נמל אשדוד יחויב להרחיק עובדים הנאשמים בפלילים; הוועד מתנגד

הנמל אישר לחשודים בפלילים חופשה ללא תשלום - כדי לשמור על מקום עבודתם בזמן המשפט או בעת שירצו עונשם בכלא ■ הדרישה להפסקת הנוהג נתקלה בהתנגדות ועדי העובדים, ועשויה להידחות בשל התערבות בית הדין לעבודה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

דירקטוריון חברת נמל אשדוד נדרש להגיש בשבוע הבא מסמך מדיניות לטיפול בעובדי נמל שסרחו, וזכו עד כה להגנה ולשמירה על מקום עבודתם בנמל.

בישיבת שקיים שלשום הדירקטוריון, בנוכחות המשנה למנהל רשות החברות הממשלתיות, מאיר שמרה, הוחלט כי הדירקטוריון יגבש מסגרת נורמטיווית לטיפול בעובדים שהורשעו בפלילים או שנאשמים בעבירות חמורות. זאת, בעקבות חשיפות "הארץ" ו-TheMarker באחרונה אודות המטרייה שלה זכו עובדים אלה מהנהלת נמל אשדוד, תוך עצימת עין מצד רשות החברות.

הכוונה היא לעובד הנמל יגאל גוזלנד, שנשלח לשבע שנות מאסר לאחר שהורשע בהצתת פאב בבעלותו כדי לקבל פיצויים מחברת הביטוח. במהלך שלוש שנות משפטו, המשיכה חברת הנמל הממשלתית לשלם לגוזלנד את שכרו - ולאחר שהורשע אישרה לו הנהלת הנמל להיות מוגדר כעובד בחופשה ללא תשלום ‏(חל"ת‏) למשך כל תקופת מאסרו, כדי שלא יאבד את מקום עבודתו. גוזלנד, אגב, הוא אחד האנשים הקרובים ליו"ר ועד ציוד מכני, אלון חסן. בתחקיר "הארץ" נחשף כי השניים מנהלים עסקים ביחד באמצעות שתי חברות פרטיות שמספקות שירותים ללקוחות הנמל.

במקביל, נחשף כי גמליאל ‏(גומא‏) חסין, אחד מסמלי הנמל לפני כעשור, שב לעבודה בנמל לאחר שמונה שנות חל"ת. חסין, אשר זכור לציבור הרחב בזכות מינויו לתפקיד מנהל מוזיאון הנמל, שמעולם לא הוקם, יצא ב–2005 לחופשה ופנה לעסקים פרטיים. מדי שנה האריך הנמל אוטומטית את אישור החופשה שהוענק לחסין, ובמשך שמונה השנים נשמר עבורו תקן העובד בנמל.

בשנה שעברה הוגש נגד חסין כתב אישום בגין שורת עבירות מס, לאחר שלא דיווח על כך שקיבל מיליוני שקלים וטובות הנאה משותפו ומנכ"ל מפעל הפיס לשעבר, יעקב ברדוגו, ומהעסקן דודי אפל, בתמורה ל"ייעוץ" שהעניק למשווקים שזכו בזיכיון מפעל הפיס בדרום. עם חזרתו לנמל שובץ חסין לעבודה באגף השיווק של הנמל בעוד משפטו מתנהל.

המקרה השלישי שנדון הוא זה של מאיר הראל, עובד נמל בן 33 שהורשע בביצוע מעשים מגונים בילדה בת 8 - ונדון לשלוש שנות מאסר. על אף ההרשעה ודחיית ערעורו של הראל אשתקד, סירבה עד כה הנהלת נמל אשדוד לפטרו, והתקן שלו בנמל ימתין בעבורו, לפי שעה, עד שישתחרר ממאסר.

"כל שינוי יגרור 
תגובה קשה"

דירקטוריון נמל אשדוד ניסה בדצמבר האחרון לשנות את הנוהל המתייחס לעובדים בחל"ת - אלא שאז נתקל בהתנגדות בלתי צפויה. "אנו, נציגות העובדים...לא נסכים בשום פנים ואופן שההנהלה תעשה שינוי בנוהל הנוגע לזכויות העובדים ולהסכמי עבודה", כתבו אלון חסן ויו"ר ועד תפעול, אבינועם שושן, במכתב להנהלת הנמל. "כידוע, עובדים אשר מבקשים לצאת לחל"ת היו צריכים לבקש את הסכמת הסמנכ"ל והממונה הישיר. החל"ת לא היה מוגבל בזמן, וידוע לנו שיש שני עובדים הנמצאים בחל"ת כמה שנים ללא הגבלה או דרישה מצד ההנהלה לחזור לעבודה", הזכירו השניים - ולא הותירו ספק באשר לכוונותיהם: "כל שינוי אשר ייעשה באופן חד צדדי מצד ההנהלה יגרור תגובה קשה מבחינתנו. אנו רואים את ההנהלה אחראית על הפרת השקט התעשייתי".

במהלך השבועות האחרונים ביקשה רשות החברות מנמל אשדוד להעביר לידיה את הנורמות הנהוגות בנושא. בישיבת הדירקטוריון שלשום הנחתה הרשות את הנמל להתוות כל מדיניות שימצא לנכון - גם אם זו תסתור לכאורה סיכומי עבר עם העובדים - ולהעבירה לאישור. זאת, אגב, על רקע הודעת מבקר המדינה, יוסף שפירא, כי בכוונתו לחקור את המתרחש בנמל ואת טיפול הרגולטורים בנעשה בו.

בהתייחס להתנגדות ועדי העובדים לשינוי נוהל החל"ת, אמרו מקורבים לנמל: "זו עוד עדות לטשטוש הגבולות בנמל, ולנורמות ששני ראשי הוועדים מוכנים לאמץ, תוך הכתמת כל העובדים. הסכמי העבודה לא נועדו להגן על עבריינים מורשעים".

ניכוי שכר השובתים יידחה ב-60 יום

בתוך כך, דן אתמול בית הדין הארצי לעבודה בסכסוך העבודה שעליו הכריזו עובדי נמל אשדוד וההסתדרות. זאת, לנוכח כוונת משרד האוצר לנכות משכרם של העובדים אשר נקטו בשנה האחרונה בעיצומים.

אגף השכר באוצר הורה לנמל למסור לידיו את רשימת העובדים, כ–500 במספר, שנקטו עיצומים - ולנכות באופן תקדימי 10%–30% משכרם בגין שעות העיצומים. ואולם, הנהלת הנמל נקטה צעד נדיר כשהעבירה את ההוראה לבחינת בית הדין לעבודה. זאת, בעוד האוצר עוצם עין לנוכח המהלך שהפקיע למעשה את סמכותו.

נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד, שוב נחלצה לעזרת עובדי נמל אשדוד. בדיון שקיימה בלשכתה, הוחלט כי הנמל יימנע מנקיטת צעדים חד צדדיים, לרבות ניכוי השכר, ויקיים באמצעות יו"ר הנמל, גדעון סיטרמן, הידברות עם ההסתדרות והעובדים במשך 60 יום כדי לפתור את הסוגיה. בכך הוסר איום השביתה מהנמל, ואולם ההימנעות מנקיטת צעדים נוספים עשויה לסכל את הוראת רשות החברות לנמל להציג את תכנית הטיפול בעבריינים שבקרב עובדיו.

רק לפני חודשיים הורה בית הדין הארצי לדחות עד לסוף אפריל יישום החלטה אחרת של דירקטוריון הנמל, שלא להעסיק קרובי משפחה של עובדים במשרדי ההנהלה הבכירה. בית הדין הורה אז לנמל לקיים הידברות עם ההסתדרות בתקופה זו - אך ההסתדרות לא קיימה את ההוראה.

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה: "יגאל גוזלנד ומאיר הראל אינם נמצאים בחל"ת. הראל הורשע בעבירה שיש עימה קלון. מיד עם קבלת פס"ד חלוט בעניינו, וע"פ ההסכם הקיבוצי, פנתה החברה להסתדרות בבקשה לפטרו, ללא כל פיצויי פיטורין. לדברי ההסתדרות בימים הקרובים תתקבל החלטה לעניין בקשת הנהלת החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker