חברת החשמל מעכבת חיבור יזמים סולאריים לרשת

החברה הודיעה כי תדחה בשבעה חודשים חיבור יצרנים ביתיים של חשמל סולארי - שבועיים בלבד לאחר שהוזהרה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים שלא לנצל מעמדה לפגיעה ביצרנים מתחרים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת החשמל דחתה בשבעה חודשים את ההסדרה שמאפשרת ייצור חשמל פרטי מתחרה באנרגיה סולארית. החברה הודיעה שלשום כי לא תפתח את הרישום להסדר "מונה נטו", שמאפשר לכל בעל מערכת סולארית בישראל לקזז את הייצור החשמל הסולארי מחשבון החשמל שלו. בחברת החשמל טוענים כי נדרש להם עוד זמן לפיתוח מערכות המנייה והגבייה שיופעלו לטובת ההסדר. ואולם בשוק החשמל ובקרב הרגולטורים התקבלה ההודעה בתדהמה - בדיוק ביום שבו אמור היה הרישום להיפתח.

רק לפני שבועיים הוזהרו ראשי החברה בידי הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, מפני עיכוב של יצרני חשמל מתחרים, על רקע העיכוב בחיבור תחנת הכוח הפרטית OPC. במכתב ששיגרה רשות ההגבלים לחברה צוין כי אי חיבור יצרני חשמל פרטי לרשת ההולכה הוא בגדר ניצול לרעה של כוחה המונופוליסטי של החברה - בין אם מדובר בהחלטת החברה, ובין אם כתוצאה מעיצומים שנוקט הוועד. מהלך שכזה עשוי לחשוף את החברה לתביעות פיצויים עתידיות מצד הנפגעים מאי חיבורם לרשת, מכיוון שקביעתו עשויה לשמש ראיה בתביעת פיצויים, אם תוגש.

אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמלצילום: תומר אפלבאום

הסדר מונה נטו נועד לאפשר פרישת מערכות סולאריות, מעבר למכסות שנקבעו לתמרוץ ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת. ההסדר אושר על ידי רשות החשמל ב–25 בדצמבר 2012, בהיקף 200 מגה־ואט ב–2013, ועוד 200 מגה־ואט ב–2014.

הן בחברה והן בוועד מכחישים כי העיכוב במימוש הסדרת מונה נטו נובע מעיצומים, אף שרק לפני כשבועיים חוברה תחנת OPC, באיחור של כשלושה שבועות, שנגרם בשל עיצומי הוועד נגד "רפורמה בפועל" בחברה. העובדים מוחים נגד הכנסת יצרני חשמל פרטיים לסוגיהם והכרה בכניסת חברות פרטיות במקטעי חלוקת החשמל, ולפיכך עיכבו את חיבור תחנת OPC של החברה לישראל לרשת, וכן דחו את פתיחת אתר האינטרנט לרישום מכסה סולארית אחרת. חברת החשמל התמהמהה בעתירה לבית הדין לעבודה בנושא, ולבסוף הגיעו הצדדים להסדר הקובע כי התחנה תחובר, אך העובדים יוכלו לנקוט עיצומים 
נגד כל מה שייתפש בעיניהם כצעדים לרפורמה.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "הקמת מערכת ממוחשבת מונה נטו בחודש ימים אינה סבירה לכל הדעות. גורמים מקצועיים מעריכים כי יידרשו כשבעה חודשים לצורך הקמת המערכת המורכבת, באופן שיאפשר מתן שירות מיטבי ללקוחות שיבקשו להשתלב בהסדרה ולהקים את המתקנים. אי לכך, פנתה חברת החשמל בבקשה לקבלת הארכה".

מרשות החשמל נמסר בתגובה: "הנהלת חברת החשמל עידכנה בכתב רק באחרונה כי אינה ערוכה ליישום הסדרת מונה נטו במועד. רשות החשמל רואה בחומרה התנהלות זו, המונעת את פתיחת ההסדרה, והיא אף מנוגדת להוראות הדין. הרשות בוחנת הצעדים שבכוונתה לנקוט כדי להביא ליישום מהיר של ההסדרה. על החברה לפעול בהתאם להחלטות הרשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker