רבותיי, מהפכה: תחרות אמיתית בענף המוסכים

לאחר שהתחרות בשוק הסלולר כבר הורגשה בחשבונות החודשיים, בביקור הבא במוסך ייהנו גם הנהגים

דניאל שמיל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לא יהיה זה מוגזם לומר שרשתות המוסכים החדשות שחררו שבויים. לקוחות שבויים. בשקט, בלי הכרזות יומרניות, החלה תחרות של ממש בענף המוסכים. הנהג לא צריך עוד לבחור בין איכות טיפולים גבוהה לבין מחיר זול - הוא יכול להשיג את שניהם.

במשך שנים גבו יבואני הרכב שיעור רווח של עד 30% בחלפים המקוריים שמכרו. אלה סייעו להם "להחזיק את הראש מעל המים", כהגדרתם, גם כאשר מכירות המכוניות החדשות צלעו. בדרך גזרו קופון גם המוסכים, שמכרו חלפים מקוריים בתוספת מרווח משלהם, עד שהיו למקור הרווח העיקרי של פעילותם. ורק הנהג הישראלי נאלץ בלית ברירה לשאת במחיר כריות הביטחון השרירותיות.

אלא שאז נכנסו שלוש רשתות מוסכים חדשות, בקטגוריית ביניים שבין המוסכים המורשים לכלליים, ובקרוב יפעלו גם מוסכים מסוג רביעי, שיכונו "מומחים". במקביל, נכנסו לשוק חלפים זולים יותר, בזכות הפחתה של רגולוציה מיותרת, ועם התרחבות הרשתות החדשות והרחבת היצע החלפים צפויים כלל המחירים לרדת עוד יותר. עובדה, מיד כשנפתח שוק החלפים ליבוא מוגבר של חלקים תחליפיים, מיהרו היבואנים הגדולים - כלמוביל, טלקאר ולובינסקי - להפחית באופן דרסטי את מחירי החלקים המקוריים שלהם ב-30%.

צילום: מוטי קמחי

כדי שהמחירים ימשיכו לרדת, יש לתת לנהג יותר מידע. משרד התחבורה מתכנן לחייב את המוסכים להציג בפני הנהג כמה סוגי חלפים, אבל הדרך הטובה ביותר היא להקים מאגר מידע אינטרנטי מסודר, שיאפשר להשוות בין מחירי חלפים לפי מספר קטלוגי. בנוסף, לצד הקטגוריות המקובלות כיום לסיווג חלפים - מקוריים או תחליפיים - צריך לציין בפני הלקוח גם מהו חלק OEM, הזהה לחלק מקורי אך לא מסופק על ידי יצרן הרכב.

יש שיטענו כמובן שפתיחת השוק לתחרות תפגע בבטיחות כלי הרכב, אבל טיפולים זולים יותר במוסך יכולים דווקא להביא לתופעה הפוכה. הודות למחירים המוזלים, נהגים לא יזניחו עוד את המכוניות ויטפלו בהן לעתים קרובות יותר.

בכנסים שנערכו באחרונה טענו בכירי הענף כי לוועדת זליכה להגברת התחרותיות בענף הרכב לא היתה השפעה אמיתית. ואכן, שינויים מבניים רדיקליים לא התרחשו, מחירי המכוניות לא צנחו, אבל בשקט בשקט התחוללו תמורות מהותיות באחד מהמקטעים הזוהרים פחות בענף הרכב. לאחר שהתחרות בשוק הסלולר כבר הורגשה בחשבונות החודשיים, בביקור הבא במוסך ייהנו גם הנהגים מפירות התחרות בזכות נזק נמוך במאות שקלים לכיסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker