ישראל ביתנו לוחצת על נתניהו: קביעת תעריף החשמל תעבור לפוליטיקאים

הסיעה, שעשויה לקבל לידיה את תיק האנרגיה, דורשת לעגן בהסכם הקואליציוני כי רשות החשמל תרוקן מסמכויותיה - שיועברו לשר הממונה ■ בשנים האחרונות הפעילה לשכת השר לחצים כבדים על רשות החשמל בנוגע לתעריף החשמל ולפתיחת חוזי הגז עם תמר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ניסיון למחטף של הרגע האחרון בגיבוש הקואליציה החדשה. ל–TheMarker נודע כי סיעת ישראל ביתנו לוחצת בימים האחרונים על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעגן בהסכמים הקואליציוניים את הפקעת הסמכות לקבוע את תעריף החשמל למשק מידי רשות החשמל - והעברתה לידי הדרג הפוליטי. זאת, תוך ריקונה של רשות החשמל מסמכויות, לרבות הענקת רישיונות ייצור חשמל לחברת החשמל וליזמים פרטיים, והעברתן לידי שר האנרגיה הבא, שעשוי להימנות על חברי הסיעה ‏(עוזי לנדאו או יאיר שמיר‏).

ככל הידוע, שר האנרגיה לנדאו הוא שעומד מאחורי הלחצים שמופנים לכיוונו של מנהל המשא ומתן הקואליציוני מטעם הליכוד ביתנו, רו"ח משה ליאון. זאת, במטרה שיטמיע את המהלך בניירות ההסכם הקואליציוני שיוגשו לחתימת מפלגות יש עתיד והבית היהודי.

יש לציין, כי רשות החשמל עמדה בשנים האחרונות תחת ניסיונות התערבות בלתי פוסקים מצד לשכת שר האנרגיה - הן בסוגיות תעריף החשמל והפיקוח על חברת החשמל, והן בסוגיית פתיחת חוזי הגז שחתם מונופול תמר במשק.

מדובר בגלגול של הצעת חוק שאותה קידם לפני שנה וחצי לנדאו, שטען בעבר כי "תעריף החשמל אינו עסק לדרג מקצועי, אלא החלטה פוליטית". לפי תזכיר החוק שהפיץ המשרד, סמכויות רשות החשמל יופקעו ויועברו לידיו, ומבנה הרשות יפוצל. תזכיר החוק גרר התנגדות עזה מצד משרד האוצר ורשות החשמל. אלה דוגלים בעמדה שלפיה יש להפריד לחלוטין בין הדרג הפוליטי להחלטות מקצועיות רגישות, ולהוציא מידי הפוליטיקאים את קביעת תעריפי החשמל ורישוי ייצור החשמל.

לנדאו עצמו הודה בעבר כי ההפרדה נדרשה לאור מקרי שחיתות לכאורה ואובדן האמון בדרג הפוליטי, אך הלין על כך שהאחריות לעתיד שוקי החשמל והמים, למשל, מוטלת על כתפיו, בעוד שהסמכויות בתחומים אלה הופקעו לטובת רשויות סטטוטוריות עצמאיות.

לפי תזכיר החוק, יתוקן חוק משק החשמל כך שהסמכות למתן רישיונות ייצור חשמל והפיקוח על תנאיהם תוחזר לידי שר האנרגיה, לאחר שהופקעה מידיו ב–2005. כמו כן, יופקד השר על תוכניות הפיתוח לכלל משק החשמל - ולא רק לחברת החשמל. השר יהיה רשאי לקבוע את העקרונות של תעריפי החשמל, ולאשר את התעריפים ביחד עם שר האוצר. תעריף החשמל יחויב לשקף את תוכניות הפיתוח שיאשר שר האנרגיה, כך שתישלל מידי רשות החשמל האפשרות לבלום הקמת תחנות כוח שהעביר השר לידי חברת החשמל.

שר האנרגיה, כך לפי ההצעה, ימנה לרשות החשמל מנכ"ל "לאחר התייעצות" עם שר האוצר. המנכ"ל יעסוק בניהול השוטף של תקציב הרשות וימונה לתקופה של חמש שנים, עם אפשרות למינוי נוסף של ארבע שנים.

בניגוד לחוק הקיים, הממשלה לא תידרש באישור מועצת הרשות כדי להדיחו. תפקיד יו"ר הרשות ירוקן למעשה מתוכן ממשי, וזה יעסוק בתיאום של דיוני מועצת הרשות. נציגי הממשלה במועצת הרשות יחויבו לעמוד בתנאי סף זהים לאלה של נציגי הציבור - באופן שעשוי לפגוע במינויים של רכזי אגף התקציבים באוצר. תזכיר החוק הופץ בדצמבר 2011 להערות משרדי הממשלה, אך סוכל לאחר התנגדות כמה ממשרדי הממשלה.

תגובת ישראל ביתנו לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.

שר התיירות עוזי לנדאוצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker