בדרך לנמל פרטי? 8 קבוצות מתמודדות על הקמת 2 נמלים

בין המתעניינים: אשטרום, שפיר וסולל בונה שישתפו פעולה עם חברות זרות ■ באשדוד ובחיפה מתנגדים ודורשים להפעיל בעצמם את הנמלים החדשים

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

שמונה קבוצות ניגשו למיון המוקדם לקראת בניית נמלים חדשים סמוך לנמלי חיפה ואשדוד. בין המתעניינים, החברות הישראליות אשטרום, שפיר וסולל בונה, שישתפו פעולה עם חברות זרות. בין החברות הזרות ניתן למנות את Mobious-Bau הגרמנית, Condote de Agua האיטלקית, Cyes מספרד, הולנד טרמינל וכן China Harbour הסינית, שניגשה ללא שותפים ישראליים.

המכרז נועד להקמה של שני נמלים מים עמוקים, שיפעלו בבעלות פרטית ויתחרו בנמלים הקיימים. עלות ההקמה שלהם מוערכת ב-2.2 מליארד שקל. עובדי הנמלים באשדוד ובחיפה מתנגדים נחרצות ליוזמה זו, ודורשים להפעיל בעצמם את הנמלים החדשים, כרציפים בנמלים הקיימים.

נמל אשדודצילום: לימור אדרי

נמל המפרץ ייבנה צפונית לנמל חיפה הקיים, עם אורך רציף של 1,100 מטר. שובר הגלים הראשי של מפרץ חיפה צפוי להיות מוארך ב-3,100 מטר. נמל זה מתוכנן לקיבולת של 1.4 מליון TEU (יחידת מידה למכולות) בשנה.

נמל הדרום יוקם צפונית לנמל אשדוד והרצף הראשי בו יימתח לאורך 1,050 מטר. לשם הקמתו, יש להאריך את שובר הגלים באשדוד ל-2,800 מטר. גם נמל זה מותכנן לקיבולת של 1.4 מיליון TEU בשנה.

המכרז שפורסם הוא דו שלבי. השלב הראשון הינו שלב ה-PQ (מיון מוקדם) בו נבדקת כשירותם המוקדמת של הקבלנים שיתמודדו מאוחר יותר על ביצוע הפרויקט ויכולתם לעמוד בתנאי הסף. השלב הבא, שלב ההצעה הכספית והטכנית, יצא לדרך לאחר קבלת אישור שרי התחבורה והאוצר. בחודשים האחרונים אושרו להפקדה בידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה התוכניות הסטטוטוריות שהגישה חברת נמלי ישראל לבניית הנמלים החדשים.

העבודות במכרזים כוללות את הארכת שובר הגלים, הקמת רציפים וחפירה ימית, שתאפשר גישה לאוניות גדולות. משך הקמת הנמלים הוא כחמש שנים והם צפויים להיפתח ב-2019. על הממשלה להחליט האם היא מפתחת את שני הנמלים במקביל, או שתבחר להקים רק אחד מהם בשלב הראשון. אפשרות זו מעוררות חשש בקרב גורמים בענף הספנות, כי עבור אוניות גדולות, בהן נעשה עיקר הסחר בין המזרח הרחוק ואירופה, כלל לא יהיה כדאי לפרוק ולהטעין מכולות בישראל. הדבר עלול להעלות את מחירי היבוא והיצוא, ולייקר גם את מחירי המוצרים לצרכן.

שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל , אמר כי המשק הישראלי יזדקק בעשור הקרוב לשני מסופי מכולות חדשים, כשהראשון שבהם חייב לפעול בשנת 2018. מאחר ושני הפרויקטים דומים מבחינה הנדסית, הרי שניתן היה להתחיל בהליך המיון המוקדם (PQ) עוד בטרם הוחלט היכן יבנה הפרויקט הראשון. ברימן ציין עוד כי חברת נמלי ישראל עתידה לסיים החודש את תכנונם המפורט של מסופי נמל המפרץ בחיפה ונמל הדרום באשדוד והיא מקדמת במקביל הליכים נוספים בהם הפקה ואגירת אבן ותסקיר מקורות החול להקמת רציפים.

רציף המכולות המזרחי נמל חיפהצילום: אלבטרוס צילומי אוויר

שר התחבורה, ישראל כץ, הצהיר כי "פיתוח נמלי הים חיוני למשק ויש חשיבות רבה בפיתוח מהיר של הנמלים כדי לתת מענה על הגידול הצפוי בסחר וכדי שניתן יהיה לקלוט בהם גם אוניות גדולות". לדבריו, "התשתיות הנמליות בישראל כיום אינן מסוגלות לקלוט אוניות גדולות במיוחד, הצפויות לשלוט בסחר שבין אסיה לאירופה בשנים הקרובות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker