התחרות מתחילה: אולם התצוגה הראשון של יבואן רכב מקביל ייפתח בינואר

איילון מוטורס תחנוך השבוע את אולם התצוגה שלה בהרצליה פיתוח, ותציע דגמי פורד במחיר נמוך מזה שמציע היבואן הרשמי, דלק מוטורס ■ "גם מכירה של חמש מכוניות בחודש תכסה את העלויות שלנו, ולכן דלק לא תוכל לחנוק אותנו"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ענף התחבורה עמוס באירועים חגיגיים לקראת הבחירות. כמעט בכל יום מונחת אבן פינה, נפתח כביש חדש או נחנכת תחנת רכבת. השבוע יערוך גם ענף הרכב טקס משלו. שלוש שנים אחרי שהרפורמה ליבוא מקביל של מכוניות יצאה לדרך, ייפתח בהרצליה פיתוח אולם תצוגה ראשון של סוכן יבוא מקביל.

היבואן, איילון מוטורס, מתעתד לייבא מכוניות מהמותג פורד - שהיבואן הרשמי שלהן הוא דלק מוטורס. היבוא המקביל של דגמי פורד מתאפשר בזכות רפורמה שאישרה ועדת הכלכלה של הכנסת ב-2010, במטרה ליצור תחרות מחירים על דגם מסוים, תוך הרחבת מקורות היבוא שלו. בעוד שלפני הרפורמה, יבואן רכב היה חייב לעמוד בקשר ישיר עם היצרן - הרי שמעתה, יכולים יבואנים לקיים קשר עסקי גם עם סוכן משנה (דילר) שלו בחו"ל, ולרכוש ממנו מלאי מכוניות חדשות.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

אולם תצוגה של איילון מוטורס בהרצליה פיתוח, אתמולצילום: אייל טואג

מאז נכנסה לתוקף הרפורמה, לא יובאה עדיין לישראל מכוניות אחת בדרך זו. איילון ייבאה כניסיון ארבע מכוניות, אך חלקן לא עמד בדרישות התקינה של משרד התחבורה. ואולם בחברה, שבה שותפים קבוצת שיווק הרהיטים ויזמות הנדל"ן איילון, וכן יועצה המשפטי לשעבר עו"ד גל גרנות, מתכננים למכור בשנה הקרובה בישראל מאות מכוניות. "המטרה שלנו היא לא לשבור את השוק, אלא לשכלל אותו ולהרחיב את היצע הדגמים שהצרכן הישראלי יכול לקנות", אומר גרנות, מנכ"ל משותף בקבוצה.

אף שהרפורמה מאפשרת ליבואן את האפשרות לייבא עד שלושה מותגי רכב שונים במקביל, איילון מתכננת להתמקד בתחילה במותג אחד, פורד, אך לייבא מגוון רחב של דגמים. בחברה מחלקים אותם לשלוש קבוצות. בקבוצה הראשונה דגמים שכבר נמכרים בישראל, ובהם פוקוס המשפחתית, המיניוואן S מקס ורכבי הפנאי אדג' ואקספלורר. בעתיד, אולי תשווק גם פורד פיאסטה.

בקבוצה השנייה מופיעים דגמים שלא נמכרים בישראל. בין היתר, אלה מכונית המיני קא, רכב הפנאי קוגה, מכונית הספורט מוסטנג והמיניוואן הקטן גרנד C מקס. דגם מעניין נוסף הוא פורד רפטור, מעין שילוב של טנדר עם רכב שטח ומנוע של מכונית ספורט, המפיק 411 כ"ס.

הקבוצה השלישית כוללת את המכוניות המסחריות של פורד, בעיקר בגרסות שלא נמכרות בישראל כיום - כמו פורד טרנזיט עם חישוק אחורי כפול, המיועדת לשאת משקל רב יותר; פורד ריינג'ר, טנדר בינוני אמריקאי (שישווק בידי דלק מוטורס בשם מאזדה BT50); גרסות חדשות למסחרית הקלה פורד קונקט; וגם הטנדר F150 מארה"ב. "דלק מוטורס לא יכולה להשקיע בפרסום ובשיווק של דגמים רבים כל כך, אבל אנחנו יכולים להביא כל גרסה שיש לה ביקוש, אפילו בכמויות קטנות", מסביר גרנות.

להרכיב מפרט רכב באתר

איילון תרכוש את המכוניות שלה משני דילרים של פורד - אחד בארה"ב והשני במרכז אירופה. הקבוצה מסרבת לפרסם, בשלב זה, את זהותם. לא ברור גם עד כמה המכוניות יהיו זולות יותר ביחס למכוניות מקבילות של דלק מוטורס. לפי הצהרת איילון, המחירים יהיו נמוכים ב-6% עד 10% ממחירי הדגמים המוכרים של פורד. תג המחיר הצפוי (ראו טבלה) צפוי לגלם הנחה צנועה יותר של 4%-2%. ואולם באיילון מנמקים זאת בכך שהמכוניות יהיו מאובזרות יותר, ויצוידו, למשל, בחלון בגג וחישוקים קלים, ללא תוספת מחיר.

לדברי גרנות, היתרון של איילון בתמחור המכוניות הוא בעלויות הנמוכות יחסית. בחברה מועסקים כיום שמונה עובדים בלבד, והיא לא מתכננת לפנות לציי הרכב ולהציע הנחות לחברות הליסינג. לשאלה מה תעשה אם דלק מוטורס תוריד מחירים כדי לבלום את מכירות היבואן המתחרה, משיב גרנות: "אנחנו צריכים מעט מאוד כדי לכסות את העלויות שלנו, אפילו חמש מכוניות בחודש בלבד יספיקו, ולכן אני לא מאמין שדלק תוכל לחנוק אותנו".

אולם התצוגה הראשון של החברה, בהרצליה פיתוח, ישתרע על שטח של 340 מ"ר. לחברה אין עדיין מוסכים מורשים, ואיילון תעבוד עם מוסכים מומחים. בינתיים, כל מי שירכוש מכונית דרכה יוכל ליהנות מאחריות בינלאומית של פורד למשך שנתיים, בכל אחד מהמוסכים המורשים של דלק מוטורס. מגרשי הערובה של החברה (בונדד) ואזורי ההכנה למסירה, יהיו בשלב הראשון חיצוניים, ובהמשך תקים החברה בונדד משלה.

אחד מכלי השיווק העיקריים של איילון יהיה אתר אינטרנט מעוצב, שבו אפשר יהיה להרכיב את המפרט של המכונית החדשה, ומרכיבי המחיר יוצגו בו באופן שקוף - עלות בחו"ל, דמי הובלה, מסים והרווח היזמי שתגבה היבואנית. סוכני יבוא אישי פועלים במודל דומה, אבל לטענת איילון מוטורס היא נבדלת מהם בכך שתחזיק מלאי בישראל, ולא תייבא מכוניות משומשות אלא חדשות בלבד. עם זאת, הדגמים המיוחדים יותר בהיצע, כמו הרפטור, יימכרו רק בהזמנה אישית.

לדברי גרנות, ליבואן החדש יהיה קשר ישיר עם פורד העולמית עצמה, ולא רק עם דילרים. "מצד אחד, יצרנים לא אוהבים 'יבוא אפור' ואפיקים מקבילים להבאת מכונית, אך מצד שני יש עודפי ייצור ועודפי היצע אדירים באירופה, ולכן הם מאפשרים לדילרים למכור אותם", אומר גרנות.

"זו תעמולת בחירות, לא סיפור רציני"

מאז הוכרזה רפורמת היבוא המקביל בחנו כמה גופים את האפשרות לייבא מכוניות בדרך זו, בהם שלמה סיקסט, משפחת בליליוס וקבוצת אלון. כולם הגיעו לטענתם למסקנה שהמהלך נעדר היגיון כלכלי, מאחר שגם אם יימצא משלוח של מכוניות מתאימות לישראל, הן יהיו בסופו של דבר יקרות ממחירי היבואן. כך, יבואני הרכב הוותיקים מתייחסים בספקנות למיזם החדש.

"אשמח שיהיה יבואן מקביל, ואז ירדו לנו מהגב ויפסיקו להגיד שאנחנו חוסמים משהו", מעיר בציניות אחד היבואנים הוותיקים, אך מהר מאוד עובר למתקפה חזיתית כנגד איילון ומשרד התחבורה: "לאיילון אין עדיין אישור לאף דגם. משרד התחבורה מתייחס אליהם כגוף שצריך לדחוף אותו, ולכן שימנו להם את כל הדרך הארוכה של קבלת אישורים ותקנים", הוא יורה. "משרד התחבורה לא דאג בזמן להליכי הרישוי של 11 אלף לקוחות שהיו צריכים לקבל מכוניות חדשות בתחילת השנה (הכוונה לאיחור באישור קבוצות הרישוי החדשות בכנסת, ד"ש), אבל יש לו זמן לעזור ליבואן זעיר - רק כדי שיגידו שיש יבוא מקביל. כנראה שבתקופת בחירות הכל כשר", מוסיף היבואן במרירות.

באשר לתחזית העסקית של ערוץ היבוא החדש, סבור היבואן כי "בסוף, כל עסק צריך להיות כלכלי, אחרת הוא ימות כמו בטר פלייס. עדיף לנו לתת לכלכלה לעבוד". בכיר אחר בענף הרכב הצטרף אף הוא לדברים, וטען כי מאחר שעלויות המס והמשלוח של היבואן המקביל יהיו גבוהות מאלה של דלק מוטורס - לא סביר שיוכל למכור מכוניות במחירים נמוכים מאלה של דלק. לדבריו, "זו תעמולת בחירות, ולא סיפור רציני".

עם זאת, גם בענף הרכב מעריכים שבקרוב תיפתח תחרות על מכוניות חדשות - אם כי באופן אחר. משרד התחבורה יתיר בקרוב לחברות הליסינג למכור מכוניות חדשות לגמרי, ללא רישום "יד" נוספת ברישיון, וכך ייהפכו החברות הללו למתחרות של היבואנים במכירת מכוניות חדשות. בתחילה, ימכרו חברות הליסינג עודפי מלאי שרכשו בעבור ציי רכב, אך בעתיד, לא מן הנמנע שבכל קנייה מהיבואן יירכשו גם כמה מכוניות שייועדו מלכתחילה בעבור השוק הפרטי.

בינתיים, היבוא האישי צולל אחרי הוזלת רכבי היוקרה

בעוד שהיבוא המקביל הבוסרי נערך להשקה של איילון מוטורס, בערוץ התחרות הנוסף, של היבוא האישי, התחושה אופטימית פחות. ב-2012 הסתכם היבוא האישי ב-1,781 מכוניות - ירידה של 19% לעומת 2011. זהו המספר הנמוך ביותר של מכוניות שנכנסו לישראל בדרך זו מאז 2008.

הירידה נובעת, בעיקר, מהתאוששות שוק הרכב האמריקאי, שצימצמה את המלאים ואת היצע המכוניות המשומשות עם קילומטראז' נמוך - שלפני כן, היו רוב המכוניות שהגיעו לישראל ביבוא אישי. בנוסף, רשות המסים הגבירה מאוד את האכיפה של המכס, אחרי שהתגלו העלמות מס רבות במסלול היבוא האישי. לבסוף, גם היבואנים הסדירים איתגרו את היבוא האישי, על ידי הורדות מחירים גורפות של מכוניות היוקרה, כולל רכבי שטח של ב.מ.וו ומרצדס, שהיו להיטים ביבוא האישי. כיום, מתמקדות ההזמנות של יבוא אישי בדגמים שלא ניתן לרכוש מהיבואנים הסדירים, כמו פורד מוסטנג ושברולט קמארו.

ועדת זליכה להגברת התחרות בענף הרכב הציעה להפוך את היבוא האישי לאפיק תחרותי עבור יבואני הרכב, על ידי הסדרת התחום ואף אפשרות של יבוא מסחרי במתכונת מצומצמת. בוועדה סברו כי היבוא האישי יכול להתרחב גם למכוניות עממיות, שישווקו לקהל הרחב. אולם, בינתיים, היבוא האישי מתמקד במכוניות יוקרה ורכבי שטח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker