כץ: "אנסה למנוע קיצוץ בתקציב ואולי אנפיק אג"ח של הרכבת"

"אם אפשר להגיע מקריית גת לת"א ב-32 דקות, אפשר גם לגור שם; האינטרס הוא לפרוש את האוכלוסייה", אמר כץ בכנס ארגון מנהלי תחבורה באילת

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

שר התחבורה, ישראל כץ, מתכונן לעוד קדנציה במשרד, ובכנס של ארגון מנהלי תחבורה באילת, העביר ביקורת על המשרד להגנת בסביבה, על האוצר וכן על פרופ' ירון זליכה שעמד בראש הוועדה להגברת התחרויות בענף רכב בעבר.

"תוך שבוע מרגע השבעת הממשלה החדשה, היא כבר תצטרך לאשר תקציב, ובלוח זמנים כזה אי אפשר באמת לחולל רפורמות" אומר כץ. "פקידי האוצר מכינים תוכניות מראש. אני אדאג שלא יהיו שום הפתעות, והיתרון הוא שאני כבר בקיא ונמצא בפרטים. אני מנסה לבחון כל אפשרות להימנע מקיצוץ בתקציב, למשל להנפיק אג"חים של הרכבת".

ישראל כץצילום: טלי מאייר

בתחום תשתיות התחבורה, אמר כץ כי "אם אפשר להגיע מקריית גת ב-32 דקות בת"א, אפשר גם לגור שם. האינטרס הוא לפרוש את האוכלוסייה".

בחוק ההסדרים שיאושר עם התקציב יכלל גם חוק רישוי עסקי רכב, שיסדיר חלק גדול מהמלצות ועדה זליכה. פיצול שווי השימוש, שהציע משרד האוצר, לא ייכלל שם. על זליכה עצמו כץ לא רוצה לדבר "זליכה כבר נהיה פוליטיקאי" הוא אומר ברומזו לתמיכה שהביע זליכה בשלי יחימוביץ'. לדבריו, יש גם המלצות שלא יתקבלו, ובהן פיצול בין ליסינג וליבואנים ופירוק חברות.

לדברי כץ, "תחום הרכב הוא השני בהוצאה למשפחה, וההוצאה הזו יכולה לרדת. תחום הרכב משתנה ויש רגולוציה. כל מי שמוסיפים לו תחרות לא אוהב את זה. התחרות בענף הרכב לא אומרת שלא נפתח תשתיות של תח"צ. אנחנו רוצים שיסעו בתחבורה ציבורית בשעות העומס, ובמכוניות פרטיות בשעות הפנאי".

כץ הוסיף כי "מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה אמרה שנהיה בקרוב המדינה הצפופה ביותר בעולם, אם לא מחשיבים את הנגב, אבל איך אפשר לא להחשיב 60% משטח המדינה? המטרה לפתח את כל הארץ. היינו צריכים בכל פרויקט את המשרד להגנת הסביבה ואת פקידי האוצר, וקיבלנו פרויקטים טובים".

"בנמלים צריך לעשות דבר אחד - תחרות. מספנות ישראל עושים תחרות בקטן. עמדתי מעל ההפרטה של נמל אילת, באשדוד ובחיפה צריך לקרות רק דבר אחד -  מול כל נמל קיים, ייבנה רציף מתחרה פרטי. היום יש הפרדה בין חיפה לאשדוד, אבל אלה נמלים שמשרתים איזורים גיאוגרפיים שונים. צריך שתהיה תחרות וגם בנמלים יהיה אפשר לקלוט אוניות גדולות. הכסף כבר שולם להם ולא יצא מזה כלום, הפעם נצליח. אני אוהב לנצח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker