אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> קרן תמלוגי הגז הטבעי לא תממן את עלויות חיל הים כתוצאה מאבטחת מתקני הפקת הגז והקידוחים - כך החליטה אתמול ועדת השרים לענייני חקיקה. שרי הוועדה דחו את בקשת משרד הביטחון להוסיף את ביטחון המדינה למטרות התקצוב של הקרן. זאת, בין היתר, כדי לממן את עלויות האבטחה שנאמדות ב-3 מיליארד שקל.

לטענת משרד הביטחון, דרישתו נשענה על דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו עם אישור חוק ששינסקי בממשלה, שבהם ציין כי כספי ההכנסות ממיסוי רווחי הנפט והגז יופנו לחינוך ולחברה אך גם לביטחון המדינה. ואולם, יעדי הקרן כפי שצוינו בהצעת החוק שהגיש שר האוצר יובל שטייניץ כללו מטרות חברתיות-כלכליות בלבד.

בתום הדיון אתמול החליטו השרים לאשר את הגשתה של הצעת החוק, בתנאי שליעדי הקרן יתווסף גם תחום החינוך, אך דחו את הסתייגות משרד הביטחון - כמו גם את בקשת השר להגנת הסביבה לממן באמצעות כספי הקרן את הטמעתן של אנרגיות מתחדשות וקידום פעילויות סביבתיות. שטייניץ אמר אתמול: "אנחנו משלימים עכשיו את המהלך ההיסטורי שהתחלנו בוועדת ששינסקי. הקרן שהקמנו היום תהווה תעודת ביטוח למדינה, תפנה משאבים לתקציבים חברתיים ותגן על תעשיות היצוא".

להימנע מהקללה ההולנדית

סירת ליווי של חיל היםצילום: חגי פריד

הקרן לניהול הכנסות המדינה מהיטל הנפט נועדה למנוע את ההשלכות המאקרו-כלכליות השליליות שעלולות להיגרם למשק הניזון מרווחים גואים ממכירת משאבי טבע, דוגמת ייסוף המטבע וניפוח המגזר הציבורי (קללת המשאבים והמחלה ההולנדית).

הקרן תוקם בבנק ישראל, וכספיה יושקעו בידי חמישה חברי ועדת השקעות שיאוישו בידי עובדי בנק ישראל, משרד האוצר ונציגי ציבור. על הקרן תפקח מועצה בת שבעה חברים שבראשה יעמוד שר האוצר.

הקרן תפריש בעשר השנים הראשונות לפעילותה 3.5% מהכנסותיה לטובת מימון השקעות חברתיות-כלכליות בישראל, שאותם תקבע הממשלה. לאחר מכן תפריש הקרן שיעור שווה ערך לתשואה הנומינלית הממוצעת שלה. הפרשות הקרן לתקציב יחלו רק לאחר שתצבור 2 מיליארד שקל ממיסוי רווחי חברות הגז (מס ששינסקי). בהצעת החוק מצוין עם זאת כי הקרן תוכל להעניק לממשלה הלוואה להתמודדות עם "אירועים חריגים בעלי השפעה שלילית על המשק". הכנסת תוכל לאשר בנסיבות מסוימות הקלות בתנאי ההלוואה או את הפיכת ההלוואה למענק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker