עוד תחרות ליבואני הרכב: כך יחסכו לכם הקופונים עשרות אלפי שקלים

אתר גרופון מציע הנחה של 15 אלף שקל לרכישת מרצדס, ו-Buy2 מוכר מאזדה 3 בהנחה של 18 אלף שקל ■ כיצד נהפכו המכוניות לאטרקציה החדשה של אתרי הקופונים באינטרנט, האם משתלם לקנות שם מכונית ומי מרוויח מכך בענף הרכב

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

>> מי שגלש בסוף השבוע האחרון באינטרנט לא יכול היה שלא לשפשף את עיניו בתימהון. אתר הקופונים גרופון, לא פחות, התגאה על גבי הרשת במודעות המציעות ללקוחותיו את המיני היוקרתית של מרצדס, סמארט פיור 2012, בהנחה של 15 אלף שקל. אמנם יבואניות מכוניות היוקרה החלו באחרונה להתחרות זו בזו במבצעי הוזלות, אבל מכאן ועד לשיתוף פעולה בין מותג היוקרה לאתר קופונים מקוון - הדרך, כך נדמה היה, עוד ארוכה.

את הסמארט, יש לציין, מציע בגרופון יבואן אישי - שלא דרך יבואנית מרצדס, קבוצת כלמוביל. ואולם הסמארט אינו הדגם הראשון שמוצע בהנחה באתרי הקופונים.

האתר וואלה שופס הציע סיטרואן DS3 במחיר 105 אלף שקל במקום 134 אלף שקל - הנחה של 22%; באתר מוטודיל הוצעו עשר מכוניות מדגם פורד פוקוס, המכונית הנמכרת ביותר בישראל, בהנחה של 14 אלף שקל (11%), וכן שברולט קרוז ב-102 אלף שקל בלבד - הנחה של 17%. המחירים האלה לרוב ייחודיים לאתרים - ולא ניתן לקבל אותם ללא רכישת קופון.

"מכירת קופונים למכוניות אמנם הצריכה חינוך שוק, אבל מעסקה לעסקה ההיענות גוברת", אומרת מנכ"לית וואלה שופס, סיגל כספי. באתר, אגב, טוענים כי מכרו 450 קופונים למכוניות בתוך עשרה חודשים.

"היבואנים מפגרים"

מרבית המכוניות המוצעות באתרי הקופונים, עם זאת, אינן חדשות לגמרי. ליתר דיוק, מדובר ב"משומשות עם 0 קילומטר". היד הראשונה ברישיון הרכב היא של חברת הליסינג - אף שזו לא עשתה בה כל שימוש. כך, באתר BUY2, נמכרו קופונים לרכישת מאזדה 3 מחברת הליסינג שלמה סיקסט. המכונית היפאנית הוצעה בהנחה של 18 אלף שקל, כלומר במחיר של 105 אלף שקל. באותו אתר הציעה שלמה סיקסט גם יונדאי i20 חדשה ב-87 אלף שקל - כלומר הנחה של 14 אלף שקל.

"חברות הליסינג כבר לא מסתירות את העובדה שהן מוכרות מכוניות חדשות", אומר בכיר באחת מיבואניות הרכב. הבכיר התייחס בכך להתרחבות התופעה שבה חברות הליסינג זוכות להנחות מהיבואנים בעבור רכישת מכוניות חדשות בזכות היתרון לגודל - וממנפות אותן כדי להתחרות במחירים של היבואן ללקוח הפרטי. "הקופונים הם רק סימפטום לתופעה רחבה יותר", הוא מעיר.

בעבר יכלו לקוחות פרטיים לרכוש בחברות הליסינג רק מכוניות משומשות, אך בשנים האחרונות מתרחבת התופעה של מכירת מכוניות בקילומטראז' אפסי, ובחלק מהמקרים הלקוח הפרטי אף יכול להירשם כיד ראשונה. הנפגעים ממהלך זה יהיו יבואני הרכב, שחברות הליסינג ייהפכו מלקוחות שלהם למתחרים ישירים.

"היבואנים מפגרים", מעיר בבוטות אחד הבכירים בענף. "חברות הליסינג מהלכות עליהם אימים, ואז נוקטות מהלך שלכאורה נראה כלא מזיק לטווח הקצר - אך הוא מסוכן מאוד לטווח הארוך. אלה דגמים שאין לך שליטה במחיר שלהם ובמקום המכירה שלהם, וזה יכול להרוס את כל רשת הסוכנים של היבואן ואת המוסכים שלו. למה שהם יבואו לטפל במכונית שרכשו אצלי, אם הם קנו אותה במקום אחר, שמפעיל מוסכים משל עצמו?".

יבואן אחר מנסה להנמיך את הלהבות ולהכניס את הדברים לפרופורציות: "אנחנו רואים את המתחרים שלנו נותנים לזה יד רק כשמדובר במכוניות שהזמן שחלף מתאריך הייצור שלהן הוא קצת פחות משנה", הוא אומר, ומכוון לכך שאם היבואן לא מכר את המכונית תוך שנה ממועד הייצור, הוא מחויב לרשום אותה על שמו, וכך ממילא הייתה מתווספת לה "יד". "חברות הליסינג קונות מאות מכוניות כל אחת, אז לא נורא אם אחוז מסוים מגיע לעסקות ישירות. בקיפאון שבו נמצא שוק הליסינג, קשה לנו להגיד לא לעסקה", מסביר היבואן.

אלא שבשנה הבאה עשויה המגמה להתרחב עוד יותר. בעקבות אימוץ אחת מהמלצות ועדת זליכה, יוכלו חברות הליסינג להמתין פרק זמן מסוים עד שירשמו את עצמן כבעלים הראשון של המכונית, ובינתיים, אם לא עשו בהן שימוש, יוכלו למכור אותן ללקוחות פרטיים כחדשות לגמרי. היות שכך חברות הליסינג יוכלו למכור באופן גלוי ורשמי מכוניות יד ראשונה ללקוחות פרטיים, כוחן עשוי להתחזק אף יותר.

"מי אמר שצריך לתת הנחות בשיעור דו-ספרתי"

"גם בשנה הבאה יהיה צריך שניים לטנגו", מרגיע היבואן. "מי אמר שצריך לתת הנחות בשיעור דו-ספרתי למכוניות שחברות הליסינג מוכרות כחדשות? אני מתאר לעצמי שלא רבים יעשו זאת, אם כי אני מעריך שיהיו בעיקר יבואנים קטנים שינצלו את ההזדמנות למכור מכוניות אם הם תקועים עם מלאי או התחייבו ליצרן".

לתחזית זו של שיתוף פעולה שמאחורי הקלעים מצטרף מנכ"ל חברת הליסינג אלבר, ינון עמית: "גם כיום חלק מהיבואנים מאפשרים רישום על שם לקוח במסלולי ליסינג מימוני, ולעתים אף במכירה ישירה. כדי להסדיר את העניין, נדרש תיקון בצו הפיקוח (שיאפשר רישום על שם הלקוח ללא הסכמת היבואן, ד"ש), אבל גם תיקון כזה לא ישנה את העובדה שמדובר בשיקול מסחרי של היבואן. יבואן שלא מעוניין להשתמש בחברת הליסינג כערוץ מכירה, לא ייתן הנחות לרישום פרטי. לכן, להערכתי, לא ניתן שינויים מהותיים בטווח הקצר".

בקרוב, דילרים בישראל?

עם זאת, אחרים בענף הליסינג רואים במהלך דווקא מעבר הדרגתי למבנה של דילרים - שבו תהיה הפרדה בין היבואן למשווק, כמו בחו"ל. "זה נכון יותר ליבואנים, ונכון גם לנו, חברות הליסינג", אומר גורם בענף. "זה יתחיל ביבואנים החלשים, אך יזלוג בהדרגה גם לחזקים".

בשבוע שעבר פורסם כי משרד האוצר מציע לפצל את שווי השימוש למחזיקי רכב צמוד, בין תשלום על המכונית לתשלום על הדלק החופשי. הצעה זו, אם תאושר, צפויה לצמצם מהותית את גודלן של חברות הליסינג. ואולם, למהלך תהיה השפעה גם על מכירת המכוניות החדשות שלהן.

מצד אחד, חברות הליסינג ייאבדו את כוח המיקוח שלהן מול היבואנים ולא יוכלו לקבל הנחות גדולות, שיעברו בחלקן לצרכן הפרטי. מצד שני, דווקא צמצום הביקוש למכוניות בהחכרה צפוי לגרום לחברות הליסינג לחזק את תחומי הפעילות החדשים שלהן: מכירת מכוניות חדשות, באתרי קופונים או דרך כל ערוץ שיווק קמעוני אחר, או באמצעות מתן הלוואות ללקוחות פרטיים בשיטת "ליסינג פרטי".

היית קונה מכונית משומשת בקופון?

בעוד מכירת מכוניות חדשות נחשבת לתופעה חדשה בנוף של אתרי הקופונים - הרי שמכירת מכוניות משומשות באתרים נהפכה לדבר שבשגרה. כך, מציעה לובינסקי טרייד דרך וואלה שופס מלאי של מאזדה 3 מ-2009 ב-62 אלף שקל במקום 77 אלף שקל, ומעניקה אחריות לשנה; עוד היא מציעה פורד פוקוס מאותה שנה עם קילומטראז' של 71 אלף ק"מ ומעלה, מ-55 אלף שקל במקום 73,400 שקל.

לרוב, השימוש בקופונים ברכישת מכונית משומשת לא מומלץ. לעתים מדובר בתכסיס שיווקי שנועד להלחיץ את הרוכש ולגרום לו לקבל החלטות במהירות, ללא שיקול הדעת הנחוץ ברכישה שכזו.

כך, האתר מציע ללקוח קופון של 750 שקל ששוויו מגיע ל-10,000 שקל במועד הרכישה. כלומר, מרגע רכישת הקופון מתחיל לפעול שעון חול מדומה, שמקשה על הלקוח לקנות מכונית במצב הטוב ביותר, עם הקילומטראז' הנמוך ביותר או לבחון חלופות, מאחר שעליו למהר לנצל את הקופון שכבר רכש.

בנוסף, הקופון לא תמיד מקנה הנחה אמיתית. גרופון למשל מציע קופון בעלות 100 שקל עבור הנחה בשווי 1,000 שקל במגרשי המכוניות המשומשות של חברת אוויס. ואולם הנחה של 1,000 שקל ניתן להשיג בהתמקחות בת חצי דקה, וודאי שאין צורך לרכוש עבורה קופון - ולכבול את רכישת המכונית המשומשת למגרש של חברה מסוימת. יתרה מכך, הקופון יקשה לקבל הנחה נוספת על המכונית בהליך המשא ומתן.

מאוויס נמסר בתגובה כי "העסקה עם אוויס כוללת "כפל מבצעים" - משמע שהלקוח יקבל עוד 1,000 שקל הנחה אחרי שכבר השיג את המחיר הטוב ביותר ישירות מול אוויס. ייחוד נוסף בעסקה הוא שהיתה מיועדת לכל הדגמים, ולא יועדה לדגם ספציפי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker