האוצר שוקל שוב להעלות את המיסוי על הליסינג

באגף התקציבים דנים בשינוי מנגנון שווי השימוש של הרכב הצמוד לקראת דיוני התקציב ■ לפני חצי שנה נגנז רעיון לפצל את המיסוי על הרכב ועל הטבת הדלק החינמי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לקראת דיוני התקציב הקרבים, מרענן אגף התקציבים במשרד האוצר את התוכנית להעלות את המיסוי על המשתמשים במכוניות ליסינג צמודות. על פי התוכנית, יועלה שווי השימוש שמשלמים כיום הנוהגים ברכב צמוד, ונהנים מכיסוי הוצאות הדלק שלהם בידי המעסיקים. בשלב זה לא ברור עדיין איזה מנגנון ייכלל במסגרת הצעת התקציב שיגיש המשרד, וזה נתון עדיין למחלוקת בין אגפי האוצר ורשות המסים.

בקיץ נחשף אחד המתווים שביקש האוצר ליישם בטיוטת חוק ההסדרים למשק. לפי המתווה שהוצע, שווי השימוש החדש יפוצל לשניים ויוטל בנפרד על כלי הרכב ועל הטבת "דלק ללא הגבלה". המיסוי שיוטל בגין החזקת רכב ליסינג בלבד יהיה נמוך משיעורו כיום.

צילום: משה שטרן/ג'יני

ואולם הטבת הדלק תגרור הפרשה למס בסכום קבוע וגבוה, שייקר את שווי השימוש הכולל של הנהגים. אלה יידרשו להחליט אם לוותר על הטבת הדלק על חשבון מקום העבודה ולזכות בניכוי מס מופחת, לקבל החזרי דלק בדיעבד מהמעסיק ‏(שלא יוכרו לצורך מס‏), או להמשיך בתדלוק החינמי, אך לשלם יותר - באמצעות תוספת לברוטו והגדלת הניכוי במס.

השינוי נדון וגובש במסגרת דיוני הוועדה הבין־משרדית להגברת התחרותיות בענף הרכב, אך הדיון בו הופסק בעקבות וטו שהטיל שר התחבורה ישראל כץ.

שווי שימוש הוא מס המוטל על נהגים המקבלים רכב צמוד ממקום העבודה. זהו סכום המצטרף למשכורת ברוטו, ומגלם את שווי ההטבה שלה זוכה העובד. מדובר בהטבה כי כשמקום העבודה מעניק לעובד למכונית, העובד אינו צריך להוציא ממשכורת הנטו כסף על דלק, ביטוח, טיפולים והפחת של המכונית. כיום, שווי השימוש הוא 2.48% בחודש ממחירה של המכונית כחדשה. השווי הוכפל ב–2009, בתום מהלך תלת־שנתי ששינה את מנגנון המיסוי של המכונית הצמודה.

שווי השימוש כיום הוא אחיד, ואינו תלוי בנסועה של העובד. לכן, מכונית מליסינג נהפכת למשתלמת יותר ככל שהעובד נוסע יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker