איך חוסכים בחשמל? גונבים אותו - דינמו ורכב - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
תופעה

איך חוסכים בחשמל? גונבים אותו

כמות החשמל שנגנבת בישראל שווה להספק של תחנת כוח ■ המוקדים: אולמות אירועים ומסעדות ■ "יש אנשים שהפכו את ה'טיפול' במוני חשמל למקצוע", אומרים בחברת החשמל ■ פתרון אפשרי, שיוצג היום בכנס "חשמל 2012", הוא מונה דיגיטלי שיסייע במעקב אחר הצריכה

25תגובות

לפני כשבועיים, בלב מרכז מסחרי בגוש דן, עורר אדם שהסתובב במקום מבטים סקרניים, משום שלא התעניין בחלונות הראווה של החנויות - כי אם דווקא בחלקן האחורי. בחלוף שעות ספורות עזב האיש את המקום, לא לפני שהטיל קנסות בגובה 200 אלף שקל על חמש מהחנויות שסקר. רק אז התברר כי היה זה עובד ביחידת שב"ח (שימוש בלתי חוקי) של חברת החשמל, שבמהלך בדיקה שגרתית חשף כי חמש החנויות גנבו דרך קבע את החשמל ששימש אותן, ובעקבות זאת הן נאלצו לשלם לחברה פיצויים.

כשתעריף החשמל בדרך לזינוק של עשרות אחוזים והמיתון מאיים לפגוע במשקי הבית ובעסקים הקטנים והגדולים - יש המעדיפים לחמוק מנשיאה בעול הוצאות החשמל הגבוהות, ופשוט להפיל אותו על אחרים. גניבת חשמל, מסתבר, נהפכת בשנים האחרונים לעבירה שכיחה יותר, בישראל ובעולם, ומותירה את הרשויות נבוכות, בשל הקושי לאתר גניבות חשמל, ומכאן - גם לאמוד את היקפן.

רויטרס

לכך יש להוסיף את המבוכה שבה נתקלות חברות החשמל בעולם, שמרתיעה אותן מלדווח על נתוני האמת של התופעה, וכן את הרצון שלהן לשמור עליה בפרופיל נמוך - כדי שלא לעודדה. מהנתונים המעטים שניתן לדלות מהאינטרנט ומהעוסקים בענף החשמל, ניתן ללמוד כי היקף גניבות החשמל בעולם השלישי למשל, מגיע עד כדי 30% מהאספקה. בברזיל מגיע שיעור הגניבות ל-20%, ובעולם המערבי, לרבות ישראל, נע שיעור גניבות החשמל בין 1% ל-3% מהייצור. גניבה בשיעור כזה בישראל אגב, שוות ערך, בשעות שיא הביקושים לחשמל, לכושר הייצור של תחנת כוח בינונית.

נזק של מיליוני שקלים בשנה

"גניבת חשמל היא עבירה פלילית לפי חוק משק החשמל ודיני העונשין, והעונש הקבוע לה בחוק הוא עד חמש שנות מאסר", מבהיר איציק מיכאלי, מנהל יחידת שב"ח בחברת החשמל. היחידה מטפלת באלפי מקרים של חשד לגניבת חשמל בשנה, מהם מאומתים כ-20%. "זו תופעה שקיימת בכל חברת חשמל בעולם. יש לקוחות שמחפשים לחסוך בתשלומי החשמל, ויש כאלה שהם לא לקוחות ומעוניינים להתחבר לרשת", הוא אומר.

לפי הערכות, התופעה של גניבת החשמל בישראל נפוצה בעיקר ביישובים הערביים והבדוויים. ברהט למשל, מוערך שיעור גניבת החשמל במספר דו-ספרתי, וכך גם ביישובי המיעוטים סביב עפולה ומחוץ לתחומי הקו הירוק. בחברת החשמל מסרבים בתקיפות להתייחס לפילוח של גניבות החשמל. לדברי מיכאלי, "אנו נתקלים בתופעה בכל המגזרים ובכל הארץ. יש גם אנשים שהפכו את הנושא למקצוע, והם מוכרים שירותים של 'טיפול' במוני חשמל וביצוע מעקפים בתשלום. באלה אנחנו מטפלים בעזרת המשטרה".

מיכאלי מחלק את גנבי החשמל לשני סוגים עיקריים: "יש גניבה שהיא תולדה של צורך, כלומר אנשים שמתחברים לרשת באופן לא חוקי, לאחר שנותקו בגלל אי תשלום חובות. כשהם מתחברים, זה בשביל תאורה ומקרר, ולא בשביל ג'קוזי ומזגנים, אך זה לא אומר שזה מוצדק או שאנחנו לא מטפלים בכך. הסוג השני, הוא מי שגונבים כדי להימנע מתשלום. אלה בעיקר לקוחות מסחריים, בעלי עסקים גדולים, והם אלה שגונבים הכי הרבה חשמל. התופעה נפוצה בעיקר בעסקים בינוניים בעלי צריכת חשמל גבוהה, כמו אולמות אירועים ומסעדות".

כמו ביתר העולם, גם חברת החשמל הישראלית לא מוסרת מידע מדויק על היקף גניבות החשמל. מעבר לתדמית, נתונים מהימנים קשים להשגה גם משום איבוד חשמל מסיבות טכניות, שקשה לעתים להפריד אותו מגניבות החשמל. "אנחנו מעריכים שבישראל מדובר בנזק של מיליוני שקלים בשנה שלא נרשמים במונים", אומר מיכאלי.

ביחידת שב"ח מועסקים כ-50 עובדים, שאמונים על בדיקת 2.5 מיליון לקוחות רשומים. "אנחנו מקבלים דיווחים מהשטח, בעיקר מקוראי מונים שרואים שמשהו לא תקין, ויש לנו גם רשימות ממערכת החשבונות, שמתריעה על לקוחות שרשמו ירידה פתאומית בצריכה", מספר מיכאלי על אופן האכיפה. "לאחר מכן, המידע מועבר לצוותים שמאמתים את החשדות. במקרה שמוודאים שאכן מדובר בעבירה, אנחנו מזמנים את הלקוחות לבירור ומבצעים פעולות כדי לעצור את התופעה".

בדרך כלל, החברה מגיעה להסכם פיצוי עם הגנבים, על בסיס הערכת הצריכה שהיתה נרשמת אלמלא הגניבה. לעתים החברה אף מנתקת את הלקוח מחשמל בכלל. "בדרך כלל אנחנו נמנעים מלעשות את זה, אבל כשהחיבור הפיראטי מסכן את הציבור, אז אין ברירה", מסביר מיכאלי.

"קוראי מונים לא יכולים לטפס 30 קומות"

"שתי הדרכים העיקריות לגנוב חשמל הן חבלה במונה צריכת החשמל, כך שלא יעבוד באופן תקין, או התחברות לכבל הולכת החשמל לפני 'עמדת' המונה - כך שהצריכה בפועל לא תימדד", מתאר דורון שפריר, המייסד ואחד מבעלי חברת Quadlogic האמריקאית.

שפריר, שיהיה אחד מאורחי כנס החשמל 2012 של התאגדות מהנדסי החשמל בישראל, זכה בשנה שעברה בתחרות "היזם החדשני" היוקרתית של "וול סטריט ז'ורנל", לאחר שפיתח מונה חשמל דיגיטלי בטכנולוגיה ייחודית, ונהנה מגל הזמנות והתעניינות מצד הרגולטורים בענף החשמל האמריקאי בעקבות המשבר הכלכלי האחרון בארה"ב.

שפריר לא שש לחשוף את רזי המקצוע, אך חיפוש קצר באינטרנט מעלה שלל אמצעים לחבלה במונים, לרבות שיוף גלגלי שיניים, "טיפול" במעגלי החשמל הפנימיים, ביטול פאזה, או כיול מחדש של המונה. "כשהתחלתי לפתח מונה חשמל אלקטרוני, עוד ב-1979, לא היו מונים כאלה בעולם, הכל היה מכני", מספר שפריר. "ב-1982 יצא המונה לשוק. היו אז חצי מיליון דירות ללא מוני חשמל בניו יורק, משום שעד אז החשמל בארה"ב היה זול מאוד, אנשים ממילא לא צרכו הרבה חשמל, וברבי הקומות היו ממוקמים במרתף, כי קוראי המונים לא יכלו לטפס 30 קומות בכל בניין כדי לקרוא אותם".

גם קבלני הבנייה, מספר שפריר, כלל לא התקינו מונה בכל דירה - כדי לחסוך בעלות המונים, ובעיקר בכבלי הנחושת שנדרשו לפרוש מכל דירה עד לקומת המרתף. חשבון החשמל ברבי הקומות היה לפיכך משותף והתחלק בין הדיירים, כשבכל בניין היתה נוסחה אחרת לחישוב חשבון החשמל - לפי שטח הדירה, מספר הנפשות, מספר החדרים או מספר חדרי האמבטיה.

בשנות ה-70 וה-80, עם העלייה ברמת החיים והתגברות הצריכה האלקטרונית, גם צריכת החשמל במשקי הבית עלתה בהתאם, ונולד הצורך בפיתוח מונים חכמים יותר, שניתן יהיה לקרוא אותם מרחוק.

לפיכך, המונים של קוואדלוגי'ק לא נסמכים על מנגנון מכאני פנימי שניתן "לשפצו", אלא על מנגנון דיגיטלי ומעבירים את הנתונים דרך מערכת תקשורת הפרושה בכבלי המתח עצמם - ומאפשרים קריאה, ואף שליטה, מרחוק בפעולת המונה. המונה מותקן על עמוד החשמל עצמו, ודרכו יוצא כבל החשמל לכל צרכן בנפרד. הצרכנים מקבלים צג דיגיטלי שאותו הם מחברים לשקע בבית, והוא מראה להם כמה חשמל צרכו, ואף מעביר אליהם הודעות מחברת החשמל.

"פיתחתי מערכת שלמעשה משתמשת ברשת החשמל של הבניין כרשת תקשורת", מסביר שפריר. העסק שהקים, עם שלושה שותפים, לא מכר מונים אלקטרוניים, אלא החכיר אותם לחברות החשמל. "במנהטן יש לי קצת פחות ממיליון מונים", הוא מתגאה. מחיר מונה אגב, משתנה לפי הדגם והמכרז, אך מגיע לכ-300 דולר בממוצע.

"פשוט מתחברים לקו המתח שעובד ליד הבית"

על רקע המשבר הכלכלי העולמי, החלה קוואדלוגי'ק להרחיב את פעילותה גם מחוץ לגבולות ארה"ב, וכיוונה בעיקר למדינות המתפתחות, בעיקר בדרום אמריקה. "במקומות רבים לא חושבים על גניבת חשמל כעל גניבה של ממש, כי רואים באספקת החשמל מעין שירות שהמדינה חייבת לספק. לכן אנשים פשוט מתחברים לקו המתח שעובר ליד הבית", מספר שפריר.

לדבריו, גם למידת האכיפה יש משקל בהתפתחות התופעה: "בארה"ב תקבל קנס התחלתי של 10,000 דולר על גניבת חשמל, ואחר כך גם תעמוד למשפט. במקסיקו, לעומת זאת, היות שחברת החשמל היא פדרלית, גם גניבת חשמל היא פשע פדרלי שמטופל ברמה ארצית. לכן, אם בכלל תופסים אותך, אתה יכול לחכות גם עשר שנים למשפט, ופשוט קל יותר לגנוב".

פעילות החברה במדינות פחות מפותחות הראתה כי לא בכל מערכות החשמל התשתיות מותאמות למדידה מרחוק. "בארה"ב, השנאים שמעבירים את החשמל ממתח גבוה למתח נמוך קטנים יחסית, ומשרתים חמישה או שישה בתים. באירופה, וגם בישראל, פיתחו רשת חלוקה שלמה במתח נמוך, שמשרתת מאות אנשים באמצעות אותו שנאי", מסביר שפריר. "בישראל, אם גונבים את החשמל 'בעדינות', קשה מאוד לתפוס את הגנבים".

עם זאת, שפריר טוען כי לנוכח שיעור גניבות החשמל במדינות העולם השלישי, משתלם להן לשדרג את התשתית, להפריד את חלוקת החשמל בין הצרכנים - ועדיין לכסות על ההשקעה בזכות התשואה הגבוהה. "יש לנו פרויקט בג'מאיקה, שם הורידו את כל עמודי החשמל, החליפו את עמודי העץ בבטון, הורידו את החיווט, הקימו מערכת חדשה ונקייה - והחזירו את ההשקעה בתוך פחות משנה", הוא מספר.

באשר לשאלה כיצד מרגילים אנשים שצרכו במשך עשרות שנים חשמל בחינם, לשלם, משיב שפריר כי יש לעשות זאת באופן מחושב: "בקוסטה ריקה למשל, התקינו את המערכות קודם באזורים האמידים, ורק אחר כך באזורים העניים יותר, שם גניבת החשמל באמת רווחת. כך, העניים לא יכלו לטעון לאפליה נגדם".

גם רשת חלוקת החשמל בישראל עובדת במתח נמוך, ואינה מאפשרת את יישום הפתרון שמציעה החברה של שפריר במלואו. ואולם, שיטה למדידת חשמל חכמה, באמצעות מונים אלקטרוניים, נמצאת בימים אלה בפיילוט, ותסייע בעתיד לעקוב אחרי צריכת החשמל באופן רציף.

חברת החשמל פירסמה מכרז לרכישת 5,000 מונים אלקטרוניים, עם אופציית הרחבה ל-30 אלף, לפיילוט מורחב שתבצע בבנימינה. אלא שדווקא שפריר לא ניגש למכרז. "התאכזבתי מהצורה שזה עובד בישראל. אני מכיר את אנשי חברת החשמל כבר 30 שנה, מכיר את אלה שהיו ואת אלה שנמצאים שם עכשיו. נכווינו כאן כמה פעמים", הוא אומר.

בינתיים, קואדלוג'יק מוכרת מונים לצרכני חשמל אחרים בישראל כמו קיבוצים, בתי אבות וקניונים, המשרתים קהל צרכנים פנימי ומעוניינים למדוד את צריכת החשמל של כל לקוח. לדברי שפריר, החברה מכרה עד היום כ-50 אלף מונים בישראל.

ללא קרדיט

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם