נמשך המשבר בנמל אשדוד; נשיא לשכת הספנות: "יותר גרוע מאתמול"

13 אניות ממתינות מחוץ לנמל ושמונה אחרות הפליגו לנמלים אחרים ■ הסיבות לעיצומים: העברה מתפקידה של עוזרת המנכ"ל שנישאה באחרונה לעובד אחר בנמל וסירובם של עובדי המחסן לעבוד במשמרת ב'

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

על אף שלא מדובר בשביתה מלאה, העיצומים והעבודה האיטית של עובדי הנמל משבשים מאוד את תנועת האניות. 13 אניות ממתינות היום (ב') מחוץ לנמל, ושמונה אניות כבר בחרו לפקוד נמלים אחרים. חלק מהן הגיעו לנמל חיפה, ואחרות - לנמלים אחרים במזרח התיכון.

"האניות באות גם למדינת ישראל, זה לא היעד הסופי שלהן", מסביר ד"ר יורם זבה, נשיא לשכת הספנות. "יום תפעול של אנייה הוא יקר מאוד, ואם הפריקה וההעמסה מתעכבות, אין לבעלי האוניות שום עכבות מלהפליג לנמל אחר ואולי גם למדינה אחרת". לדבר זבה, המצב היום הוא "פי ארבעה יותר גרוע מאשר אתמול. המצב גרוע במיוחד כי העיצומים התחילו אחרי שבוע של סערה, ובדיוק אחרי שהסתיימו העיצומים של עובדי בתי המלאכה".

נמל אשדודצילום: איליה מלניקוב

הסיבה המיידית לעיצומים היא העברה מתפקידה של עוזרת המנכ"ל, שנישאה באחרונה לעובד אחר בנמל. בשל נהלים של העסקת בני משפחה, החליט הדירקטוריון להעבירה לתפקיד אחר, ועורר מאבק עם ועד עובדי המנהל. ברקע הדברים יש גם סכסוך ממושך בין יו"ר ועד עובדי הנמל, אלון חסן, לבין יו"ר הדירקטוריון, גדעון סיטרמן.

חברת נמל אשדוד הגישה בקשה לצו ביניים לבית הדין לענייני עבודה בבאר שבע, ומחר צפויה ההסתדרות להגיש את תשובתה, ואז ייקבע דיון בעניין.

לפי הבקשה שהוגשה לבית הדין בין ההנהלה לעובדים יש שתי מחלוקות. הראשונה נוגעת לכך שעובדי המחסן אינם מוכנים לעבוד במשמרת ב', וכך נפגעת זמינות הכלים החיוניים לפריקה ולהעמסה בנמל. זאת, אף שזכו לתוספות שכר של 7.5% ומענק כספי חד פעמי של 38 אלף שקל לעובד. המחלוקת השנייה נוגעת לאי הסכמתו של ועד העובדים לשינוי בהגדרת עוזר יו"ר דירקטוריון הנמל (שייהפך להיות ראש מטה הלשכה) ולמינוי מנהלת לשכה במינוי אישי. בשל כך, נגרמים שיבושים בפריקת ובטעינת אוניות, וגם בעבודה מנהלית - הפקידות בלשכת יו"ר הנמל מסרבות לענות למיילים ולטלפונים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker