חרף חשש התושבים לשלומם: הקמת תחנת הכוח בבאר טוביה אושרה

האישור מותנה בהגברת מיגון התחנה, לאור חשש של תושבי האזור מקרבת התחנה למפעלים המאחסנים חומרים מסוכנים ■ IPM: "האישור ניתן לאחר עבודת תכנון יסודית ומעמיקה ועמידה באמות המידה המחמירות שקבעה המדינה"

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה לתכנון תשתיות לאומיות (ות"ל) במועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום את התוכנית להקמת תחנת כוח בבאר טוביה, בכפוף להתקנת מיגון נוסף לתחנה  ולתשתית הולכת הגז אליה. האישור התקבל לאחר שמיעת חוות הדעת וההתנגדויות לתחנה,  שרוכזו על ידי חוקר מיוחד.

התחנה, בבעלות חברת IPM שבשליטת חברת טריפל Mשל אברהם נניקשווילי, מוטי פרידמן  ומשה טרי, בעלות מוערכת של כ‑400 מיליון דולר, תספק כ‑430 מגה-וואט ותוקם באזור  תעשייה השייך למועצת באר טוביה, וסמוך לשכונת מגורים בקרית מלאכי. התוכנית להקמת  התחנה נתקלה בהתנגדות עזה של התושבים החוששים מקרבת התחנה, המוסקת בגז טבעי,  למיכלי אמוניה של מפעלים סמוכים.

באר טוביהצילום: לימור אדרי

התחנה מתוכננת על שטח פרטי, שהזכויות בו נרכשו ב‑2010 משיכון ובינוי. הוות"ל אישרה את הקמת התחנה כבר ביוני 2012, אך הנושא הועלה לדיון שוב עקב התנגדות התושבים  העזה. בין היתר חוששים באזור מהקמת תשתית הגז שיזין את התחנה, שתקלה בה עלולה  לגרום לשריפה או לפיצוץ. בנוסף, התחנה סמוכה למפעלים, בהם מפעלי מזון המשתמשים  באמוניה לקירור.

האמוניה היא חומר רעיל, והסמיכות לתשתית גז טבעי מעלה חשש באזור מפני "אפקט הדומינו", שבו תאונה בתחנת הכוח תגרור פריצת אמוניה באזור. בנוסף לאמוניה מאוחסנים באזור עוד חומרים מסוכנים שעלולים לסכן את התושבים, אולם מנגד נטען כי תחנות כוח מוסקות בגז מוקמות תדיר באזורי תעשייה בעולם המערבי, וכי חששות התושבים מוגזמים מאוד.

במטה המאבק ובמועצה המקומית טענו בעבר כי הוצעו לתחנה אתרים חלופיים וטובים יותר,אך מנגד טענו גורמים בחברה כי השטחים היו דווקא רחוקים יותר מתשתיות הגז והחשמל, וכן היו באזורים פתוחים ­ בניגוד לעיקרון פיתוח צמוד דופן שנועד למנוע בנייה חדשה  באזורים פתוחים.

במטה המאבק המשותף לתושבים ולמועצות באזור טענו בתגובה כי הסיבה העיקרית להתעקשות על השטח המדובר היא כי מדובר בשטח פרטי, שאושר כבר לבניית תחנת כוח. השטחים החלופיים שהוצעו הם בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, ויידרשו במכרז להקצאה  מחדש כתחנת כוח, תוך עיכוב היזמים או אף סיכול הקמת התחנה. בדצמבר האחרון המליצה  ועדת התכנון המחוזית דרום שלא להקים את התחנה, אך המלצתה אינה מחייבת את הוות"ל.

מחברת IPM נמסר: "החברה מברכת על אישור הות"ל להקמת מפעל האנרגיה שיבולים באזור התעשייה באר טוביה. אישור זה ניתן לאחר עבודת תכנון יסודית ומעמיקה ועמידה באמות המידה המחמירות שקבעה המדינה. מפעל אנרגיה שיביא אתו את בשורת הגעת הגז הטבעי לאזור הוא חלק מהמערך הבטוח של הגז הטבעי בישראל, והוקם על בסיס התקנים המחמירים ביותר באירופה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker