דיווח: דרום סודן חתמה על הסכם למכירת נפט לישראלים

סוכנות UPI דיווחה כי שר הנפט של דרום סודן ביקר בישראל וחתם על הסכם שיאפשר מכירת נפט ללקוחות מקומיים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
איתי טרילניק

>> סוכנות הידיעות UPI דיווחה כי שר הנפט של דרום סודן, דייהו דאו, ביקר בישראל וחתם על הסכם לפיו המדינה החדשה תמכור לחברות ישראליות נפט. לדרום סודן, שהוכרה על ידי האו"ם ביולי 2011, עתודות נפט גדולות, העשויות להחליף חלק מהנפט שמייבאים כיום בתי הזיקוק מאזרבייג'ן.

לישראל ודרום סודן קשרים ביטחוניים עוד מתקופת מלחמת האזרחים, שהסתיימה לפני כשנה וחצי בהקמת המדינה החדשה. דרום סודן הוכרה כמדינה לאחר עשרות שנים של מלחמת אזרחים בין הצפון, המוסלמי ברובו, לדרום - הנוצרי ברובו.

קידוח נפט בדרום סודןצילום: בלומברג

בעשור האחרון התגלו בסודן רזרבות נפט משמעותיות, העשויות לשפר במידה רבה את כלכלת האזור. לפי סקר האנרגיה השנתי של BP, בסודן ובדרום סודן יחדיו יש כ-6.7 מיליארד חביות נפט, כ-0.4% מרזרבות הנפט העולמיות.על פי הערכות, כ-80% מהרזרבות נפלו בחלקה של דרום סודן. כ-453 אלף חביות נפט הופקו בממוצע כל יום במדינה המפוצלת ב-2011, כ-0.6% מההפקה העולמית.

אף שקיבלה עם עצמאותה את מרבית רזרבות הנפט, לכודה דרום סודן ללא מוצא לים לאחר הפרידה מצפון המדינה. דרך צפון סודן עוברת גם צנרת הנפט הקייימת, המובילה לנמל נפט שלחופי הים האדום.

בשל היריבות בין דרום סודן לצפון סודן ובין צפון סודן לישראל לא צפוי להתאפשר יצוא נפט לישראל בנתיב זה. שכנותיה של דרום סודן במזרח הן אתיופיה, שגם לה אין מוצא לים, וקניה, השוכנת על חוף האוקיאנוס הההודי. בעבר הועלתה הצעה להניח צינור נפט נוסף, באורך 1,500 ק"מ, דרך קניה, אך על פי הערכות תעלה הקמתו כשני מיליארד דולר.

על פי פרסומים בישראל ובחו"ל, סייעה ישראל במשך שנים למדינה הדרומית המתהווה, בין היתר בתחום הביטחוני. בצפון סודן קיימת על פי הטענות פעילות ערה של משמרות המהפכה האירניים, המשתמשים בה כבסיס לוגיסטי לתמיכה במשטר החמאס בעזה, ומעבירים דרכה נשק המשמש נגד ישראל.

בשנים האחרונות הגיעו לישראל כמה אלפי פליטים מדרום סודן, שברחו מאימת מלחמת האזרחים וחצו את הגבול מסיני לישראל. לאחר ההכרה הבינלאומית במדינה החדשה, עשתה ישראל מאמצים להחזיר את הפליטים לארץ מוצאם, למרות טענות כי המצב במדינה החדשה עדיין קשה ולא יציב, וכי החזרתם לשם מסכנת את חייהם. בשנה האחרונה הוחזרו כמה מאות פליטים לדרום סודן, ודווח כי כמה מהם מתו שם במחלות.

מעת לעת מדווח בתקשורת על תקיפות של מטרות צבאיות בסודן, המיוחסות לישראל. באוקטובר 2012 הופצץ מפעל נשק בסמוך לבירה הצפונית חרטום, שהכיל על פי הערכות נשק מתקדם שיועד למשלוח לרצועת עזה. הממשל הצפון סודני האשים את ישראל בתקיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker