המדינה, לאחר שהורד בדרגה והורחק משירות ציבורי.

איריס ברקת, הבכירה במשרד התחבורהצילום: מתוך פייסבוק

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

בכתב התובענה מתואר המקרה של א', עובדת משרד התחבורה, שהיתה כפופה ישירות ללנגר. לפי התובענה, העבירה ברקת ל-א' מסרים כמו: "אלכס אמר שהיום את נראית סוף הדרך ושהתלבשת יפה", וגם: "אלכס חלם עליך חלום", והפצירה בה להיפגש אתה ועם לנגר כדי "שתוכל להיווכח 'עד כמה לנגר מעריך ואוהב אותה'".

כותרות נוספות באתר TheMarker

גולן טלקום ממשיך לזעזע את הענף: מבצע הצטרפות חדש ב-0 שקלים

בועה או בוננזה? // הביטקוין זינק ב-1,800% מתחילת השנה לשיא של 234 דולר

כך הסתכסך לפיד עם פקידי האוצר לקראת הצגת התקציב לנתניהו

העובדת נעתרה להגיע לפגישה עם השניים בפארק הירקון בתל אביב, שאחריה, כך נטען, ברקת הפעילה "לחצים ומניפולוציות", כלשון התובענה, כדי לארגן מפגש נוסף. אחרי כמה ניסיונות התחמקות, אספה ברקת את לנגר ואת א' מאזור ירושלים והשלושה נסעו לנמל תל אביב, שם אכלו ארוחת בוקר על חשבונו של לנגר. בתום הבילוי הציעה ברקת לשבת בחוף הים, וכשהגיע השלישייה לחוף הצוק, הוציאה ברקת מהרכב בקבוק יין והנחתה את א' למצוא "סידור" להמשך היום לילדיה.

ברקת מזגה יין והתעניינה אם היין משפיע על א'. בהמשך, כך נטעם בתובענה, הסיע אותן לנגר למלון דירות בהרצליה, שם קיימו השלושה מגעים מיניים כש"היתה זו הנאשמת שיזמה אותם אל מול א' והזמינה את לנגר, שצפה מהצד, להצטרף".

אלכס לנגרצילום: מיכל פתאל

בדרך חזרה לירושלים, הנחתה ברקת את א' להתנהג כרגיל, "לנתק את הרגש מהמחשבות", ולהודיע בבית שהיתה ביום חופש של סידורים עם אחותה. למחרת האירוע התקשרה ברקת ל-א' וציינה באוזניה שלנגר מסר ש"היה מדהים" וביקשה ממנה לא לספר לאיש על שהתרחש.

לפי התובענה, לאחר מסכת הפצרות ופניות נוספות של ברקת, התרחש מפגש שלישי של העובדת המתלוננת ש"נאותה בלב כבד להיפגש פעם נוספת עם השניים" ‏. במפגש, ברקת "החליפה לבגד גוף ולגרבי רשת שחורים ואז פנתה להפשיט את א'. הנאשמת ‏(ברקת‏) החלה בקיום מגעים מיניים עם א' ולנגר צפה בנעשה מהצד. בשלב כלשהו, הזמינה הנאשמת את לנגר להצטרף אליהן וזה קיים יחסי מין עם השתיים", כך נטען בתובענה.

הפסידה במשחק ונדרשה לעבור עיסוי

התובענה מביאה גם תלונה נוספת, של עובדת המכונה ב'. האישום מפרט מפגש חברתי שהתקיים ב–2007 בביתה, בנוכחות לנגר, ברקת ועובד נוסף בשם שי מלכה, ראש תחום מטענים ומשק לשעת חירום במינהל היבשה במשרד. "הארבעה שיחקו במשחק קופסא המכונה ג'נגה. הנאשמת קבעה כי המפסיד יצטרך למלא הוראה כלשהי שתינתן לו בידי יתר השחקנים, וכשהיא הפסידה, לנגר הורה לה ללבוש את הבגד התחתון ‏('בייבי דול'‏) אשר קיבלה במהלך המפגש לרגל יום הולדתה. הנאשמת פעלה על פי בקשתו והציגה עצמה לבושה בבגד בפני הנוכחים".

עוד נטען כי מאוחר יותר, כש-ב' הפסידה במשחק, היא הודיעה שאינה מוכנה למלא שום הוראה. בתגובה, הציעה ברקת כי לנגר יעסה את גבה, ולכך התנגדה העובדת. ברקת הציעה אז כי היא זו שתבצע את העיסוי, והמתלוננת הסכימה. אולם, במהלך העיסוי הצטרף גם לנגר, ללא הסכמה של העובדת.

לפי התובענה, "בתגובה, ב' קפאה על מקומה, כיווצה את כל גופה וסגרה את ידיה כדי למנוע מהשניים להגיע לאזור החזה שלה". האירוע הסתיים ביוזמת העובדת, שביקשה לסיים את העיסוי והסתלקה לחדר אחר. מאוחר יותר ניתקה את קשריה החברתיים עם לנגר וברקת.

בנוסף לכך, מואשמת ברקת באי־סדרים שונים במהלך עבודתה במשרד - בין היתר, היא השתמשה ברכבו הממשלתי של לנגר לנסיעות פרטיות שלה, מסרה דיווחים כוזבים לכאורה בנוגע לשעות הנוכחות שלה במשרד, עסקה בעבודה פרטית תוך הפרה של האישורים שניתנו לה לשם כך, ואף השתמשה לשם כך במתקני משרד התחבורה. ברקת המשיכה לעבוד באופן פרטי גם בתום האישורים שניתנו לה.

עוד נאשמת ברקת כי שכרה שני יועצים חיצוניים לקידום נגישות לנכים בתחבורה הציבורית, אך ביקשה מהם לבצע עבורה משימות אישיות שונות. אחת היועצות ערכה "רכישה בבית המרקחת, שליחות למוסך, ניסחה בעבורה מכתב תלונה באנגלית וסייעה לה בכתיבת עבודות ללימודיה כשהזדקקה לעזרה באנגלית". היועצת אף רכשה עבור ברקת מכשיר טלפון נייד ובשמים. יועץ אחר התבקש לקחת את נעליה של ברקת לסנדלר, ולרכוש עבורה הלבשה תחתונה".

"לא יקרה כלום אם תשקרו בחקירה"

ברקת ומלכה מואשמים גם בשיבוש הליכי חקירה. ברקת ניסתה לשכנע את אחת המתלוננות למסור עדות שקר לנציבות שירות המדינה, כך לפי התובענה, ופנתה לקבל פרטים על החקירה מעובדת נוספת. מלכה השתתף בשיבוש הליכי חקירה, לכאורה, בקנה מידה רחב יותר.

לפי תובענה נפרדת שהוגשה נגדו, הוא פנה לעובדת המשרד שהיו צפויות להיחקר, ואמר להן "אתן צריכות לדעת את הזכויות שלכן, אם אתן נחקרות באזהרה או לא, ושתדעו שמותר לשקר בחקירה ולא יקרה כלום אם תשקרו קצת ותגנו על עצמכן".

על עובדת אחרת, שנקראה להעיד במשטרה, איים מלכה "אני אתן לך סנריו, פתאום בעלך יקבל טלפון וימצאו כבר מה להגיד, יחפשו שלדים בארון". מלכה מואשם גם באי סדרים, כמו דיווח כוזב על שעות העבודה שלו, ובהתנהגות לא הולמת. במקרה אחר, אמר לעובדת הכפופה לו כי "גם אם אני אהיה בזיון, את תגידי שאני בדיון".

שתי התובענות מוגשות בהמשך לתובעה שהוגשה נגד המשנה למנכ"ל המשרד, אלכס לנגר, שהודה בהטרדה מינית ועזב את תפקידו. לנגר הואשם בנוסף גם בקיום יחסים אינטימיים עם כמה עובדות הכפופות לו, בהסכמתה, ואחר כך התערב במכרזים פנימיים, לטובתן. אגף המשמעת בנציבות המדינה הגיע לענישה מוסכמת עם לנגר, שכללה את פרישתו המיידית, נזיפה חמורה, פסילה משימוש בכל תפקיד במשרד התחבורה, הפקעת משכורות, והתחייבות שלא יתמודד על שום תקפיד בשירות המדינה.

לאחר חתימת הסדר הטיעון עם לנגר, טענה עורכת דינו, רחל תורן, כי "ההר הוליד עכבר ומשבע מתלוננות הגענו למה שמפורט באישום, כשעיקרה של התובענה הוא ניגודי עניינים ורובם תיאורטיים. ההסדר שאליו הגענו מינימליסטי ותואם את התמונה המציאותית המצומצמת שהתבררה בסופו של יום".

תורן הוסיפה כי כי "מדובר בעובד מסור של משרד התחבורה, בעל ותק של 39 שנים בשירות המדינה. הוא תרם את מרבית שנותיו למשרד התחבורה והגיע להישגים מקצועיים שלא ניתן להטיל בהם ספק".

לשאלה מדוע מתנהלת החקירה על ידי הנציבות - ולא במשטרה - השיבו בנציבות כי "החקירה הראשונית בעניין החלה במשטרה, אך העובדות המעורבות בפרשה סירבו לשתף עמה פעולה והטיפול בנושא הועבר לנציבות".

למרות ניסיונות חוזרים ונשנים מול משרד התחבורה והנציבות, לא ניתן היה להשיג את תגובתו של מלכה או בא כוחו.

עו"ד דניאל פלד, המייצג את איריס ברקת, מסר בתגובה: "בשלב זה, טרם ראינו את החומרים שעליהם מתבססים האישומים. הפרסומים האלה הם חסרי שחר, ולטענת מרשתי לא היו דברים מעולם. בין מרשתי לבין אלכס לנגר היו יחסי ממונה וכפיפה, והיא רכשה הרבה הערכה וכבוד לאיש, ללא שום זיקה ליחסים אינטימיים בינו לבינה, ובוודאי ליחסי מין עם עובדות אחרות.

"לנגר כלל לא מופיע כעד בהליך המשמעתי שצפוי להתנהל. לפרסומים האחרונים יש רק מטרה אחת - לפגוע במרשתי, לגרום נזק חמור לתדמיתה, לסובבים אותה ולמשפחה שלה, מתוך תקווה שהדבר יגרום לה להרים ידיים, ולהגיע להסדר עם נציבות שירות המדינה. למרשתי אין כוונה לעשות זאת".

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker