השקעה כדאית? |

"פתרון להצפות בנתיבי איילון יעלה 2 מיליארד שקל"

בקרוב תושלם סקירה של האפשרויות להסדרת הניקוז באיילון ■ הרחבת מערכת הניקוז עשויה להיות חלק מעבודות הפיתוח לסלילת מסילת רכבת רביעית ■ בכיר בענף התחבורה: "חייבים לתכנן פתרון לטווח ארוך באיילון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> סגירת נתיבי איילון לתנועה אמש בעקבות ההצפה, עוררה את זעמם של נהגים רבים שנאלצו לסבול מעומסי תנועה כבדים באזור ותהו כיצד בישראל 2013 הגשם עדיין משתק ציר תנועה כה מרכזי. מקורות בענף התחבורה מגלגלים את האחריות לעבר משרד החקלאות, שרשויות הניקוז נתונות תחת אחריותו.

"אנחנו עושים הרבה כדי לשמור על הכבישים פתוחים, ואפשר לטפל בכל אירוע נקודתי", מסביר בכיר בתחום התחבורה. "אבל כשנחל עולה על גדותיו, אין הרבה מה לעשות. צריך לזכור שכבישים הם רשת וביניהם יש שטחים פתוחים - ואם יש שם בעיית ניקוז, המים זורמים ישירות לכביש".

אחת המחלוקות העיקריות בין גורמים התשתית בממשלה הוא ניקוז התוואי של נחל איילון, המנקז שטח גדול יחסית בשפלה ובשומרון, ומשמש גם עורק תחבורה ראשי הכולל גם מסילת הרכבת. הניקוז המוסדר בנחל ערוך לספיקת מים של עד 400 מ"ק לשנייה. אתמול עלתה הספיקה ל-440 מ"ק לשנייה והנחל עלה על גדותיו. הפעמים הקודמות שבהן עלה הנחל על גדותיו והביא לסגירת הנתיבים התרחשו ב-2000 וב-1992.

נתיבי איילוןצילום: רויטרס

מקורות המעורים בתכנון הניקוז באזור אומרים כי לא ניתן להעמיק את התעלה הקיימת באיילון, ולמעשה דרושה יכולת ניקוז של כ-600 מ"ק לשנייה כדי למנוע הצפות. בנוסף, בתוואי הנחל אמורה לקום מסילת רכבת רביעית, שתקטין עוד יותר את יכולת הניקוז.

בשבועות הקרובים תושלם תוכנית הסוקרת את האפשרויות להסדרת הניקוז בנחל. אחת האפשרויות, הזולה יותר, היא ויסות השטפונות באמצעות מאגרי מים, כולל מאגר מים המתוכנן בפארק אריאל שרון. הפניית חלק מהמים למאגרים מקטינה את הזרימה בנחל עצמו, ולאחר גשם כבר אפשר יהיה להזרים את המים מן המאגרים או אף לעשות בהם שימוש אחר.

אפשרות נוספת, שאותה מתכנן משרד התחבורה, היא הנחת צינור תת-קרקעי, שיעבור מתחת לשטח הבנוי עד לים, שינקז חלק מהמים בנחל. עלות הקמת הצינור מוערכת ב-1.5-2 מיליארד שקל, והוא יאפשר את הקמתן של מסילות רכבת נוספות בתוואי איילון העמוס.

גורם המקורב לתכנון המסילות הנוספות באיילון אמר אתמול כי "אם יש דבר טוב שיצא מהשיטפון הזה, זה שעכשיו ברור לכולם שאי אפשר לחפור את תעלת איילון, לשים עליה מסילה ולהסתפק בזה. זה אולי זול, אבל זה לא נותן הרבה. צריך לחשוב לטווח הארוך, להסיט את נחל איילון אל מתחת ליפו, להגדיל גם את קיבולתו ולבנות מסילות נוספות במנהרה מתחת למסילות הקיימות".

דרושה השקעה משמעותית

בכירים בענף התחבורה טוענים כי גם תכנון מתקדם של כבישים לא יוכל למנוע לגמרי הצפות. "תמיד אפשר לתכנן תשתית למצבי קיצון, אבל השאלה אם אנחנו מוכנים לסבול את העלות", אומר גורם מהענף. "אפשר להשוות את זה לתחנת כוח, שמוקמת בעבור שני ימי שיא בשנה, ובשאר ימי השנה היא מושבתת, אבל צריך לשלם עליה מכספי המסים".

ואמנם, חלק גדול מהמים הזורמים בנחלים הגואים מגיעים משטחים פתוחים, המהווים את רוב אגני הניקוז. על הניקוז אחראיות 11 רשויות ניקוז, המופקדות כל אחת על אגן ניקוז מרכזי או יותר. רשויות אלה אחראיות לתכנון שימנע הצפות, כולל בנייה ותחזוקת תעלות ניקוז, מאגרי מים, ובחינה של תכניות כבישים, תשתיות, ומבנים אחרים בכל האזור. על רשויות הניקוז מפקח בין היתר אגף שימור קרקע וניקוז במשרד החקלאות.

תכנון תשתיות הניקוז דורש השקעה משמעותית. ההשקעה עשויה להיות ישירה - עלות הקמת מערכות הניקוז, או עקיפה על ידי הימנעות מתכנון בשטח מסויים מחשש להצפות או חסימת זרימת המים. תשתית ניקוז שתוכל לקלוט יותר מים בכל רגע נתון תעלה הרבה יותר. ככל שמתכוננים לאירוע חריג ונדיר יותר, מזנקות עלויות התשתית.

במשרד החקלאות נאספים נתוני הגשמים ההיסטוריים, ולכך ניתן לחשב את ההסתברות לאירועי גשם חריגים. ההכנה היא בדרך כלל עבור אירוע הגשם הקיצוני ביותר הפוקד את האזור המתוכנן כל תקופה מסוימת. ככל שהתקופה ארוכה יותר, כך אירוע הגשם החריג קיצוני יותר. אירוע גשם המתרחש פעם בעשור אינו כה חריג כמו אירוע גשם המתרחש פעם ב-50 שנה.

הנזק מאירועי גשם משתנה ככל שהאזור מיושב יותר. בשטח חקלאי פתוח הכלל הוא להיערך לאירוע גשם חריג, הפוקד את האזור פעם בעשור. עלות המוכנות לאירוע אינה בהכרח תואמת לתדירות. גורם המערך התכנון אומר כי מדובר בשינויים בסדרי גודל בהשקעה הנדרשת ככל שעולה הדרישה למוכנות.

עבור תשתיות מים וניקוז גדולות יחסית מתבצע התכנון בוועדה לתשתיות לאומיות, המתכננת גם מתקני ביוב והתפלה, תחנות כוח, נמלים ונמלי תעופה. הוועדה מחליטה על פי התוכניות המוגשות לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker