תקנות קרינה מחמירות ייקרו את חשמול הרכבת

לפי הערכות האוצר, התקנות יוסיפו מיליארד שקל לעלות הפרויקט ■ במשרד להגנת הסביבה טוענים כי אין למעבר לרכבת חשמלית יתרונות גדולים בהפחתת זיהום אוויר

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עד סוף פברואר צריכה להתקבל החלטה בממשלה בעניין פרויקט העברת הרכבת לתשתית חשמלית. הסיבה העיקרית לעיכוב היא ההתנגדות של המשרד להגנת הסביבה לתוכניות, בשל קרינה גבוהה מדי לטענתם. במשרד האוצר וברכבת טוענים כי עמידה בתקנים המחמירים שהמשרד להגנת הסביבה מבקש להחיל, תוסיף מיליארד שקל לפרויקט שעלותו גם כך כ-5 מיליארד שקל (לתשתית בלבד), ועלולה להביא לדחייתו ואף לביטולו.

ישראל היא אחת מהמדינות המערביות האחרונות שבה רכבות הנוסעים מופעלות בדיזל, וברכבת מתכננים כבר כמה שנים להקים תשתית לרכבות חשמליות. רכבות כאלה הן מזהמות פחות ושקטות יותר, ובעיקר - יכולות לגרור קרונות רבים יותר. התוכנית שהוגשה לוועדת התשתיות הלאומיות כוללת קרינה של 10 מיליגאוס בסביבות המסילה, קרינה נמוכה למדי שעומדת בתקן השווייצי המחמיר. במשרד להגנת הסביבה דורשים כי הקרינה תהיה נמוכה בהרבה, כ-4 מיליגאוס. אך כדי להגיע לרמת קרינה הזו יצטרכו להשקיע כמיליארד שקל נוספים, כך מעריכים באוצר. ייתכן שיהיה צורך אף להתקין מכשירים שיפלטו קרינה בתדר הפוך לקרינה שפולטת הרכבת, וכך לצמצם אותה.

צילום: אליהו הרשקוביץ

"יש לנו היתר לפי חוק הקרינה, אבל המשרד להגנת הסביבה עוצר זאת באמצעות חוק התכנון והבנייה", אמר מקור ברכבת. "הדרישות שלהם לא סבירות. גם בארגון הבריאות העולמי אין הבנה של מהי הקרינה המסוכנת, אלא ממליצים לנקוט צעדי זהירות מונעת. ההצעה שלנו זהירה ואין צורך בהפחתה נוספת שנדרשות לה עלויות לא הגיוניות. אחרת הקווים לא יפעלו. הדרישות החדשות כבר מעכבות את הפרויקט שלא לצורך". עוד אומר המקור כי "היינו מצפים שהמשרד להגנת הסביבה יתמוך במהלך, ולא יעכב הפעלה של רכבות יותר שקטות ופחות מזהמות".

מנגד, בכירים במשרד להגנת הסביבה אומרים כי "אנחנו לא חושבים שהאפשרות להפחית את הקרינה למינימום נבחנה ברצינות. אולי אפשר להשתמש בזרם ישיר ולא בזרם חילופין". עוד מפתיעים במשרד ואומרים: "היתרונות למעבר לרכבת חשמלית אינם גדולים מבחינת זיהום אוויר, כי הזיהום פשוט עובר לתחנות הכוח. אנחנו מרגישים שהמטרה סומנה מסביב לחץ".

פרויקט החשמול כולל הקמה של עמודי חשמל ותחנות השנאה ובקרה לאורך 420 ק"מ של מסילות ברזל, בעלות מוערכת של 5 מיליארד שקל. הקו החשמלי הראשון יהיה זה שנתיבי ישראל כבר החלה להקים, בין עכו לכרמיאל. ב-2015, אם הפרויקט יבוצע כמתוכנן, יפעלו רכבות חשמליות מכרמיאל לאזור המרכז, וכן רכבות בשרון ומתל אביב לאשקלון. בסוף 2017 צפויה להתחיל פעולתה של רכבת מהירה מתל אביב לירושלים.

היתרונות של ההנעה החשמלית היא הפחתת הזיהום והרעש, הגברת המהירות והגדלת הקיבולת לנוסעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker