הסכם תמר-גזפרום: "פוטנציאל לעד 30% עליית ערך בדלק קידוחים ובאבנר"

מגדל שוקי הון: "יש כאן סגירת כמה מעגלים במקביל - הן בהיבט התפעולי והן בהיבט המימוני" ■ לאומי שוקי הון: "הסוגיות המהותיות המשפיעות על סיכוי היצוא של גז נוזלי עדיין פתוחות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מימוש האופציה שניתנה לשותפות בתמר לרכישת חלק מחברת ההנזלה, ביחד עם עליית השווי של המאגר, יובילו לעליית ערך של כ-25%-30% בשוויין של דלק קידוחים ואבנר", כך מעריך היום (ג') ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון בתגובה להסכם העקרונות שנחתם בין השותפות בתמר לגזפרום להקמת מתקן צף להנזלת גז (FLNG) ומכירתו בחו"ל.

"אנו רואים כאן סגירת כמה מעגלים במקביל הן בהיבט התפעולי והן בהיבט המימוני", ציין יונגר. "במשולש מוצר-מפעל-לקוח החברה נמצאת בתהליכים מתקדמים בשניים מתוך שלושת הגורמים: גז כבר יש והשניים הנוספים - לקוח פוטנציאלי נמצא בהסכם עקרונות ומתקן הנזלה נמצא בבדיקת היתכנות הנדסית מתקדמת".

מאגר תמרצילום: נובל אנרג'י

פרויקט יצוא הגז מתמר מנוהל על ידי חברת Levant LNG, שבבעלות משותפת לדייהו ול-Next Decade האמריקאית. במסגרת ההסכם שנחתם ניתנה לשותפות במאגר אופציה לרכוש חלק מהחברה. המו"מ הבלעדי של גזפרום יימשך עד שישה חודשים על בסיס צפי למכירת 3 מיליון טונה LNG בשנה, שהם כ-4.2 BCM גז טבעי במשך 20 שנה. חתימה על הסכם סופי תלויה באישור מסקנות ועדת צמח ליצוא הגז.

"בהתאם להתנהלות שותפויות קבוצת דלק בעבר, כמו במקרה מימוש האופציה בבלוק 12, אנו מעריכים כי עוד נראה את השותפויות ממשות זכות זו", הדגיש יונגר. "אנו מעריכים כי בתום תקופת המשא ומתן תוסר העננה מפרויקט ההנזלה, והדבר יקבל משמעות בתמחור הפרויקט שעשוי לגדול בכ-20%". יונגר העניק המלצת "קנייה" לדלק קידוחים ואבנר.

למרות ההודעה על העסקה, האנליסטית אלה פריד מלאומי שוקי הון ציננה מעט את האופטימיות. "הסוגיות המהותיות המשפיעות על סיכוי היצוא של גז נוזלי עדיין פתוחות. המלצות ועדת צמח מאפשרות אמנם יצוא גז נוזלי מתמר, אך כידוע, הן עוד לא אומצו על ידי הממשלה שטרם הורכבה. גם פלטפורמות FLNG (פלטפורמה צפה להנזלת גז לצורך שינוע, ע"א) נמצאות עדיין בשלבי פיתוח ברחבי העולם.

עם זאת, פריד הדגישה שבהנחה שהסוגיות המהותיות ייפתרו, מדובר ללא ספק בידיעה חיובית למשקיעים בשותפויות. "בשורה התחתונה אנו ממשיכים לסקר את המגזר בהמלצת 'תשואת יתר'. המניה המועדפת עלינו היא אבנר עם אפסייד (פוטנציאל עליות, ע"א) של כ-16%. בישראמקו, המהווה חשיפה כמעט טהורה על מאגר תמר, אנו רואים בשלב זה אפ-סייד של כ-10%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker