בלעדי |

המייל הפנימי נשכח - וחברת החשמל איבדה 1.4 מיליארד שקל

חטיבת הכספים בחברה "פיספסה" מייל ששלח מנהל הדלקים - וטעתה בחישוב התזרים ■ דו"ח הביקורת: כשל מערכתי וליקויים בבקרה ■ הדירקטוריון ידון מחר במעמדו של סמנכ"ל הכספים

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

"קצר בתקשורת" - כך ניתן להגדיר את הסיבה לטעות שהתגלתה בחישוב התזרים של חברת החשמל ל-2012, בהיקף 1.4 מיליארד שקל.

ל-TheMarker נודע שבבדיקת נסיבות הטעות נמצא כי הודעת דואר אלקטרוני ששלח עובד במינהל הדלקים של חברה לעמיתו באגף הכספים, ובה נתונים על הגידול החריג ברכש הדלק של החברה ביולי האחרון, לא שוקללה בחישוב התזרים שהגישה הנהלת החברה לדירקטוריון ולמשרד האוצר. זאת, משום שהעובד פסח עליה בטעות - או שלא הבין את תוכנה. כתוצאה מכך, לא עודכן מודל ההוצאות החזוי של חברת החשמל, וזו גילתה רק בדיעבד כי לנוכח הוצאות היתר שלא לקחה בחשבון - היא זקוקה להזרמה מיידית של הסכום לקופתה.

מהבדיקה עלה שטעות זו אמורה היתה להתגלות מיידית, משום שהמשמעות של צריכת יתר של דלק היא ייצור חשמל נרחב יותר, ומכאן - הכנסות גבוהות מהמשוער לחברה. אלא שבמינהל הכספים לא הבחינו בפער השגוי שנוצר בין הכנסות החברה הגבוהות ביולי לבין הוצאותיה הנמוכות מדי, וגילו אותו רק בחלוף כמה שבועות. הטעות דווחה רק בסוף ספטמבר, ערב יום הכיפורים - חודש לאחר שמשרד האוצר וועדת הכספים אישרו את תוכנית הגיוסים של החברה ואת ערבויות המדינה שיועמדו לזכותה, בסך 2 מיליארד שקל. כפי שנחשף, החברה טוענת כעת שהיא זקוקה לסיוע ממשלתי מיידי כדי לכסות על הפער ו"לסגור את החודש".

חדר הבקרה של חברת החשמלצילום: תומר נויברג

צוות הבודקים החיצוניים שמינה דירקטוריון החברה מטעמו לבירור הטעות, חברת הייעוץ הפיננסי גורן קפיטל ופירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג, צפוי לקבוע היום שמקור הטעות הוא בכשל מערכתי בחברה - שלווה בליקויים קשים במערך הבקרה שלה, שלמעשה קרס.

"זו היתה טעות בתום לב, שצריכים ללמוד ממנה, אבל אלה דברים שקורים ואיש לא ניסה לקבור דבר", אמר בסוף השבוע מקורב לחברה. "החברה מנהלת הרבה בקרות, ויש גם סד זמנים. אם ב-10 בחודש מגיעים הנתונים, ב-20 כבר אמורים לעדכן את התזרים. צריך לזכור שמדובר בתחזיות שצריך לעדכן כל הזמן, ולא במציאות נתונה. הטעות היתה שהתחייבו לממשלה שאלה יהיו הוצאות סופיות לשנה זו".

מנכ"ל החברה הקים ועדת בדיקה משל עצמו

ביום חמישי בלילה אישרה חברת החשמל בדיווח לבורסה כי מינתה בודק חיצוני "לשם בחינת השתלשלות העניינים שהביאה לפער התזרימי הנוסף, וכדי להציג בפני יו"ר הדירקטוריון את כלל המשמעויות והמסקנות העולות ממצב זה, ובכלל זה המלצות לנקיטת צעדים לשיפור תהליכים ולבקרות מתאימות". דו"ח הביניים נמסר לראשי החברה, ויידון היום בוועדת הביקורת של הדירקטוריון. לפי ההערכות, צפוי הדירקטוריון, שיתכנס מחר, לדון בהטלת אחריות אישית על בכירים בחברה, בהם סמנכ"ל הכספים, הראל בלינדה.

במקביל לעבודת הצוות החיצוני, הקים מנכ"ל החברה, אלי גליקמן, ועדת בדיקה פנימית מטעמו, בראשות בכירה באגף הייצור בחברה (שבו פועל גם מנהל הדלקים). צוות זה כבר מסר טיוטת ביקורת ראשונה לידי המנכ"ל - אך זה מעדיף לפי שעה להמתין לתוצאות דו"ח הביקורת החיצוני.

ממצאי הביקורת המסתמנים מעוררים בחברה סערה רבתי - וחשש מהשלכות אישיות ומסגירת חשבונות. בנוסף, עוררו הפרסומים בסוף השבוע דאגה בקרב חברות הדירוג הבינלאומיות של חברת החשמל. זאת, מחשש למשבר באמון שבין הנהלת החברה לבין משרד האוצר - שעשוי להשליך על מידת התמיכה של הממשלה בחברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ביום חמישי נפגשה החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, עם הנהלת החברה, כדי לדון בפתרון המשבר התזרימי שנוצר ובהשלכותיו. בתוך כך, פנתה גם רשות ניירות ערך אל החברה, בבקשה למסירת הבהרות נוכח הפרסום ב-TheMarker אודות קשייה התזרימיים והליכי הביקורת הפנימיים שנפתחו.

החברה אישרה בדיווח לבורסה שלא תוכל לרכוש את מלוא הדלק הדרוש למערכת ייצור החשמל בלא סיוע ממשלתי. עוד ציינה כי היא בוחנת כמה ערוצים לגישור על הפער התזרימי שנוצר - בהם הקדמת הגיוסים שתוכננו ל-2013 ויציאה להנפקה פרטית של אג"ח בהיקף 740 מיליון שקל - בנוסף להנפקה הציבורית המתוכננת של 500 מיליון שקל בערבות מדינה. סיוע זה מותנה עדיין בהסכמת משרד האוצר ובאישור ועדת הכספים. אלה עשויים להתנות אותו בהתייעלות נוספת מצד חברת החשמל, לאחר שכבר אישרו השנה לחברה ערבויות מדינה בסך 6.5 מיליארד שקל.

הדירקטוריון: להגדיל את הקופה

דירקטוריון חברת החשמל ידון בישיבתו הקרובה גם בהגדלת יתרת המזומנים שאותה נדרשת הנהלת החברה לשריין כעתודה לניהול עסקיה השוטפים. כיום, זו נקבעה על מיליארד שקל. ואולם לאור התנודתיות הרבה בתזרים השוטף, בעיקר בעקבות חשיפה למחירי תזקיקי הנפט המשתנים בחדות, עשויה להידרש הגדלה של היתרה ל-3-4 מיליארד שקל.

משמעות דרישה זו היא גיוס כספים עודף בידי החברה - בנוסף על צרכיה השוטפים, שיסתכמו ב-2013, למשל, ב-7.7 מיליארד שקל. בדו"ח מבקר המדינה שפורסם באחרונה נטען שהחברה מעולם לא קיבלה החלטה רשמית על גובה כרית הביטחון שתשמור - אף שזו היוותה עילה לגיוסים מעוררי המחלוקת שאליהם יצאה החברה ב-2008-2009.

מנהל הכספים הבא - מבחוץ

המשבר הניהולי בחברת החשמל עלול לזלוג גם למערכת יחסי העבודה בחברה. ל-TheMarker נודע כי ראשי חברת החשמל מעוניינים במינויו של מנהל אגף כספים חדש לחברה - שלא מקרב עובדיה כיום.

המנהל יחליף את זכריה קיי, שכיהן בתפקיד ארבע שנים, וביקש לצאת לפנסיה מוקדמת לאחר שהתבררה הטעות החישובית. החברה תפרסם בימים הקרובים מכרז פנימי וחיצוני לתפקיד - ואולם לפי ההערכות, תיתן עדיפות למינוי מן החוץ, אף שמדובר בראש אגף, ולא בסמנכ"ל. לפי ההערכות, בוועדת האיתור יהיה רוב להנהלת החברה הבכירה, שאינה נמנית על עובדי החברה. בוועד העובדים מביעים התנגדות למינוי מבחוץ. עוד מתנגדים בוועד לכל הליך מכרזי שלא בשיתוף העובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker