מנכ"ל נמל אשדוד נגד היו"ר: ניסה למנות מקורבים ולהתערב במכרזים - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"ל נמל אשדוד נגד היו"ר: ניסה למנות מקורבים ולהתערב במכרזים

המנכ"ל שוקי סגיס הגיש לדירקטוריון מכתב, שבו פירט שורת טענות קשות נגד היו"ר גדעון סיטרמן - לאחר שנטען כי הוא נסחט על ידו ■ סיטרמן מכחיש את כל הטענות, ואומר: "אני יו"ר מעורב, אבל לא מתערב"

8תגובות

>> את ישיבת דירקטוריון נמל אשדוד שלשום יזמו שני חברי דירקטוריון מטעם עובדי הנמל, ששוגרו בידי יו"ר הנמל, גדעון סיטרמן אל יו"ר הוועד, אלון חסן, בניסיון לגשר בין הנצים. הם חזרו ממנו עם טענה, שלפיה "גדעון סוחט את המנכ"ל שוקי סגיס בנושאים שהם פליליים".

בפתח הישיבה ביקש סיטרמן מסגיס להבהיר לפרוטוקול אם הוא נסחט על ידו. סגיס השיב כי אינו נסחט, אך 'נלחץ'. לתדהמת הנוכחים בישיבה, ביקש סגיס להניח על שולחנם מכתב בן 6 עמודים - שבו פירט שורת טענות קשות נגד סיטרמן ולשכתו בדבר התנהלות לא תקינה, הגובלת בחשדות לפלילים.

מהעתק המכתב שהגיע לידי TheMarker עולה, בין היתר, כי סיטרמן ביקש מסגיס, בשמו של שר התחבורה, ישראל כץ, להביא למינויה של צעירה לתפקיד כלשהו בנמל. "ראש מטה היו"ר הגדיל לעשות והסביר לי שחשוב כי היא תקבל שכר של 20 אלף שקל ורכב", כתב סגיס במכתב. לטענת סגיס, ביקש ממנו סיטרמן להיפגש בנושא אישית עם אלון חסן, לאחר שסירב לבקשה. מינויה של הצעירה לתפקיד לא יצא לבסוף לפועל, כך נטען, בעקבת סכסוך בין סיטרמן לחסן סביב שכרה, שבסופו הטיח סיטרמן בפני השניים: "אסתדר לבד ואתם עוד תשמעו ממני".

בנוסף, טוען סגיס כי היו"ר הגיש לידיו רשימה של שישה מועמדים לתפקיד סוורים בנמל, שאותם תיאר כ"חשובים לשר". זאת, כשעל השישה נמנה בנו של ראש מטה לשכת היו"ר, פעיל הליכוד דני חלפין.

דודו בכר

למשמע טענות אלה אמר סיטרמן כי ישיב עליהן בישיבת הדירקטוריון הבאה, וכי "לא היתה שום פנייה של שר התחבורה או של עוזריו ולשכתו בשום בקשה של מינוי".

אז סגיס משקר?

"יש פה מלה מול מלה. אני לא קיבלתי שום פנייה מהשר לגבי שום גורם כדי שאשפיע על זכייה במכרז או על קבלת משרה ולא הגשתי שום רשימה. נהפוך הוא - לפי מה שנאמר לי, אחד הוועדים אף פנה למשטרה כדי לחקור שמועות כי מועמדים לסוורות נדרשו לשלם כסף כדי לזכות במכרז, שנמצא בעיצומו, מכיוון שלוועד יש השפעה עצומה על זהות הזוכים בו".

נפגשת עם חסן בעניינה של העובדת?

"נפגשתי עם חסן בביתו לפי המלצת שוקי, כדי לייצר בינינו דיאלוג פתוח וישיר עם היכנסי לתפקיד. הוא אירח אותי יפה, ולקראת סיום הפגישה יידעתי אותו לגבי עניינה של הבחורה. הוא אמר שלנמל נכנסים לעבוד רק במכרז - ויש אפשרות להעסיקה זמנית במסגרת חברת כוח אדם. לאחר שהתברר כי היא לא עומדת בקריטריונים, ממילא היא לא נכנסה לבסוף לעבודה. לכן הפכו פה יתוש לפיל".

מה פתאום אתה משוחח עם יו"ר ועד על מינויים?

"זיהינו בעיה באגף התקשורת, ויש המון מהלכים שרצינו ליישם שם כדי לעזור לו. היות שאי אפשר להוסיף תקנים, ניתן להשיג עזרה מקצועית לתקופות קצובות בעזרת חברות כוח אדם שמספקות לנו שירותים כאלה. זה לא חדש, אבל הכל בהתאם לקריטריונים מקצועיים מתאימים".

"נענשתי על כך שלא זרמתי עם הבקשות"

אלא שלא בכך הסתכמו טענות המנכ"ל נגד היו"ר שלו. בהמשך המכתב, פרש סגיס טענות להתערבות לכאורה של סיטרמן במכרזים שניהל הנמל. כך, נטען שניסה לחבר את הנמל עם מספנה בספרד, טרם יציאה למכרז לרכישת גוררת, ביקש מסגיס עצמו לפנות לחברת ייעוץ ספרדית בנוגע למכרז לתכנון רציף 21 בנמל והפגיש את סמנכ"ל משאבים עם משלחת ספרדית לבחינת רכש סימולטורים. זאת, אגב, לאור המידע שלפיו סיטרמן ייצג בעבר חברות ספרדיות בענף התשתיות.

"מנכ"ל נמל אשדוד לא מסוגל לעשות יותר מ-30% מתוכנית ההשקעות שאישר הדירקטוריון. דנו בדו"ח ביקורת פנימי חמור על חוסר הצטיידות בזמן, וגם מבקר המדינה כבר העיר על התנהלות הרכש בנמל", משיב סיטרמן. "בתור יו"ר פעיל, אני בהחלט מנסה לדחוף ליישום מטרות, ובין היתר ניסיתי לקדם את רכש הגוררת - כי טיפול באוניות הגדולות בנמל מצוי בעדיפות ראשונה. לראיה, בסופה האחרונה החלה להיסחף אוניית צים מהנמל, וכתוצאה מהיטלטלותה נפלו 26 מכולות לים. לדברי הנתבים עצמם, אם היתה לנו גוררת גדולה - כמו זו שהנמל קיבל החלטה לרכוש כבר לפני שנתיים וחצי - זה היה נמנע. תת ההצטיידות של הנמל גובה מחיר כלכלי, ורשות הספנות והנמלים כבר חוקרת את הנושא".

ההתערבות של סיטרמן במכרזים, טען סגיס, באה לידי ביטוי גם בתחום התקשורת. כך, למשל, טען כי סיטרמן דרש להגדיל את אומדן המכרז לשכירת שירותי יחסי ציבור לנמל מ-20 ל-35 אלף שקל - ולחץ עליו לצאת למכרז מיתוג, תוך שהוא אומר כי "חשוב, ויהיה חשוב, שנכניס את גיל סמסונוב לכך, מעצם קרבתו לראש הממשלה, בטענה שכך יהיה לנו קל יותר לפעול מול הרגולציה".

להאשמות אלה השיב סיטרמן כי "אם אומדני המחירים לא מתאימים, הדירקטוריון דן בכך. אני יו"ר מעורב, אבל לא מתערב. אני דורש לוח זמנים, קבלת אחריות ויישום החלטות. זוהי התנהלות ללא הנחות - וזה כנראה משטר חדש בנמל".

לכך, כנראה, הצטרף גם סגיס עצמו, שכתב בסיכום המכתב כי סיטרמן ניסה לייצר מעמד של "מנכ"ל-על", וטען כי הוא נענש על כך שלא "זרם" עם הבקשות שלהן נדרש בידי היו"ר. "חומרת המעשים, רציפותם, השיטה שעומדת בבסיסם וניהול מסע הנקם חסר המעצורים של היו"ר על חשבון החברה, חוסנה ועתידה - כל אלה מחייבים לדעתי את התערבות הדירקטוריון", כתב סגיס.

מנכ"ל נמל אשדוד, שוקי סגיס, מסר בתגובה לתוכן המכתב: "לא יודע איך הגיע לידיך המכתב, ואני חושב שזה חמור מאוד".

שר התחבורה ישראל כץ מסר בתגובה: "כפי שאמר מנכ"ל הנמל, אין לי כל קשר לפניות האלה, במידה שהיו. לאחר שיו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אמר לי את הדברים, נפגשתי עם יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד ואמרתי לו שאני רואה את הדברים בחומרה, במידה שנעשה שימוש בשמי, בניגוד לכללי ההתנהגות שלי משך כל הקדנציה. יו"ר הנמל הכחיש את הדברים מכל וכל. דרשתי ממנו לבדוק האם עוזרו השתמש בשמי, ואם כן - לנזוף בו בחומרה ולנקוט נגדו בצעדים".

לא ניתן היה להשיג את תגובת גיל סמסונוב.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#