אבי נקש נכנס לנמל - והוועד עיכב אניית נוסעים

העברת נמל אילת לידי האחים נקש, שתוכננה להיום, נדחתה ברגע האחרון ■ הסיבה: דרישות שכר חדשות שהעלו העובדים - אף שהמדינה הבטיחה להם בחשאי בונוס בגובה 3% משווי הנמל ■ יו"ר ועד התפעול: "לא כדאי לנקש להיכנס ברגל שמאל. נילחם על הבית שלנו עד הסוף"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הפרטת חברת נמל אילת, שאמורה היתה להתבצע היום באופן רשמי, נדחתה ברגע האחרון בעקבות אי מציאת פתרון לסכסוך המתמשך בין המדינה לבין ועדי העובדים בנמל.

לפני חודשיים הוכרזה חברת פפו ספנות של האחים נקש כזוכה במכרז לרכישת הזיכיון להפעלת הנמל. היום אמורה היתה החברה לקבל לידיה רשמית את "מפתחות" הנמל הדרומי לתקופה של 15 שנה - עם אופציה להארכתה ב-10 שנים נוספות. ואולם, רשות החברות הממשלתיות לא הצליחה עד כה להסכים עם עובדי הנמל על התביעות הנוספות שהציבו כתנאי לקבלת הסכמתם להפרטה. הצדדים יקיימו היום פגישה נוספת במשרדי ההסתדרות, בניסיון לגשר על המחלוקות.

אבי נקשצילום: מוטי קמחי

לפי שעה צפויה המדינה להימנע מהעברת הזיכיון לידיים פרטיות - כל עוד לא נפתר הסכסוך מול העובדים. ואולם, אבי נקש, אחד מבעלי קבוצת הרוכשים, נכנס אתמול למתחם הנמל לפגישת עבודה עם הנהלת חברת הנמל. משנודע דבר הביקור לוועד - שאסר על כניסת נקש כל עוד ההפרטה לא אושרה - הורה זה לעובדים לנקוט עיצומים. בעקבות כך עוכבה במשך כשעה אניית נוסעים שעגנה בנמל, ובמקביל עוכבו למשך כמה שעות משאיות מסוף הכימיקלים של כיל.

ככל הידוע, המשא ומתן בין רשות החברות לבין העובדים וההסתדרות מתמקד במשיכת כספים עודפים שהופקדו לאורך השנים ביתר בקופת הפנסיה של הנמל. סכומים עודפים אלה מוערכים ב-35-40 מיליון שקל, שאותם קיוותה המדינה למשוך חזרה לקופת חברת הנמל, לצורך מימון פעילותה השוטפת.

נמל אילתצילום: מורי חן

זו היתה אחת הדרכים שבאמצעותן ניסתה המדינה להגביר את אטרקטיביות המכרז להפרטת הנמל - לאור טענות המתמודדות במכרז כי מחיר המינימום שנקבע בו (100 מיליון שקל), אינו כדאי כלכלית. זאת, לאחר שמשכה מקופת הנמל, ערב המכרז, דיווידנד של כ-70 מיליון שקל - ורוקנה אותה למעשה ממזומנים.

ואולם הצעה זו נתקלה בהתנגדות של ועד העובדים וההסתדרות, שהסכימו תחילה עקרונית למשיכת מחצית הסכום - אך בתנאים שלהם לא יכולה היתה המדינה להיענות. בנוסף, בחודשים האחרונים הועלו דרישות נוספות מצד עובדי הנמל באשר לתנאי שכרם והעסקתם העתידיים. זאת, אף שהמדינה התחייבה לרשת ביטחון תעסוקתי מלאה לכל עובדי הנמל - שתבטיח את תנאי העסקתם למשך כל תקופת הזיכיון.

הוועד: "אין לנו דבר אישי נגד הנקשים"

הדרישות החדשות שהעלו עובדי נמל אילת נולדו בעקבות החלפת נציגות העובדים בעת האחרונה. זאת, לאור טענות עובדי דור ב' בנמל להפלייתם לרעה במשא ומתן מול המדינה. מתוך 128 עובדי נמל אילת, כ-90 הם עובדי דור ב'. ואולם לטענתם, רשות החברות הבטיחה לעובדי דור א' בלבד תוספת שכר של 4.31% בעבור הסכמתם להפרטה - בנוסף למענק ההפרטה שלו כבר זכו ב-2005, בסך 50 אלף שקל לעובד, ומענק הפרטה נוסף בסך 50 אלף שקל, שישולם להם עם השלמת ההפרטה.

מענקים אלה כבר זכו לביקורת מצד מבקר המדינה. ואולם בנוסף, מתברר כי רשות החברות הבטיחה לעובדים גם מענק בגובה 3% מערך ההפרטה, שהיה 105 מיליון שקל. זאת, מבלי שחשפה זאת עד כה בדיווחיה לתקשורת. מענק זה, בסכום כולל של 3.15 מיליון שקל, יחולק בין עובדי הנמל באופן יחסי, לפי גובה שכרם הנוכחי. בכך יווצרו פערים גבוהים במענק שלו יזכו בעלי המשכורות הגבוהות לעומת בעלי השכר הנמוך.

לדברי יו"ר ועד התפעול בנמל, שחור שרון, הוועד דורש להחיל את תוספת השכר שלה ייזכו עובדי דור א' גם על עובדי דור ב' - ולאזן ככל הניתן את המענקים הנוספים שלהם יזכו עובדי הנמל. עוד דורש הוועד מתן קביעויות ל-19 עובדים ארעיים המועסקים בנמל, ולשדרג את הסכמי העבודה של הסקטורים השונים בנמל.

"אנחנו נדאג לעתיד של כל העובדים בנמל, ולא של סקטורים מסוימים בו", אמר אתמול שרון ל-TheMarker. "אנחנו רוצים לעבוד ולפרנס את משפחותינו. זהו נמל הבית שלנו, נילחם עליו עד הסוף. יש לנו גיבוי מלא מההסתדרות ומהנמלים האחרים, ואם יהיה צורך - נפעל".

לדבריו, "אין לי דבר אישי נגד הנקשים. אמנם היתה לנו בעיה לצאת מחסות המדינה - מה עוד שעבור תושבי אילת זהו הנכס האסטרטגי הממשלתי האחרון בעיר שמאפשר קיום בכבוד - אבל מחר נידרש לעבוד מול הנקשים, ועובדי דור ב' הם שהולכים לחתונה קתולית אתם עד לפנסיה של כל אחד".

באשר לשאלה כיצד ינהג הוועד אם רשות החברות תעביר את זיכיון ההפעלה של הנמל לידי פפו ספנות גם ללא הסכם מולו, השיב שרון כי המדינה אמנם מאיימת לעשות כן, אך "אני לא מאמין שנקש ייכנס לנמל ברגל שמאל. אם נעצור אניות - הוא עלול לאבד מוניטין לעשרות שנים. חבל. עדיף לו, כבעל בית חדש, להיכנס ברגל ימין, ואז למרות החששות שלנו - אולי העתיד יהיה ורוד. המטרה שלנו היא ליצור כאן עבודה כדי שהנמל יקלוט עוד עובדים, ושעוד מתושבי אילת יתפרנסו ממנו. נמל אילת הוא בונבוניירה".

חברת פפו ספנות זכתה בנובמבר במכרז הבינלאומי שפירסמה המדינה למכירת הזיכיון להפרטת נמל אילת בתמורה ל-105 מיליון שקל, ותוספת של עד 15 מיליון שקל נוספים במידה שמחזור הפעילות של הנמל יחצה רף של 115 מיליון שקל בשנה. האחים נקש היו היחידים שנותרו במכרז, הגישו הצעה גבוהה במעט מסכום המינימום שנקבע (100.5 מיליון שקל) ושיפרו את הצעתם בעקבות דרישת ועדת המכרזים. זאת, מאחר שהערכות השווי שהיו בידי המדינה נעו סביב ממוצע של כ-150 מיליון שקל. הפעלת האופציה להמשך ההתקשרות עמם ב-10 שנים נוספות מותנית בעמידה ברף מינימלי של תנועת מכולות בנמל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker