אכזבה בשמשון: כמות הגז במאגר - רק רבע מההערכות טרם הקידוח

האומדן החציוני הוא למציאת כ-16 מיליארד מ"ק גז לעומת כ-65 מיליארד מ"ק בהערכות לפני הקידוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השותפות במאגר הגז שמשון פירסמו היום את דו"ח המשאבים במאגר, שנקדח בחודש יוני ומבחני ההפקה בוצעו בו בחודש יולי השנה. על פי הדו"ח, האומדן החציוני לכמות הגז הוא כ-15.6 מיליארד מ"ק (BCM) לעומת כ-65 BCM בדו"ח המשאבים שפורסם על פי הסקרים הסיסמיים, לפני הקידוח. לפיכך, מדובר רק בכרבע מהאומדן טרם הקידוח. האומדן הנמוך (בסבירות 90% להפקה כלכלית) הוא כ-7.8 BCM והאומדן הגבוה (בסבירות 10%) הוא 25.8 BCM לעומת 43.3 BCM ו-96.2 BCM בהתאמה בהערכה טרם הקידוח.

רישיון שמשון נמצא בדרום המים הכלכליים של ישראל, והקידוח התבצע כ-92 ק"מ מערבית לאשקלון. ברישיון מחזיקות ישראמקו (29%), חנ"ל (11%), מודיעין אנרגיה (10%) ונפטא (10%). החברה האמריקאית ATP מחזיקה ב-40% נוספים, אך היא נקלעה לקשיים, ובאחרונה העניקה אופציית רכישה לזכויותיה במאגר לחברת Moncrief האמריקאית.

הקידוח במאגר שמשון החל בחודש יוני. כבר בקידוח עצמו התגלה כי עובי השכבה הגיאולוגית בה נמצא הגז בשמשון קטן משמעותית ממה שנצפה, ומגיע בנקודת הקידוח ל-19 מטר בלבד לעומת הערכה של 117-31 מטר טרם הקידוח. עם זאת, בקידוח התגלו סימני גז והשותפות במאגר פירסמו הבהרה, ולפיה מדובר בעובי השכבה הגיאולוגית בנקודת הקידוח בלבד, והנתון עשוי להשתנות בנקודות אחרות במאגר. השותפות החליטו להמשיך למבחני הפקה על מנת לבחון לעומק את מאפייני המאגר ולקבל הערכה מתוקנת לכמות הגז שניתן להפיק באופן כלכלי. המבחנים הסתיימו לפני כשלושה חודשים, וכעת מתפרסם דו"ח המשאבים המתוקן.

צילום: ליאור זנו

בתחילת חודש יולי האחרון ולאחר השלמת קידוח האקספלורציה אשר הגיע לעומק של 4.4 ק"מ מפני הים, הגיעו השותפויות למסקנה כי נתגלו סימני גז טבעי משמעותיים. המסכנה כי שכבת המטרה מכילה גז נתקבלה בגין ביצוע בדיקות לוגים באמצעות כבל, שכללו בדיקות חשמליות, סייסמיות ומגנטיות. השותפויות בקידוח החליטו אז על ביצוע מבחני הפקה אשר נמשכו כ-35 יום. הוצאות ההשלמה כולל מבחני ההפקה ופועלות הכנה של הקידוח לצרכי הפקה בעתיד מסתכמות בכ-34 מיליון דולר. רישיון שמשון, הממוקם כ-92 ק"מ מערבית לחופי אשקלון, הוכרז בחודש אוגוסט האחרון כתגלית על פי כללי ה-PRMS .

במהלך חודש מארס האחרון, קיבלו השותפויות וות דעת ממעריך רזרבות אמריקאי מוסמך, על פיה האומדן כמות הגז ברישיון מסתכם בטווח של 1.5-3.34 TCF. כמו כן, באותה התקופה הבהירו השותפויות כי עובי השכבה הנושאת גז מסתכמת בכ-19 מטר, על פי המידע שבידי מפעילת הקידוח – נמוך ביחס לצפי בעבר. כך שבהערכת המשאבים הפרוספקטיביים שפורסמה במארס, ציפו לשכבה בעובי של 31-82 מטר.

היום, מציינות השותפויות כי ייתכן שחלק מהמשאבים המותנים, כלומר כמויות הגז העשויות להיות מופקות ממאגרים ידועים, עדיין אינן נחשבות לכאלה מבחינה כלכלית, ועשויות להיות מסווגות כרזרבות. עם זאת, בשלב זה אין לוח זמנים מוגדר לגיבוש תכנית פיתוח עבור מאגר שמשון. כמו כן, העריכו השותפויות כי כמויות המשאבים בסדר גודל  זה יספיק בעיקר לשוק המקומי.

מודיעין אנרגיה מישראמקו 10% מרישיון שמשון רק לפני כחודש, לאחר שקיבלה את אישור הממונה על הנפט במשרד האנרגיה. הרכישה הושלמה לאחר הקידוח ומציאת סימני הגז, אך גם לאחר הגילוי כי שכבת הגז דקה משמעותית מהצפוי.

מדובר במכה שנייה בתוך חודש למודיעין, המחזיקה גם ב- 29% מרישיונות "שרה" ו"מירה". בתחילת ספטמבר השותפות ב"מירה", ובראשן הכשרה אנרגיה מקבוצת הכשרת היישוב, כי במהלך הקידוח לא נמצאו סימני גז במאגר. השכבה הפוטנציאלית למציאת המשאבים במאגר התגלתה כרוויה במים. לפיכך החלו השותפות בנטישה מסודרת של הבאר, ועברו לקדוח במאגר "שרה" הסמוך, שרישיונו נמצא בבעלות אותו הרכב שותפים.

רון מאור, מנכ"ל מודיעין אנרגיה, שבשליטת אי.די.בי פתוח וצחי סולטן, אמר היום: "מאגר שמשון, שכבר הוכרז כתגלית, הוא חלק ממבנה גיאולוגי חדש בעל כושר אגירת גז באגן הלבנטיני, שאינו קשור לחולות תמר. בכפוף לעבודה סיסמית נוספת ולקידוח אימות, ייתכן שיהיה ניתן להעריך משאבים פרוספקטיביים נוספים בשטח הרישיון. מדובר במאגר מוכח, ולמודיעין אופציה לרכוש 15% ברישיונות דניאל מזרח ודניאל מערב הסמוכים. מאגר שמשון מהווה חלק מפורטפוליו מגוון של רישיונות ימיים בעלי פוטנציאל להימצאות גז ונפט ביניהם, רישיון שרה, רישיון ים חדרה ורישיון גבריאלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker