יצרנים פרטיים ישלמו מ' ש' בשנה לחברת החשמל עבור "ניהול המערכת"

רשות החשמל פירסמה לשימוע תעריף של 0.27 אגורות לקוט"ש מוזרם לרשת על ידי יצרני חשמל פרטי; ניהול המערכת מתבצע על ידי חברת החשמל וצפוי לצאת לחברה עצמאית במסגרת הרפורמה בחברה

איתי טרילניק

רשות החשמל פירסמה לשימוע תעריף "ניהול מערכת", אותו ישלמו יצרני חשמל פרטי לחברת החשמל. התעריף המוצע הוא 0.27 אגורות לקוט"ש מוזרם לרשת, ומשמעותו תשלום של מיליוני שקלים בשנה לתחנות כוח פרטיות, בהתאם להספק ושעות הפעילות.

על פי הודעת הרשות, כיום ממומנת פעילות ניהול המערכת באמצעות תעריפי ההולכה של חברת החשמל, שהם חלק מהתעריף המוכר לצרכן. עם זאת, יצרני החשמל הפרטי מקבלים תעריף ייצור בלבד, ולפיכך מסובסדת פעילות ניהול המערכת עבורם על ידי הצרכנים. בעתיד, מתוכננת הוצאת פעילות ניהול המערכת מחברת החשמל, כחלק מהרפורמה בחברת החשמל והיא תמומן מתעריפים דומים.

מנהל המערכת בחברת החשמל אחראי על איזון הביקוש וההיצע ברשת, ולפיכך גם על הפעלה וכיבוי תחנות כוח השונות במקרה הצורך, לפי כדאיות כלכלית וטכנית. ביחידת ניהול המערכת מועסקים כ-250 איש והיא צפויה לצאת מחברת החשמל בעתיד. זאת, משום שבמשק חשמל עם יצרנים פרטיים, המתחרים בחברת החשמל, הימצאות ניהול המערכת בתוך החברה מהווה ניגוד עניינים. בעבר, הוקמה חברה ממשלתית לניהול המערכת, אך בשל העיכובים ברפורמה בחברת החשמל לא עברה אליה הפעילות עצמה.

תחנת הכוח OPCצילום: אלבטרוס צילומי אוויר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker