מבחן השוואתי

מהי מכונית הליסינג שהכי כדאי לבקש מהבוס?

משפחות גדולות מעדיפות לנסוע במכונית סטיישן, ומשפחות קטנות - בסופר מיני ■ אבל את מחצית המשפחות בישראל לא שואלים מה הן מעדיפות, כי את היצע המכוניות בוחר בעבורן מקום העבודה ■ מהי המשפחתית הטובה ביותר בציי הליסינג?

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ללקוח הפרטי אין כיום סיבה לקנות מכונית משפחתית בתצורת סדאן. אם יש לכם משפחה קטנה, מכוניות בתצורת האצ'בק או סופר מיני, שהן קלות יותר לתמרון ולחנייה, יתאימו לכם יותר. אם אתם זקוקים למקום רב למטען, אז מכונית סטיישן תהיה שימושית יותר. לכן, הסיבה העיקרית למספר הרב של הנוסעים במכונית סדאן היא שהנהגים מקבלים אותה מהמעסיק שלהם.

מכוניות הסדאן הן שריד לעידן שבו התחרות בין יבואני הרכב היתה רק על חברות הליסינג, וזה אינו שריד קטן. המשפחתיות תפסו 39% ממכירות המכוניות החדשות ב-2012, 66% מהן היו בתצורת סדאן. זאת, כשהמכירות לחברות הליסינג תפסו כ-40% מסך מכירות הרכב אשתקד.

היתרון העיקרי של משפחתיות סדאן הוא העיצוב המרשים והגדול. על תא המטען הארוך יש מקום בולט למדבקה עם שמה של חברת ההיי־טק. מחירן של ארבע המכוניות שנבחנות כאן זהה - 127 אלף שקל. המשמעות היא שגובה ההנחה שהעניק היבואן הוא הנתון שקבע את הצלחת שיווקה של המכונית. מבחן השוואה זה נועד לפיכך לאפשר לעובד לברור בין הדגמים בקבוצת המחיר הפופולרית על סמך איכותן.

כך, הצטרפה בשבוע האחרון לקרב על מגרשי החנייה של חברות ההיי־טק משפחתית עם פנסי לד נוצצים וגריל מרשים - קיה פורטה החדשה. זהו הדור השני של המשפחתית הזו, שמבוססת על יונדאי i35, אחת המכוניות הנמכרות ביותר בישראל.

כעת הפורטה פוגשת את האחות לבית יונדאי במבחן השוואתי, לצד שתי משפחתיות נוספות - פורד פוקוס סדאן בגרסת ארבע דלתות, המכונית הנמכרת ביותר בישראל; וכן אופל אסטרה ברלינה, גם היא מתמודדת חדשה, שיתרונה המובהק הוא מנוע טורבו חזק. אז מהי המכונית שכדאי לבקש ממנהל הצי שלכם?

עיצוב חיצוני

המראה של משפחתיות סדאן חשוב מאוד, וארבע המתמודדות עושות כמיטב יכולתן כדי להרשים על הכביש. לפוקוס חזית ספורטיבית, אך החלק האחורי שלה נראה כמו תוספת מאוחרת שאינה קשורה למראה הכללי. בעינינו, העיצוב שלה היה מוצלח פחות. לאסטרה עיצוב שמרני ומכובד, ותוספת הזנב משתלבת במראה הכללי, השקט והמאופק.

ואולם אין ספק ששתי המתמודדות היפות כאן הן האחיות הקוריאניות, יונדאי וקיה. i35 כבר חוגגת שנתיים בישראל, אך העיצוב שלה נראה עדיין מרשים ומיוחד. היא מפגינה קווים ייחודיים, עם זוויות לא שגרתיות, מבלי להיראות פרובוקטיבית.

קיה, שידועה בעיצובים נאים, ממשיכה את המסורת בפורטה החדשה. המראה החסון של הדגם הקודם מחליף עיצוב חלקלק, עם גריל ופנסים גדולים. החלון האחורי משופע והפנסים האחוריים זהים כמעט לאלה של הפוקוס. הבחירה בין הקוריאניות היא עניין של טעם, ואנחנו חשבנו כי i35, אף שהיא כבר מוכרת, היא עדיין המכונית הנאה בקבוצה.

עיצוב פנימי 
ואיכות חומרים

עם כל הכבוד לעיצוב החיצוני, את רוב הזמן תבלו בתוך המכוניות. שלא כמו תאי הנוסעים האפורים וחסרי ההשראה לפני עשר שנים, תאי הנוסעים החדשים נאים, וממשיכים את רוח העיצוב החיצוני של המכוניות.

עם זאת, לא כולם נאים באותה המידה. תא הנוסעים של אסטרה מכובד ונעים, אך עמוס בכפתורים. גם פוקוס, שעיצוב לוח המחוונים שלה הוא הטוב ביותר בקבוצה, סובלת מבעיה דומה.

המשפחתיות כיום מזכירות את מכוניות היוקרה של לפני עשור, שניסו להציע לנהג שפע אפשרויות ומילאו את תא הנוסעים בכפתורים ומתגים. מותגי היוקרה פתרו את הבעיה בעזרת מערכת הפעלה למכונית, שמאפשרת שליטה בחוגה או בעכבר, ובחירה באפשרויות על גבי מסך. סביר שמערכות כאלה יגיעו בעתיד למכוניות המשפחתיות.

פורד פוקוס, אופל אסטרה ברלינה, קיה פורטה ויונדאי i35

לוח המחוונים של i35 מאורגן היטב, אך הניסיון לתרגם את העיצוב הזוויתי בחוץ לפלסטיקה בפנים לא עלה יפה, ויש לו גם מחיר פרקטי. תריסי מיזוג האוויר המרכזייים ממוקמים נמוך מדי ומקפיאים את ברכי הנהג. בנוסף, אי אפשר לסגור אותם. המנצחת בסעיף זה היא פורטה, עם עיצוב נעים ומסודר, למרות צבעים קודרים למדי בתא הנוסעים.

איכות החומרים - בכל ארבע המכוניות - אינה אחידה. חלק מחומרים והכפתורים איכותיים ונעימים למגע, בייחוד בחלק העליון של תא הנוסעים, וככל שתרדו נמוך יותר תפגשו חומרים זולים ופשוטים. בממוצע, נראה שאיכות החומרים של אסטרה היא הטובה ביותר.

מנוע, תיבת הילוכים וצריכת דלק

ההבדלים האמיתיים בין ארבעת הדגמים מתגלים אחרי שיוצאים לדרך. היצרנים בחרו בטכנולוגיות שונות למנוע ולגיר. יונדאי וקיה משתמשות למעשה באותו מנוע חזק בנפח 1.6 ליטרים והספק של כ–130 כ"ס; ואותה תיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית שבה שישה יחסי העברה. לשני הדגמים כוח מספק ותאוצות זריזות. הבעיה היא הסיבובים הגבוהים שהמנוע נדרש לעשות בעת האצות, ואלה מתורגמים לשאון רב ולא נעים בתא הנוסעים.

לאסטרה מנוע טורבו המפיק 140 כ"ס ומומנט של 20.4 קג"מ כבר ב–1,800 סל"ד, ‏(כל זאת, מנפח של 1.4 ליטרים בלבד‏). ואכן, זמינות הכוח מורגשת היטב והנהג נהנה מתחושה כי הוא להאיץ ללא קושי, מכל מצב. חבל שאת החגיגה מקלקלת תיבת הילוכים מיושנת, שמעבירה הילוכים בגסות ומקשה על המנוע להפגין את כוחו העדיף.

כנראה שתיבת הילוכים חשובה יותר מהמנוע, כי בפוקוס תיבת הילוכים מודרנית, רובוטית כפולת מצמד, מצליחה לחלץ ממנוע שעל הנייר נראה החלש ביותר שבחבורה, ביצועים טובים וגמישות מרשימה. החיסרון של התיבה מתגלה במהירויות נמוכות בנסיעה עירונית, אז העברות ההילוכים מטלטלות וקופצניות, ומזכירות לנו כי מדובר בתיבה רובוטית.

ארבעת הדגמים מבטיחים צריכת דלק חסכונית להפליא - עם כ–15 ק"מ לליטר. עם זאת, התוצאה בפועל נמוכה ב–30%. בתנאי המבחן, שכללו נהיגה מאומצת, היתה פורטה החסכונית ביותר, עם צריכת דלק של 9.9 ק"מ לליטר. כנראה שבנהיגה יומיומית יהיו המכוניות חסכוניות יותר, אך רק במעט.

נוחות נסיעה 
ומרווח פנים

המכונית הנוחה ביותר בקבוצה, ללא עורערין, היא i35. בעיר היא משככת מהמורות והופכת את חייהם של הנוסעים לטובים ונעימים. אבל, כל זאת בעיקר בעיר, כשהמהירות עולה הרכות שבה מכוילים המתלים ביונדאי גורמת לה לרעוד מעל שיבושים בכביש. המכונית הנוחה ביותר בכבישים כאלה תהיה דווקא פוקוס.

הדור החדש של המשפחתיות מאפשר מרווח מצוין גם במושב האחורי. לקוראניות מרווח רגליים מעולה, אך ביונדאי מרווח הראש מעט מוגבל ונוסעים גבוהים ישפשפו את פדחתם בתקרה. באסטרה ובפוקוס מרווח הרגליים קטן, אך רק במעט.

לכל ארבע המכוניות יש תאי מטען גדולים, אך הם ממחישים מדוע חלף זמנה של הסדאן. כדי לאפשר עיצוב ספורטיבי עם שמשה אחורית משתפלת, נהפך פתח תא המטען לקטן ולא נוח. לשלוף חפץ ממעמקי הבגאז' יהיה כמו לדלות אבן מבאר עמוקה. בסך הכל, פורטה היא המרווחת בחבורה.

התנהגות כביש

התנהגות הכביש במכונית משפחתית חייבת להיות בטוחה ולהשרות נינוחות על הנהג. אם היא גם מהנה זה בונוס נחמד. את הדרישה הבסיסית ממלאות כל ארבע המכוניות. במשפחתית שלכם תוכלו לנסוע לצימר בצפון, או לבקר חברים במושב בהרי ירושלים, ותרגישו בנוח לנסוע איתן על כבישים מפותלים.

ואולם רק מכונית אחת כאן יכולה להעלות חיוך על שפתי הנהג, וזו פוקוס. התנהגות הכביש שלה כמעט ספורטיבית ומקנה לנהג תחושת שליטה ומעורבות. בעוד ששאר המכוניות מתנהלות על הכביש, הפוקוס ננהגת.

השורה התחתונה: 
i35 או פוקוס

המכוניות המשפחתיות השתפרו מאוד בשנים האחרונות. ארבע המכוניות שנבחנו כאן טובות: כולן מרווחות, נוחות למדי ואיכותיות. כולן טובות, אם כי לא מצוינות. סיבוב קצר במכוניות האצ'בק או סטיישן, אפילו של אותם יצרנים ‏(יונדאי i30 למשל‏) יגלה שאפשר להציע לנהג ולנוסעיו מעט יותר.

הפערים הקטנים בין המכוניות הופכים את הבחירה המנצחת לקשה. קיה ויונדאי דומות כל כך, שהבחירה ביניהן היא בעיקר עניין של טעם. בסיכומם של דברים בחרנו בשתי מנצחות, כשההכרעה ביניהן תלויה באופי הנהג ובצרכיו.

אם מרבית הנסיעות שלכם הן עירוניות והמשפחתית משמשת בעיקר לפיזור בין חוגי הילדים ולהסעות, i35 היא המכונית שכדאי לקחת בליסינג. עם זאת, אם אתם מבלים שעות רבות מאחורי ההגה בנהיגה של קילומטרים רבים ברחבי הארץ, פוקוס היא המכונית שכדאי לבקש מקצין הרכב.

השתתפו במבחן: דודו בכר, איתי טרילניק, דניאל סקלי ודניאל שמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker