אספקת הגז ממאגר תמר צפויה להתחיל ביממה הקרובה

הפקת הגז החלה מהבארות שבים ■ עם סיום הבדיקות הנדרשות, יחלו הלקוחות לקבל את הגז ■ יצחק תשובה: "הפרויקט הזה ישנה את פני המשק הישראלי ויבטיח עצמאות אנרגטית למדינה"

איתי טרילניק
מוטי בסוק
איתי טרילניק
מוטי בסוק

השותפות במאגר הגז תמר הודיעו כי החלה הפקת הגז, וכי האספקה ללקוחות הגז צפויה להתחיל ביממה הקרובה. ההפקה מבארות הגז החלה, כ-90 ק"מ מחופי חיפה, בשעה 16:00. הגז מובל כ-150 ק"מ בצינור תת ימי לאסדת הטיפול ההפקה, המוצבת כ-25 ק"מ מערבית לאשקלון, ומשם למתקן הקבלה באשדוד. עם תום בניית הלחץ בצינורות והבדיקות הנדרשות, תודיע מפעילת המאגר, נובל אנרג'י, על התחלת האספקה המסחרית ללקוחות. אם לא יתגלו בעיות או תקלות בלתי צפויות, צפויה אספקת הגז להתחיל ביממה הקרובה.

מאגר תמר נמצא בבעלות נובל אנרג'י (36%), קבוצת דלק (31%), ישראמקו (29%) ודור-אלון (4%). במאגר תמר כמות גז גדולה, הנאמדת ב-284 מיליארד מ"ק (BCM). המאגר יתחיל לספק גז בקצב שנתי של 7.5 BCM, ולהעלותו לכ-11 BCM בתוך כמה שנים. השותפות חתומות על חוזי מכירה מול לקוחות בישראל בסכום כולל המגיע עד 36 מיליארד דולר. סך הכנסות המאגר לאורך 30 שנותיו נאמד ב-76 מיליארד דולר, מהם תהנה המדינה מכ-37 מיליארד דולר בתמלוגים, מס הכנסה, וההיטל המיוחד שנקבע לחברות הגז בעקבות מסקנות וועדת ששינסקי.

הזרמת הגז תקל על חברת החשמל, שנקלעה למצוקה תזרימית קשה בשל המחסור בגז בשנה וחצי האחרונות, ומחירי הדלקים החלופיים שנאלצה לשרוף- סולר ומזוט. למרות הזרמת הגז הזול יחסית, צפוי תעריף החשמל לעלות ב-6.5% בחודש מאי, שכן יש לכסות על פער של 7 מיליארד שקל בעלויות הדלקים של החברה, לעומת תעריפי החשמל ההפסדיים. בשנת 2014 צפויה עלייה נוספת בתעריף החשמל, בשיעור 2.4% נוספים, על מנת להשלים את כיסוי החובות.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, אמר כי "הפרויקט הזה ישנה את פני המשק הישראלי ויבטיח עצמאות אנרגטית למדינה. זהו עידן חדש ומלא הזדמנויות עבור הכלכלה הישראלית, שתוכל לנצל את יתרונות הגז הטבעי במישור הסביבתי, הגיאו-פוליטי, החברתי והכלכלי ולהפוך את מדינת ישראל לשחקן בינלאומי חשוב".

שר האנרגיה החדש, סילבן שלום, אמר כי "מדובר ביום של עצמאות כלכלית למדינת ישראל וחירות אנרגטית. זוהי פריצת דרך להינכסן של חברות פרטיות במשק, מה שיוביל להוזלת יוקר המחיה".

מנכ"ל נובל אנרג'י, צ'רלס דיווידסון, אמר כי "אני מברך את הציבור בישראל על ההישג הכביר הזה שיפחית את התלות בדלקים מיובאים ויקרב את המדינה באופן משמעותי לעצמאות אנרגטית. השימוש בגז הטבעי מתמר יאפשר אוויר נקי יותר, יחסוך למדינה מיליארדי שקלים בעלויות אנרגיה ויהווה מנוע לצמיחה כלכלית".

שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ אמר כי "הזרמת הגז מתמר היא יום חג למדינת ישראל". שטייניץ, המשמש היום כשר ליחסים בינלאומיים, ומי שהקים את ועדת ששינסקי, לקביעת גובה תמלוגי המדינה מהגז הטבעי, ציין כי, "הזרמת הגז מתמר תתרום למדינת ישראל לא רק אנרגיה זולה ונקייה, אלא גם הכנסות עתק במהלך 25 השנים הקרובות בסכום שמוערך בכ-450 מיליארד שקל, במחירים של היום".

"זהו יום חשוב לכלכלת ישראל. בחג החירות אנו עושים צעד חשוב לעצמאות בתחום האנרגיה". כך אמר רה"מ בנימין נתניהו, היום, בתגובה על התחלת הזרמת הגז משדה תמר לארץ. לדברי נתניהו, "בחג החירות אנו עושים צעד חשוב לעצמאות בתחום האנרגיה. בעשור האחרון קידמנו את משק הגז בישראל, דבר שיטיב עם כלכלת ישראל ועם כול אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker