יבואנית פיז'ו שוקלת צעדים משפטיים נגד שינוי נוסחת המיסוי הירוק

בחברה מתקוממים על כך שנוסחת המיסוי פוגעת במיוחד במכוניות עם מנוע דיזל ■ בצרפת, לעומת זאת, נשמעות קריאות לבחינה מחדש של המדיניות המקלה כלפי מנועי דיזל

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

דוד לובינסקי, יבואנית פיז'ו וסיטרואן, בוחנת נקיטה של צעדים משפטיים כדי למנוע את שינוי נוסחת המיסוי הירוק בינואר. לפי הנוסחא החדשה, שגיבשה רשות המיסים יחד עם המשרד להגנת הסביבה, יקטנו הנחות המיסוי על מכוניות מזהמות פחות, והמכוניות יתייקרו.

אולם, לא כל המכוניות יתייקרו במידה שווה. מכוניות בנזין יתייקרו ב-5,000-3,000 שקלים, לערך, אך מחירן של מכוניות עם מנוע דיזל יעלה בכ-8,000 שקלים, כיוון שהם נחשבים למזהמים יותר לפי הנוסחא הזו. בלובינסקי בוחנים כעת האם לפעול נגד הליך השימוע מול רשות המיסים, שהיה לטענתם לא מספק, או נגד הנוסחא החדשה והמחקרים עליהם היא מתבססת, בהם נתגלו טעויות חישוב, לטענת החברה.

פז'ו 5008צילום: עופר וקנין

במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר אמר דורי מנור, מנכ"ל דוד לובינסקי, כי "אם מכוניות דיזל (שהן חסכוניות יותר בדלק, ד"ש) יתפסו 40% משוק המכוניות החדשות, משקי הבית בישראל היו חוסכים 4.2 מיליארד שקל, אבל מתוך זה יותר ממילארד שקל יפחתו מגביית המיסים".

דוד לובינסקי, יחד עם יבואנים אחרים של מכוניות אירופיות כמו קרסו (רנו) וצ'מפיון מוטורס (פולקסווגן), מדגישים את ההקלות להן זוכות מכוניות דיזל באירופה. זאת, בשל פליטת גזי החממה הנמוכה שלהן, אבל גם בשל לובי חזק של יצרני הרכב המקומיים, המתמחים במנועי דיזל. "מנועי הדיזל החדשים הם לא מה שהכרנו מאוטובוסים ומשאיות ישנות", אמר מנור, "פליטת החלקיקים נפסקה לגמרי מאז שהתקינו לוכד חלקיקים מודרני".

אבל אפילו בעיתונות הצרפתית נשמעים לאחרונה קולות אחרים. במאמר שפורסם לאחרונה ב"ליברסיון", מוצע לאסור על מכוניות עם מנוע דיזל להיכנס למרכזי ערים בצרפת. את ההצעה מקדם חבר הפרלמנט הצרפתי וסגן ראש עיריית פאריס, ז'אן-מארי לה-גואן. "מניעת כניסת דיזל לערים גדולות היא חיונית" מצהיר לה-גואן, הממונה על מחלקת הבריאות בעיריית פאריס. בעיתון מציינים כי פגיעה במנועי דיזל תפגע ביצרן הגדול ביותר של מנועי דיזל בצרפת, פיז'ו-סיטרואן, הנמצא גם כך בבעיות פיננסיות.

בעיתון צרפתי אחר, "לה-פיגרו", נכתב לאחרונה כי התקינה האירופית עודדה הפחתה של גזי חממה, דבר שפעל לטובת מנועי הדיזל, ולא על פליטת גזים הפוגעים בבריאות האדם, שם יש יתרון למנועי בנזין. העיתון קורא לפעול להורדת מכוניות ישנות מהכביש, אך לא מתייחס באופן מיוחד למנועי דיזל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker