ועד חברת החשמל פרץ לדיון - וגירש נציגי מתחרה - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מונופול בכל מחיר

ועד חברת החשמל פרץ לדיון - וגירש נציגי מתחרה

המשנה למנכ"ל חברת החשמל נפגש עם חברת קיווי הבריטית, שמאגדת צרכנים לחיסכון בחשמל ■ שני חברי ועד פרצו לפגישה ודרשו מאנשי החברה "באופן תקיף" לעזוב את המקום ■ בקיווי טוענים: "זו מכת מוות עבורנו", ועשויים לתבוע פיצויים מהמדינה

22תגובות

עליית מדרגה במאבק ועד העובדים של חברת החשמל נגד התחרות בענף. ל-TheMarker נודע כי חברי הוועד פוצצו ביום חמישי האחרון פגישה שקיימו ראשי החברה, בהובלת המשנה למנכ"ל יעקב ‏(יאשה‏) חאין, עם נציגי חברת קיווי פאוור ‏(Kiwi‏) הבריטית, במתחם חברת החשמל בתל אביב.

קיווי מתעתדת לאגד צרכני חשמל כדי לתמרץ אותם לחסוך בחשמל, אלא שבוועד חוששים כי בכך תיווצר הזדמנות לרכישה מרוכזת של חשמל מהיצרנים הפרטיים.

אליהו הרשקוביץ

עשר דקות לאחר שהחלה הפגישה, פרצו אל החדר שני חברי ועד ודרשו מנציגי קיווי לעזוב את המקום. במסר בהול ששיגרו נציגי קיווי בישראל לרשות החשמל ולמשרד האנרגיה, נטען כי נציגי הוועד "דרשו את הפסקת הפגישה באופן תקיף", וכי הביאו להפסקתה באופן "מביך ומתסכל", כלשונם.

קיווי, המתמחה בניהול ביקושים דינמי לחשמל, ופועלת בתחום איגוד צרכנים בכמה מדינות, הגיעה לישראל בעקבות ההסדרה שאישרה רשות החשמל לתמרוץ צרכנים לחסוך. אלא שחברת החשמל מעכבת את יישום ההסדרה קרוב לשנה - בלחץ ועד העובדים, שדורש כי קודם ליישום ההסדרה ייחתם מולו הסכם רפורמה.

אליהו הרשקוביץ

ברשות החשמל הודו בעבר כי חברת החשמל נוקטת סחבת מכוונת, והורו לה לחדול מכך, אך ללא הועיל. גם התערבותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, שהזהיר את ראשי החברה שלא לסכל יזמות פרטית מתחרה לא סייעה. בדיון שקיים בנושא בית הדין האזורי לעבודה בחיפה בשבוע שעבר, אמר יו"ר הוועד, דוד ‏(מיקו‏) צרפתי: "אני לא יכול יותר להחזיק את המערכת הזו, זה יתפוצץ לכולם בפנים, הנזקים יהיו גדולים הרבה יותר". הוא הלין על גרירת הרגליים הממשלתית בכל הנוגע לקידום הרפורמה והוסיף כי "אם לא יופעל לחץ - לא יהיה פתרון".

קיווי כבר שכרה בעבר את משרד עורכי הדין גורניצקי ושות', ושיגרה אל הרשות התראות חריפות שבהן הצהירה כי היא עשויה לתבוע מהמדינה פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מאי־קיום הסדר החיסכון שאישרה רשות החשמל, אך ללא הועיל. במסר ששוגר לרגולטורים טענו בקיווי כי "נראה שפעילותנו נהפכה לכלי משחק לטובת קידום אינטרסים בידי גורמים שונים, למניעת פעילות שמהותה טובה למשק האנרגיה", והפצירו בהם לפתור את הנושא, שכן מדובר ב"מכת מוות" עבורם.

חברת החשמל: פנינו לבית הדין לעבודה

במאי האחרון פירסמה רשות החשמל הסדר, שזכה לשם "צרכנות נבונה", שעשוי היה להביא לא רק להפחתה בעומסים על רשת החשמל בשעות שיא הביקושים לחשמל, בדרך כלל בשעות הצהריים בקיץ, אלא גם להניב רווח כלכלי לעסקים ולמשקי בית שיצטרפו אליו.

לפי ההסדר, צרכני חשמל קטנים יוכלו לקבל החזר כספי אם יחסכו בחשמל בשעות מצוקה, שבהן תבקש מהם חברת החשמל לנתק מכשירים זוללי חשמל בבתים או בבתי העסק. בעבור כל קוט"ש שחסכו יוכלו לזכות לתמריץ מהמדינה בסכום גבוה עד פי שישה מתעריף צריכת החשמל במשק.

החברות המאגדות מוכנות להתקין בבתים פרטיים על חשבונן את ציוד הבקרה, ולהבטיח לכל לקוח חיסכון של מאות שקלים בשנה.ואולם בחברת החשמל לא ראו בעין יפה שרשות החשמל התירה לצרכני חשמל קטנים להתאגד כדי שיוכלו ליהנות מהסדר החיסכון. החברה, שחויבה לתכנן את הממשק הממוחשב שיאפשר את ההסדר עד 28 ביולי, התמהמה בתכנונו. היא סירבה להיפגש עם נציגי החברות המאגדות, סירבה להוראה להגדיר מהו לקוח מאגד, ועד היום עדיין מעכבת את יישום ההסדרה.

מעדויות שהגיעו 
ל–TheMarker עולה כי גורמים בחברת החשמל אף פנו אל לקוחות פוטנציאלים במגזר העסקי והפצירו בהם שלא להתקשר עם חברות מאגדות, ולהצטרף להסדר רק דרך חברת החשמל, על אף הרווח המופחת שייזקף לזכותם. כך או כך, הסדר החיסכון בחשמל לא יושם בימי המצוקה שלשמם פורסם.

מחברת החשמל נמסר כי "החברה פנתה בעניין המאגדים לבית הדין לעבודה בבקשה לקבל צו מניעה כנגד העובדים, והדיון צפוי להתקיים בקרוב. החברה מקווה שבית הדין ייענה בחיוב לבקשתה".

בוועד העובדים ציינו כי על פי הכרעה קודמת, על החברה להימנע מקידום הליכים המהווים לדעתו שלבים ברפורמה בחברה. "ארגון העובדים, בניגוד לחברת החשמל, פעל בהתאם להוראות בית הדין, וביקש לקיים את הדיון לאחר הכרעת השופטים בנושא", נמסר.

 

בוקסה

איגוד לשכות המסחר דורש לחשוף את טיוטת הרפורמה בחברת החשמל

>> נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, שלח אתמול מכתב לשר האוצר, יובל שטייניץ, בבקשה להעביר לו את פרטי הרפורמה המתוכננת בחברת החשמל ("רפורמת השקשוקה"), שתמומן בחלקה מתעריפי החשמל. זאת, בהמשך לחשיפת TheMarker על הדיונים בין האוצר לחברת החשמל על הרפורמה בחברה.

לפי ההבנות שהושגו בין משרד האוצר לחברת החשמל, ניהול מערכת החשמל יוצא אמנם מידי החברה, אך רשת החשמל תיוותר בידי המונופול, כך שיוכל להמשיך ולשלוט בחיבור מתחריו. בנוסף, סוכם כי החברה תוכל לחדש את תחנות הכוח הישנות שלה, אף שאין ברשותה את המימון לכך, ועדיין לא הושגה הסכמה על הכנסת תחרות במקטע אספקת החשמל.

על אף הרפורמה המצומצת, דורשת חברת החשמל מחיקת חוב של 6.5 מיליארד שקל למדינה, וכן את פיצוי עובדי החברה במיליארדי שקלים, שימומנו באמצעות תעריף החשמל הציבורי.

"רצוי מאוד שהתוכנית שגובשה עד כה תועבר לכל הנוגעים בדבר המייצגים את המגזר העסקי והציבור הרחב, כדי שדיון רציני יתקיים קודם לגיבוש סופי של התוכנית, וכדי שיובאו כבר בשלב זה העמדות של כל אלה שעל גבם תוטל תוספת התעריף", כתב לין לשטייניץ. "דומני שאין צורך כי אדגיש חשיבות דיון ציבורי באמור".

בתוך כך, ועד העובדים בחברה הביע מעין "התנגדות" לייקור הצפוי בתעריף החשמל. בשבוע הקרוב צפויה רשות החשמל לפרסם לשימוע את התעריף החדש, שיחול ב–1 באפריל, וישקף על פי הערכות ייקור של 9.5%–11.7%. הייקור נדרש לכיסוי עלויות הדלקים של חברת החשמל, ואולם בוועד העובדים טוענים שההתייקרות נועדה "לקדם את הפרטת משק החשמל ולסייע לטייקונים שרכשו תחנות כוח פרטיות".

איתי טרילניקתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#