השר העניק לתשובה את מאגר הגז - וטס אתו לחנוכת האסדה

עוזי לנדאו ויצחק תשובה ביקרו אתמול באסדת הגז מול אשקלון - לאחר שהשר הודיע כי מאגר הגז הסמוך יימסר לחברת הגז ללא מכרז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבוע לאחר שהודיע כי מאגר הגז מארי B שמול חופי אשקלון יימסר לידי דלק ונובל אנרג'י ללא מכרז ובלי שנקבעו תנאי השימוש בו, טס אתמול (ה') שר האנרגיה עוזי לנדאו, בלווית בעל השליטה בדלק, יצחק תשובה, אל אסדת הגז החדשה שהוקמה ליד המאגר. 

החלטת השר גררה ביקורת ציבורית ופניות שבוצעו מצד התנועה לאיכות השלטון, עמותת אדם, טבע ודין ואומ"ץ אל היועץ המשפטי לממשלה ואל מבקר המדינה, בטענה כי המהלך, ערב בחירות, הינו בגדר "העברתו של נכס ציבורי ששוויו מיליארדי שקלים לידי גורמים פרטיים ללא כל תמורה ובהליך מזורז הנושא אופי של מחטף". 

האסדה, שאותה חנכו אתמול דלק ונובל, נועדה לשמש את הפקת מאגר הגז ממאגר תמר - שאף הוא מוחזק בידיהן (67%). האסדה הגיעה למים הישראלים לפני כשלושה שבועות, והוצבה בסמוך לאסדה הקיימת של מאגר מארי B.  

שר האנרגיה עוזי לנדאו (מימין) ובעלי דלק, יצחק תשובהצילום: דודו בכר

"מחטף" שנעשה ערב הבחירות

בשבוע שעבר הודיע לנדאו כי מאגר הגז הטבעי מארי-B, שהתגלה ב-1999 מול חופי אשקלון, לא יוחזר לידי המדינה לאחר שיתרוקן במהלך השנתיים הקרובות - אלא ימשיך לשמש את דלק של יצחק תשובה (53%) ונובל אנרג'י האמריקאית (47%). המאגר ישמש את החברות לאחסון גז שיוזרם אליו ממאגר תמר, שגם בו מחזיקות דלק ונובל (67%).

משמעות ההכרזה של לנדאו היא למעשה מסירת נכס ציבורי בשווי מיליארדי שקלים לידי גורם פרטי, ללא כל תמורה ובהליך חסר תקדים שבוצע באופן מזורז - עוד לפני שנקבעה הרגולציה שאמורה לאפשר אותו וללוות את תפעול מאגר האחסון האסטרטגי בעשורים הבאים.

גורמים בממשלה כינו את המהלך "מחטף". זאת, בייחוד נוכח הנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשרים, שלפיה עליהם להימנע מקבלת החלטות בעלות משמעות מרחיקת לכת עד הבחירות, "מתוך עיקרון של ממשל תקין ערב הבחירות". הנחיה זו עמדה, למשל, בבסיס החלטת שר התחבורה בשבוע שעבר לדחות את החתימה על רפורמת השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי.

דלק ונובל קיבלו אמנם לידיהן את החזקה במאגר למשך 30 שנה. ואולם לפי חוק הנפט, החזקה מותנית בהפקה של גז - וברגע שזו מסתיימת, נדרשים הזכיינים להשיב את הנכס הציבורי לידי המדינה. אלא שלנדאו החליט אתמול להאריך את תקופת החזקה של דלק ונובל במאגר ולהעניק להן רישיון חדש לאחסון גז. זאת, מבלי לערוך מכרז פומבי ומבלי שקבע את תנאי השימוש החדשים במאגר או את דמי השימוש שאותם יידרשו החברות לשלם למדינה.

לפי סעיף 12 בחוק משק הגז הטבעי, רישיון אחסון גז יינתן לפי מכרז או לפי הליך פומבי אחר - אלא אם החליטו שרי האנרגיה והאוצר יחדיו אחרת. שר האנרגיה רשאי להעניק בעצמו רישיון אחסון, ללא מכרז, גם עבור גז שהופק משדה אחר - אך רק לתקופה שלא תעלה על יתרת תקופת החזקה במאגר, שעשויה להסתיים עם הפסקת אספקת הגז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker