מתנת הבחירות של לנדאו לתשובה: מאגר אחסון גז מול אשקלון

שר האנרגיה הודיע כי יעניק לחברות דלק ונובל אנרג'י רישיון לאחסון גז טבעי במאגר מארי-B המתרוקן - אף שהמאגר צריך לחזור לידי המדינה, ובלי לקיים מכרז או לקבוע את דמי השימוש שישולמו למדינה ■ המשמעות: מסירת נכס ציבורי בשווי מיליארדי שקלים לידי גורם פרטי, ללא כל תמורה ובהליך מזורז וחסר תקדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40

מאגר הגז הטבעי מארי-B, שהתגלה ב-1999 מול חופי אשקלון, לא יוחזר לידי המדינה לאחר שיתרוקן במהלך השנתיים הקרובות - אלא ימשיך לשמש את החברות המחזיקות בו כיום, קבוצת דלק של יצחק תשובה (53%) ונובל אנרג'י האמריקאית (47%) - כך הודיע אתמול שר האנרגיה, עוזי לנדאו. המאגר ישמש את החברות לאחסון גז שיוזרם אליו ממאגר תמר, שגם בו מחזיקות דלק ונובל (67%).

משמעות ההכרזה של לנדאו היא למעשה מסירת נכס ציבורי בשווי מיליארדי שקלים לידי גורם פרטי, ללא כל תמורה ובהליך חסר תקדים שבוצע באופן מזורז - עוד לפני שנקבעה הרגולציה שאמורה לאפשר אותו וללוות את תפעול מאגר האחסון האסטרטגי בעשורים הבאים.

גורמים בממשלה כינו אתמול את המהלך "מחטף". זאת, בייחוד נוכח הנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשרים, שלפיה עליהם להימנע מקבלת החלטות בעלות משמעות מרחיקת לכת עד הבחירות, "מתוך עיקרון של ממשל תקין ערב הבחירות". הנחייה זו עמדה, למשל, בבסיס החלטת שר התחבורה בשבוע שעבר לדחות את החתימה על רפורמת השמים הפתוחים עם האיחוד האירופי.

דלק ונובל קיבלו אמנם לידיהן את החזקה במאגר למשך 30 שנה. ואולם, לפי חוק הנפט, החזקה מותנית בהפקה של גז - וברגע שזו מסתיימת, נדרשים הזכיינים להשיב את הנכס הציבורי לידי המדינה. אלא שלנדאו החליט אתמול להאריך את תקופת החזקה של דלק ונובל במאגר ולהעניק להן רישיון חדש לאחסון גז. זאת, מבלי לערוך מכרז פומבי ומבלי שקבע את תנאי השימוש החדשים במאגר או את דמי השימוש שאותם יידרשו החברות לשלם למדינה.

לפי סעיף 12 בחוק משק הגז הטבעי, רישיון אחסון גז יינתן לפי מכרז או לפי הליך פומבי אחר - אלא אם החליטו שרי האנרגיה והאוצר יחדיו אחרת. שר האנרגיה רשאי להעניק בעצמו רישיון אחסון, ללא מכרז, גם עבור גז שהופק משדה אחר - אך רק לתקופה שלא תעלה על יתרת תקופת החזקה במאגר, שעשויה להסתיים עם הפסקת אספקת הגז.

שר האנרגיה עוזי לנדאו (מימין) ובעלי דלק, יצחק תשובהצילום: דודו בכר

מאגר האחסון היחיד נמסר לידי מונופול

פרט לסוגיה המשפטית של מסירת נכס ציבורי ללא מכרז, יש למהלך גם חשיבות ענפית ומסחרית כבדה. הסבת השימוש במאגר מארי-B לאחסון אסטרטגי ותפעולי מרגע הזרמת הגז מתמר, מעניקה לשותפות תמר יתרון עצום - בזכות היכולת להבטיח את אמינות אספקת הגז במקרה של כשל באספקה מהמקורות השוטפים, וכן ויסות של ההזרמה בהתאם לביקושים ביבשה. כך, סיכמה חברת החשמל לפני שנתיים עם שותפות תמר כי אספקת הגז לתחנותיה תיעשה דרך מאגר מארי-B, משום שהיא צורכת גז בנפחים משתנים לאורך שעות היום.

כושר תפעולי שכזה מקנה לשותפות תמר, שכבר הוכרזה בידי הממונה על ההגבלים העסקיים כמונופול, יתרון עתידי מובטח על כל מתחרה אחר שיצמח בשוק הגז, שלא יוכל ליהנות משירותי המאגר - שהוא המאגר האסטרטגי היחיד העומד לרשות המשק הישראלי. לא בכדי, לפיכך, הבהירו דלק ונובל בעבר כי אין בכוונתן לוותר על התשתית שהקימו מעל מאגר מארי-B, והזדרזו להודיע כי הן בוחנות את הסבת המתקנים במאגר לשימושים שונים, בניסיון לקבוע "עובדות בשטח".

העובדה כי מאגר האחסון היחיד שעומד לרשות המשק מוחזק בידי גוף פרטי, מעלה חשש כי המחזיקים בו יוכלו לקבוע שרירותית את מחיר האחסון שיגבו מהלקוחות, ולהחליט לאלה מהלקוחות יעניקו שירות ואלה ספקים בעתיד ייהנו גם הם מהתשתית. בהודעת משרד האנרגיה נמסר כי מחזיקות הרישיון ידרשו לספק שירותי אחסון לכל מפיקי הגז (Third Party Access), אך תנאי הרישיון, משכו והמגבלות שיוטלו על המחזיקים בו לא נמסרו. כמו כן, לא צויינה גם האפשרות לגבות מדלק ונובל דמי שימוש בעבור ניצול המאגר לרווחיהן.

"רק דלק ונובל יכולות להפעיל את המאגר"

מאגר מארי-B צפוי להתרוקן בתקופה הקרובה, בעקבות קריסת כמה מהבארות שנקדחו בו בשנה האחרונה - שהביאו להפחתת כמחצית הגז שסיפק למשק. האפשרות לאחסן בו את הגז שיוזרם ממאגר תמר לאחר שיתרוקן נדונה בשנתיים האחרונות, בייחוד לאחר שהוחלט כי הגז מתמר יוזרם אל חוף אשדוד דרך מתקני ים-תטיס מול אשקלון, וממילא יעבור בסמיכות למאגר המתרוקן. בנוסף, טוענים במשרדי הממשלה כי למעשה, אין כיום גורם אחר במשק, זולת מפעילי הקידוחים במארי-B, שיידע לתפעל את המאגר כמתקן אחסון, ולכן כדי לאפשר את הזרמת הגז מתמר למשק בהקדם, נדרשת המדינה להליך מהיר של אישור הסבת מתקני ים-תטיס לאחסון.

תשתית הולכת ואחסון הגז ממאגר תמר

כדי להגביר את ספיקת הגז בצינור שיונח ממארי-B לחוף אשדוד, יתקינו דלק ונובל מדחסים שיגדילו את הספיקה השעתית בצינור בכ-25%, מ-40 אלף יחידות אנרגיה (מיליון BTU) לכ-51 אלף יחידות. זאת, כאשר שימוש במאגר לאחסון תפעולי עשוי להגביר את הספיקה לכ-62.5 אלף יחידות.

לנדאו אמר אתמול כי מאגר מארי-B יהווה מחסן אסטרטגי מרכזי, שיגביר את אמינות אספקת הגז הטבעי לישראל ויעניק גיבוי משמעותי למשק במקרה של תקלה בתמר. "באמצעות הגדלת קיבולת הגז תתאפשר גמישות תפעולית לצרכנים, ותובטח אספקה סדירה ואמינה של גז טבעי לתחנות הכוח ולתעשייה. בכוונתנו להמשיך לפעול להגדלת היקף אספקת הגז הטבעי למשק, בין היתר באמצעות הקמת נקודות קבלה נוספות למאגר תמר, כמו גם למאגרים אחרים", הוסיף לנדאו.

ממשרד האנרגיה נמסר כי "ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם גורמי ממשל רלוונטיים, בהם משרד המשפטים והממונה על ההגבלים העסקיים. לאור הנחיצות בהקמת מאגר האחסון מצד אחד, והתנאים שייכללו במסגרת הרישיון מצד שני, מקיימת ההחלטה את הנחיות היועץ המשפטי לעניין קבלתה בתקופת בחירות. הרישיון נדרש לצורך הגדלת אספקת הגז למשק בתקופה הקרובה ויכלול תנאים רבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker