בריטיש גז במגעים לפיתוח שדה הגז עזה מרין שלחופי עזה

במאגר נמצא גז בשני קידוחים שנערכו ב-2000, והכמות המוערכת היא של כ-30 מיליארד מ"ק גז טבעי; אם יבשילו הבנות בנושא, הגז עשוי לשמש תחנות כוח שתבנה הרשות הפלסטינית, או להימכר לישראל

איתי טרילניק
איתי טרילניק

שנה לאחר שהודיעה כי בכוונתה למכור את שדה הגז "עזה מרין", מחדשת BG (בריטיש גז) את המשא ומתן מול ישראל לפיתוח המאגר שמול חופי עזה. במאגר נמצא גז בשני קידוחים שנערכו ב-2000, והכמות המוערכת היא של כ-30 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי. אם יבשילו הבנות בנושא, הגז עשוי לשמש תחנות כוח שתבנה הרשות הפלסטינית, או להימכר לישראל. ואולם עסקה כזו צפויה להיתקל בקשיים דיפלומטיים גדולים, על רקע היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית, ובמיוחד על רקע שליטת החמאס ברצועת עזה.

ב-2004 התלבטה הממשלה בין פיתוח המאגר שנמצא לחופי עזה, שבו החזיקה BG, לבין יבוא גז ממצרים באמצעות חברת EMG, שבה החזיק בין היתר יוסי מימן. לאחר מאבק מר בין שתי הקבוצות הוחלט על רכש הגז המצרי, שהחל לזרום ב-2008. אספקת הגז הופסקה בתחילת 2011, על רקע המהפכה במצרים ואובדן התמיכה הפוליטית בהסכם הגז, לו ערבו בכירי משטרו של מובארק ואנשי עסקים שנמלטו במהלך המהומות. צינור הגז במצרים חובל פעמים רבות, ומצרים הודיעה רשמית על ביטול החוזה באפריל 2012.

בינתיים, התייאשה BG מפעילות בארץ, וחיפושי הגז עברו לידי שחקנים אחרים בשוק. בינואר 2009 התגלה מאגר תמר הגדול, שאותו קדחה חברת נובל אנרג'י, וב-2010 התגלה גם מאגר לווייתן הגדול אף ממנו. ל-BG זכויות במאגר "עזה מרין", שנחשב כעת קטן יחסית, אך אי הוודאות הפוליטית הביאה אותה לנסות למכור אותו בכ-70-80 מיליון דולר. ככל המסתמן, לא היו מעוניינים במאגר, ולפיכך חודשו המגעים בניסיון לפתח אותו.

מאגר תמרצילום: אבי בר-אלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker