מדוע חברת החשמל מתחננת לרפורמה?

באוצר בעיקר, החלו להרהר באסטרטגיה חדשה, שתביא לכך שהחברה היא זו שתרוץ אחרי הממשלה - ולא להפך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשלוש השנים האחרונות היוצרות כאילו התבלבלו. מעל דפי העיתונים קראו ראשי חברת החשמל בכל לשון ליישום רפורמה בחברה - אך לא נענו. הם הכריזו על תוכניות התייעלות וניסו ליזום משברים מול העובדים - אך נתקלו בחומה של אדישות ממשלתית. לכאורה, נראה היה כאילו חברת החשמל היא שדוחפת ליישום רפורמה בשוק החשמל, לאחר שב-20 השנים האחרונות עשתה כל שביכולתה כדי לסכל כל ניסיון להפר את הסטטוס קוו.

רושם זה אינו מופרך. לאחר כישלון המהלך הכולל האחרון שיזמה הממשלה ליישום רפורמה בחברת החשמל ב-2007, החליפו במשרדי הממשלה דיסקט. באוצר בעיקר, החלו להרהר באסטרטגיה חדשה, שתביא לכך שהחברה היא זו שתרוץ אחרי הממשלה - ולא להפך.

רווחי חברת חשמל

שר האוצר דאז, רוני בר־און, ושר התשתיות, בנימין ‏(פואד‏) בן־אליעזר, החליטו ליישם מעין רפורמה על הנייר. הם תיקנו את חוק משק החשמל כך שהחברה לא תקים עוד תחנות כוח, וכי אלה יתוכננו באמצעות חברת ממשלתית חיצונית. לצורך זה, הוקמו שתי חברות ממשלתיות חדשות ועצמאיות לייצור חשמל ולניהול מערכת החשמל. במקביל, אושרה ליזמי תחנות הכוח הפרטיות רשת ביטחון פיננסית ממשלתית ונדיבה שאיפשרה להם ליטול אשראי בנקאי, על אף עוצמתו הלא מרוסנת של המונופול.

במקביל, נאסר על חברת החשמל להקים תחנות גם עבור אחרים - וכן נאסר עליה לקחת חלק בפעילויות שאינן בתחום הרישיון שלה. כלומר, הכנסותיה של החברה הוקפאו, כדי שלא תוכל עוד לחפות על חוסר יעילותה ועל הזרמת הכספים הלא מרוסנת לקופת הפנסיה של עובדיה באמצעות ניפוח פעילותה. זאת, מתוך מחשבה שכך החברה תיאלץ להתייעל, תיכשל, תגיע אל משרדי הממשלה על הברכיים בתחינה לסיוע - ואז תאולץ ליישם רפורמה.

מצוקת החשמל של השנים האחרונות, בעקבות העיכוב בכניסת יצרני חשמל פרטיים, חיבלה מעט בתוכנית ועיכבה אותה. המשק נדרש לתוכנית חירום להקמת תחנות כוח נוספות, שבלית ברירה נמסרה לידי חברת החשמל - וזו אף זכתה לראשונה למימון מראש עבור הקמתן, באמצעות העלאה תקדימית מוקדמת של תעריפי החשמל. האי־בהירות במשק הגז הטבעי גרמה לדחייה נוספת ב"ריכוכה" של חברת החשמל - אך אלה היו עיכובים בלבד, בתסריט שסופו ידוע מראש.

מרגע שהרוחות הסוערות סביב פיתוח מאגר תמר נרגעו, החל קידומן המואץ של שתי תחנות הכוח הפרטיות הראשונות, שעתידות לפעול כבר השנה - של החברות OPC ודוראד - לצד השלמת הסגירה הפיננסית של התחנה הגדולה השלישית ‏(של דליה אנרגיות‏). נוסף על המכסות המבוקשות של החשמל הסולארי, יגיע ייצור החשמל הפרטי במשק לשיעור של 30% בתוך ארבע שנים - עם או בלי הסכמת חברת החשמל ובלי צורך ברפורמה.

במקביל, רשות החשמל פתחה - על הנייר לפחות - את שוק אספקת החשמל לתחרות, לאחר שהחלה להעניק רישיונות חלוקת חשמל פרטיים ואיפשרה לצרכנים פרטיים להתאגד כדי לרכוש חשמל במשותף. חברת החשמל ועובדיה מפעילים כיום מכבש לחצים על משרד האנרגיה, בניסיון למנוע את המהלכים האלה - אך החלפת שר האנרגיה המכהן בדמות נחושה יותר עשויה לסתום את הגולל גם על קרב זה.

כך, גילו בוקר אחד במונופול החשמל כי הממשלה הכניסה להם בדלת האחורית תחרות במקטעי הייצור והחלוקה - גם ללא הסכם. זאת, בעוד שהם נותרים עם חוב ענק שרובץ על צווארם, עם כושר ייצור מוגבל שלא יוכל לתחזק את האבטלה הסמויה ואת המשך ההפרשות לפנסיה, עם תחנות כוח ישנות שלא יוכלו להתמודד כלכלית מול תחנות הכוח הפרטיות והחדשות יותר, עם תשתית לעזיבה עתידית של הלקוחות הכבדים במשק החשמל לטובת היצרנים הפרטיים - ומול לחץ גובר מצד הרגולטורים וגורמי האכיפה לבדיקת האי־סדרים ארוכי השנים בחברה.

למעשה, בהליך הדרגתי שקט קבעה הממשלה עובדות בשטח, ואיימה להותיר את העובדים קירחים מכאן ומכאן: בלי הסכם ובלי פיצויים - בשוק חשמל תחרותי, שבו ידי חברת החשמל כבולות, והיא נזקקת להתייעלות מהירה כדי לשרוד. לפתע, החלה הקרקע לבעור דווקא תחת רגלי חברת החשמל ועובדיה, בעוד שהאוצר גורר רגליים, מתנהל בעצלתיים בין ישיבה לישיבה - ולא ממהר לשום מקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker