"שיתוף הפעולה של ישראל וקפריסין ימנע יצוא גז דרך טורקיה"

בעבר הועלתה הצעה להקים צינור גז תת־ימי לטורקיה, כדי להנגיש את שוק הגז האירופי למאגרים הישראליים - אך טורקיה מתנגדת לפיתוח שדות הגז במים הכלכליים של האי קפריסין, שחלקו הצפוני נמצא בשליטתה

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

סגן שר האנרגיה הטורקי, מוראט מרקאן, אמר לנציג דיפלומטי ישראלי כי שיתוף הפעולה של ישראל עם קפריסין בתחום הגז הטבעי יהיה מכשול בפני מיזם לייצוא גז מישראל בצינור תת־ימי לטורקיה - כך דיווח העיתון הטורקי "הורייט דיילי ניוז".

על פי הדיווח, השליח המיוחד של משרד החוץ לנושאי אנרגיה, מיכאל לוטם, השתתף בוועידה בענייני אנרגיה שהתכנסה בשבוע שעבר באיסטנבול. לוטם ביקש ממארגני הוועידה לקבוע לו פגישה עם מרקאן, אך נענה בשלילה מכיוון שטורקיה הורידה את דרג היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.

עם זאת, בשיחה לא רשמית באחת ההפסקות בוועידה, אמר מרקאן ללוטם כי שיתוף פעולה ישראלי־טורקי עלול להיפגע לא רק בשל המחלוקות בנושאי יחסיה של ישראל עם הפלסטינים, אלא גם בשל שיתוף הפעולה שלה עם קפריסין בנושאי הגז הטבעי.

בין ממשלות ישראל וטורקיה קיימת מתיחות מאז עלה לשלטון יו"ר מפלגת הצדק והפיתוח האיסלאמית, רג'פ טאיפ ארדואן, ב-2003. היחסים נקלעו למשבר חריף עקב השתלטות צה"ל על אוניית הסיוע לעזה המאווי מרמרה במאי 2010, שבה נהרגו תשעה פעילים טורקים.

טורקיה דורשת התנצלות רשמית ופיצויים מישראל עקב מותם של הפעילים, והורידה את דירוג היחסים הדיפלומטיים עד אשר תיענה ישראל לדרישותיה. טורקיה גם מתנגדת לפיתוח שדות הגז הסובבים את האי קפריסין, שבו היא בעלת הריבונות בחלק הצפוני.

מאגר גז לשתי מדינות

ממשלת קפריסין, השולטת למעשה בחלקו הדרומי של האי, פירסמה מכרזים לחיפוש גז במים הכלכליים, ובאחד הקידוחים שבוצע על ידי חברת נובל אנרג'י נמצא מאגר גז גדול, שזכה לשם אפרודיטה. חלק ממאגר זה נמצא גם במים הכלכליים של ישראל, שנמצאת בקשרים הדוקים עם גורמי הממשל הקפריסאי בנושאי פיתוח שדות הגז בים, כולל אפשרות לייצוא משותף של הגז לחו"ל.

ואולם טורקיה מתנגדת למכרזי החיפושים בקפריסין, וטענה בעבר כי תחרים חברות בינלאומיות שיגשו אליהם. בנוסף החלו הטורקים בקידוח, בצעד שנתפש כהצהרה פוליטית, לחיפוש נפט על היבשה בצידו הצפוני של האי. בעבר איימה טורקיה גם בשימוש בכוח צבאי בהקשר זה, אך על פי הערכות הסיכויים לכך נמוכים.

בחברות הגז מתכננים יצוא באוניות

בעבר עלה רעיון להניח צנרת תת־ימית בין ישראל לטורקיה, שאותה ניתן יהיה לחבר למערכת הולכת גז לאירופה, וכך לפתוח את השוק האירופי בפני הגז הישראלי. צינורות גז תת־ימיים דומים קיימים במקומות אחרים עולם - כמו הצינור המוליך גז מנורווגיה לבריטניה והצינור המוליך גז מרוסיה לגרמניה. עם זאת, עלות הנחת הצינור מוערכת במיליארדי דולרים, והוא עשוי להיתקל בהתנגדות מצד לבנון וסוריה, שהמים הכלכליים שלהן נמצאים בין אלה של ישראל וטורקיה.

ייצוא הגז מישראל עדיין לא הוסדר, אך השותפות במאגר לווייתן, המכיל על פי האומדן כ-470 מיליארד מ"ק גז טבעי, פועלות להקמת מפעל הנזלת גז לייצוא באמצעות אניות. כך מקוות השותפות למכור את הגז בשוק העולמי, ובעיקר במזרח הרחוק, שם מגיע מחירו ל-18 דולר ליחידת אנרגיה ‏מיליון - ‏(BTU) עד פי שניים ממחיר הגז באירופה.

השותפות, קבוצת דלק ‏(45%‏); נובל אנרג'י ‏(40%‏); ורציו ‏(15%‏), סיכמו על מכירת 30% מהזכויות במאגר לוודסייד האוסטרלית, שאמורה להקים את תשתית הייצוא, תמורת 1.5 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker