הגז ממאגר תמר הגיע לאשדוד - וללקוחות

הגז, שמופק מבארות בים, מגיע כעת באופן רציף דרך אסדת ההפקה הימית אל מתקן הקבלה באשדוד, ומשם מוזרם בצנרת של חברת נתג"ז הממשלתית לתחנות הכוח ולמפעלים גדולים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
איתי טרילניק

הגז הטבעי ממאגר תמר, שהזרמתו מהבארות החלה בשבת האחרונה, סופק לראשונה ללקוחותיו בישראל מיום ראשון בלילה. הגז, שמופק מבארות בים, מגיע כעת באופן רציף דרך אסדת ההפקה הימית אל מתקן הקבלה באשדוד, ומשם מוזרם בצנרת של חברת נתג"ז הממשלתית לתחנות הכוח ולמפעלים גדולים.

במאגר תמר מחזיקות נובל אנרג'י האמריקאית (36%), חברת נפט וגז אמריקאית המפעילה את המאגר, קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (31.25%), ישראמקו (28.75%), ודור-אלון (4%). המאגר נחשב גדול יחסית, ומכיל על פי הערכות כ-283 מיליארד מ"ק גז טבעי. הכנסות המחזיקים במאגר יגיעו על פי הערכות לכ-76 מיליארד דולר. מתוך כך, יהיה חלקה של הממשלה כ-37 מיליארד דולר.

עד כה חתמו השותפות במאגר על הסכמים למכירת גז בסכום המוערך בכ-35 מיליארד דולר. החוזים הם לטווח ארוך (כ-15 שנה בדרך כלל), ומכילים סעיפי Take or Pay, לפיהם על הצרכן לשלם עבור חלק מהגז שהזמין, גם אם לא צרך אותו בסופו של דבר מסיבותיו שלו. ההסכם הגדול הוא עם חברת החשמל, שתצרוך סך של 42.5-99 BCM גז טבעי במשך 15 שנה, בכפוף למימוש אופציות ההרחבה שבחוזה.

הצבת אסדת ההפקה של מאגר תמרצילום: אלבטרוס

לקוחות נוספים, שאמורים לקבל גז באופן מיידי, הם בתי הזיקוק בחיפה (בזן) ואשדוד (פז), שחתמו על חוזים לרכישת 5.8 BCM ו-3 BCM בהתאמה, וכן מפעלים גדולים כמו מפעל המלט נשר (3 BCM) ונייר חדרה (3.3 BCM). עם הפעלת תחנת הכוח הפרטית OPC, שבבעלות החברה לישראל (80%) וואוליה (20%), תתחיל התחנה לממש חוזה לרכישת סך של 10.6 BCM.

התחנה צפויה להתחיל בהפעלה מסחרית כבר בשבועות הקרובים. גם תחנת הכוח הפרטית דוראד, שבבעלות קצא"א (37.5%), החברה הטורקית זורלו (25%), אדלטק (18.75%), וא. דורי (18.75%(, צפויה להתחיל בצריכת 13.2 BCM שרכשה, עם הפעלתה ברבעון האחרון של שנת 2013. עד שנת 2015 צפויה להיבנות תחנת הכוח דליה אנרגיות, שחתמה על הסכם לרכישת כ- 23.5 BCM.

עד כה לא נחתמו הסכמים למכירת גז למשווקי גז, שימכרו כמויות קטנות יחסית למפעלים קטנים ובינוניים. מפעלים אלה יצרכו גז באמצעות מערכת חלוקה בלחץ נמוך, שאותה מקימים זכיינים בשיטת BOT בשישה אזורים שונים בארץ. ואולם עד כה חתמו השותפות במאגר על הסכמי מכירה בעיקר מול הלקוחות הגדולים כמו תחנות כוח ומפעלי תעשייה גדולים מאוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker