רוצים לקנות מכונית משומשת מליסינג? אל תסמכו על מכוני הבדיקה - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוצים לקנות מכונית משומשת מליסינג? אל תסמכו על מכוני הבדיקה

לקחתם מכונית משומשת למכון בדיקה, ושבועיים לאחר הקנייה גיליתם בה תקלה? כשנוהלי הבדיקות לא ברורים, כשחברות הליסינג משפיעות על התוצאות וכשסוחרי הרכב מפעילים מכוני בדיקה "ביתיים" - כדאי להעביר את המכונית בדיקה שנייה, ואפילו שלישית - במוסך

51תגובות

>> ס', תושב תל אביב, הגשים חלום. הוא רכש לעצמו רכב שטח משומש. עקב הסיכון שברכישת רכב שטח, הוא לקח אותו לבדיקה מקדימה לפני קנייה, שאותה עבר באופן תקין. ואולם, שבועיים לאחר הרכישה, נכשל הרכב של ס' בטסט. הסיבה - תפוחי הגה בלויים, שהחלפתם עלתה לו 1,200 שקל. ס' ניגש עם החשבונית למכון הבדיקה שהעביר את מכוניתו שבועיים לפני כן ללא גילוי בעיות, ושם התברר כי לא יזכה לפיצוי בגין התקלה שלא התגלתה - היות שהיה צריך להגיע אליהם לפני שזו תוקנה.

עליית קרנם של שירותי הליסינג והטרייד־אין בשנים האחרונות הרחיבה את היקף פעילותו של הסחר ברכב משומש דרך מתווכים, תוך ניתוק הקונה מהקשר הישיר שהיה לו בעבר עם בעלי המכונית. בעוד האמרה "יד ראשונה מרופא" נעלמת והולכת מהווי שוק המשומשות, נוצרו פערי ידע גם לגבי מצבה המכני של המכונית הנמכרת, ומכאן - הישענות רבה יותר של הקונה על אנשי מקצוע שתפקידם לבדוק בעבורו את "הסחורה", וגם על המתווכים, שהחלו לערוך בדיקות בעצמם.

"מצהירים על הבעיות ישר בפנים"

מכוני הבדיקה לפני קנייה גובים מחיר יקר יחסית, שנע בין 400 ל–550 שקל לבדיקה. הם מציעים אמנם אחריות על תקלות שמתגלות בתקופה של שלושה חודשים אחרי הבדיקה - כאשר האחריות ממומשת רק אם הלקוח מגיע אל המכון לפני שתיקן את המכונית - לכאורה, כדי למנוע רמאויות.

חגי פריד

ואולם, במקרים רבים המכון מנסה להתנער מהאחריות לתקלה, וטוען כי זו נגרמה בשל אירועים שהתרחשו אחרי עריכת טופס הבדיקה, או שאי אפשר היה לגלות אותם בזמן אמת. במקרים אחרים, נרמז לבעל המכונית כי כדי לפתור באמת את התקלה שהתגלתה, מוטב לו לעשות זאת במוסך שגילה אותה, לחסוך לעצמו טרטורים - ולא להישען על מכון בדיקה שינסה בכל דרך להמעיט מערכה. לעתים, הלקוח מוותר מראש על המגע החוזר עם מכון הבדיקה, היות שמול הלקוח הפרטי כבר לא עומד היום לקוח פרטי אחר - אלא חברת ליסינג או סוחר מכוניות רב השפעה, שלו מערכת קשרים עסקיים ענפה עם מכון הבדיקה.

סוחרי הרכב הגדולים וחברות הליסינג מעבירים בעצמם את המכוניות בדיקה לפני שהן מוצעות למכירה. ממצאי הבדיקה מוצגים לקונה הפוטנציאלי שמבקר במגרש המכוניות. לכן, כמה מהסוחרים מאכלסים כיום מכוני בדיקה בתוך מתחמי המכירה שלהם.

"הבדיקות ללקוחות פרטיים ירדו ב–60% בשנים האחרונות", מודה יו"ר איגוד מכוני הרישוי, אבי גלנצר. "חברות הליסינג מבצעות בעצמן בדיקות עם כל מיני 'מכוני פנים' שכאלה". לשאלה אם אפשר לסמוך על בדיקות במכונים האלה, משיב גלנצר: "אתה צריך לשאול את עצמך אם מכון בדיקה שעובד בתוך חברת ליסינג יכול להיות אובייקטיבי".

מנכ"ל אחת מחברות הליסינג אמר בתגובה כי "צריך לזכור שמכוני הבדיקה פועלים מכורח תקנות ובקרה של משרד התחבורה, ונתונים לבקרה על רמת העבודה וסוג העבודה. יש לו הרבה מה להפסיד אם הבדיקה לא תהיה מעמיקה ורצינית, והמכון חייב להגן על טופס הבדיקה בבית משפט".

לעומתו, טוען בכיר אחר בענף הסחר ברכב כי "יש ויכוחים בין החברה לבין מכוני הבדיקה, וגם אצל רופא אתה הולך לשמוע חוות דעת נוספת". לדבריו, המכונים דווקא מחמירים עם הבדיקות ו"מוצאים פגמים שלא קיימים בגלל הכסתח", כלשונו. "הבעיות הן באזור הדמדומים", הוא מסביר. "אם נגעת במדרכה בעת חנייה, זה הופך בטופס לתאונת קצה שלדה, וערך המכונית יורד".

לדברים מצטרף דודו דיין, הבעלים של חברת הסחר ברכב טרייד־מוביל. "מכוני הבדיקה משתמשים בטופס שהוא חרטא־ברטא", הוא יורה. "הם דואגים לתחת של עצמם, ודואגים להעצים את הבעיות שיש ברכב. לאחרונה המצב השתפר, אבל פעם היו עושים מכל זבוב פיל. זה מבריח קונים. על כל שטות הבנאדם מתחרט".

"לקנות רכב ב-30% פחות מהתקציב"

"מן הצד השני, המועצה לצרכנות מותחת ביקורת על מהלך הבדיקה. "טופס הבדיקה, שמכיל קבוצות של חלקים וסימון של 'לא תקין' בצדם, אינו נותן תמונה נכונה של המצב, ומכביד על האפשרות להבין את הטופס ואת המחיר שיידרש לתיקון", אומר היועץ המשפטי של המועצה, עו"ד זאב פרידמן. "יש מכונים שלא מבצעים בדיקות רבות, ומסמנים הרבה תוצאות כ'לא נבדק'. על בלמים, למשל, נכתב כמעט באופן שגרתי כי 'צריך לפרק ולבדוק'. בנוסף, המכונים גם חסרים מכשירי אבחון, ואין ביכולתם לנבא את אורח החיים הצפויים של מכלולים אלקטרוניים ברכב".

מכאן מתקבלת המסקנה כי את המכונית המועמדת לקנייה יש לקחת לבדיקה במוסך מוכר, המאובזר במכשירי אבחון, שניתן לסמוך על בעליו - ולא על טופס מתחמק ולא ברור. יו"ר איגוד המוסכים, רונן לוי, ממהר לאמץ מסקנה זו. "מוסך יודע לזהות תקלות פי 1,000 יותר טוב. איך אפשר בכלל להשוות אותו למכון רישוי?", הוא אומר. "אנחנו מצהירים על הבעיות ישר בפנים, וללקוח נאמן, בדיקה כזו נעשית בחינם או בעלות סמלית".

הדברים קוממו כמובן את גלנצר, שאמר בתגובה כי "עיקר הסכנה בקניית רכב חדש היא תאונה שהמכונית עברה. אנחנו יודעים לבדוק את זה - ואילו מוסכים לא יודעים, והם גם לא יכולים לקחת אחריות על הבדיקה".

אם מכוני בדיקה אינם תמיד אמינים, אך במוסך לא יודעים לבדוק את כל הנדרש - ההמלצה המעשית ללקוח היא לפיכך לבדוק את המכונית בשניהם. ברכישת מכונית מסוחר או מחברת ליסינג, טופס הבדיקה שמציג המכון הוא רק נקודת ההתחלה. משם, כדאי להמשיך למכון בדיקה אחר - המרוחק ממגרש המכירה. הבדיקה שם יכולה להעלות ממצאים חשובים נוספים, ולבחון גם את אמינות הסוחר. במידה שתוצאות הבדיקה השנייה היו רחוקות מאלה שערכה החברה המוכרת - אפשר גם לבקש מהמוכר לשלם בעבורה.

אם הבדיקה עלתה יפה, התחנה האחרונה היא המוסך, ורצוי אחד מוכר. שם יבדקו את המכונית שוב, ויתחברו למחשבי הרכב. בסיוע הבדיקה יוכל הקונה להעריך את עלות התיקונים, והמידע יוכל לסייע להתמקחות עם המוכר. "תמיד כדאי לרכוש מכונית ב–30% פחות מהתקציב, כי במכונית משומשת תמיד יש טיפולים נלווים", מציע לוי. "הבדיקה הכפולה, במכון ובמוסך, אמנם לוקחת זמן, אבל הזמן יתבזבז בכל מקרה אם קנית מכונית לא טובה, שבגללה תשרוף גם הרבה כסף".

משרד התחבורה מסר אתמול בתגובה כי יפרסם בקרוב נוהל חדש למכוני בדיקה, שבמרכזו, יחוייבו המכונים להצטייד במכשור אלקטרוני ובסורקי תקלות. בינתיים, דיווח על סגירת שני מכוני רישוי בדרום בעקבות ליקויי בטיחות חמורים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#