הארי בתחבורה בדרך לתאונה: פז'ו על סף קריסה

בחצי השנה האחרונה הפסידה פז'ו-סיטרואן 700 מיליון יורו, הודיעה על מיזוג שני מפעלים ועל פיטור של 14 אלף עובדים; אבל מצבו הקשה של פאר התעשייה הצרפתית החל כשהחליט להתמקד בשוק הרכב האירופי ולייצא רכיבים לאיראן

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

חודשיים חלפו מאז שהושבע פרנסואה הולנד לנשיאה החדש של צרפת, ואת מבחנו הפנימי הראשון של המנהיג הסוציאליסטי זימנה לו דווקא תעשיית הרכב. לפני שבועיים הודיע קונצרן הענק הצרפתי פז'ו-סיטרואן (PSA) כי בכוונתו למזג שני מפעלים ולפטר 14 אלף עובדים בעקבות הצניחה במכירות הרכב באירופה.

"התוכנית במצבה הנוכחי אינה מתקבלת על הדעת, והיא לא תתקבל", הצהיר הולנד בחדות. ואולם הביטחון שהפגין הנשיא הטרי לא נשען בהכרח על קרקע מוצקה. ודאי לא כאשר פז'ו רושמת במחצית הראשונה של 2012 הפסד תפעולי ענק של 700 מיליון יורו (לעומת רווח של 405 מיליון יורו אשתקד), כשמכירותיה בתקופה זו צונחות ב-13%, מנייתה השלימה קריסה של 75% בשנה שחלפה ולאחר שסוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה את דירוג האשראי שלה ל-Ba1 (רמה של אג"ח זבל), והזהירה מהורדות נוספות אם לא תפעל במהירות לטיפול בכושר הייצור העודף שלה.

"אני יודע כמה חמורים הצעדים האלה בכל הנוגע לאנשים ולחברה שלנו כולה, אבל החברה לא יכולה לשמר משרות כשהיא שורפת 200 מיליון יורו בכל חודש", אמר מנכ"ל פז'ו, פיליפ וארה. "עצימת עיניים בפני המציאות היתה מציבה את החברה בסכנה גדולה", הוסיף. בסוף השבוע שעבר כבר פירסמה סוכנות הידיעות רויטרס כי בכוונת משפחת פז'ו, בעלי הקונצרן, לפטר את וארה וחבריו להנהלה.

עובדי פג'ו בהפגנה נגד סגירת המפעלצילום: אי–פי

שלוש שנים לאחר פשיטות הרגל של ענקיות הרכב האמריקאיות, תעשיית הרכב העולמית שוב נמצאת במשבר, אלא שהפעם המוקד שלו באירופה. בשנה שעברה נמכרו באיחוד האירופי 13 מיליון מכוניות חדשות - 2.5 מיליון פחות מהשיא שנרשם ב-2007, והתוצאות לא איחרו לבוא.

שוויה של פז'ו-סיטרואן, יצרנית הרכב הגדולה בצרפת והשנייה בגודלה באירופה, שהסתכם ביוני אשתקד ב-7 מיליארד יורו, צנח ל-2.1 מיליארד יורו ביוני 2012, ועלות הביטוח נגד חדלות פירעון (CDS) של אג"ח פז'ו-סיטרואן לחמש שנים זינקה בחודש האחרון ב-27% ובשנה האחרונה ב-244%; אופל הגרמנית פיטרה לפני שבועיים מנכ"ל שלישי בשלוש שנים ומתקרבת אף היא לקריסה, לאחר שמחקה 14 מיליארד דולר ב-12 השנים האחרונות; וגם החברות האמריקאיות, שנדמה כי בשנתיים האחרונות הצליחו להתאושש מהמשבר, מפרסמות שוב תחזיות קודרות.

מניית פז'ו

זנחה את השוק האמריקאי

פיאט האיטלקית, פז'ו ורנו, שלוש יצרניות הרכב שמתמקדות באירופה, איבדו יחד יותר מ-9 מיליארד יורו (11.3 מיליארד דולר) משווי השוק שלהן בשנה האחרונה. מצבה של פז'ו קשה יותר משל יצרניות רכב מתחרות בגלל שילוב של כמה שגיאות אסטרטגיות.

הראשונה היתה ההישענות הגדולה מדי של החברה על השוק האירופי, ובעיקר על השווקים בצרפת, בספרד ובאיטליה - השקועים כיום במשבר חוב ובמיתון הפוגע בצריכה. מכירות הקונצרן באירופה אמנם ירדו מתחילת השנה ב-10%, אבל השוק האיטלקי הוביל את הנסיגה עם נפילה של 21.5% במכירות, בשוק הצרפתי נסוגו המכירות ב-13.3% ובספרדי ב-10.2%. באיטליה ובספרד קרסו מסירות הרכב כמעט בחצי מאז שיאן ב-2007.

איגוד יצרניות הרכב באירופה, ACEA, צופה כי מכירות הרכב באיחוד האירופי יוסיפו לרדת ב-2012 ל-12.2 מיליון מכוניות - הרמה הנמוכה ביותר מאז 1995. חברת הייעוץ אליקס פרטנרס צופה כי רמת המכירות לא תשוב לרמה של ערב המשבר לפני סוף העשור הנוכחי.

הכשלון העיקרי של פז'ו היה נעוץ לפיכך באי מציאת שווקים חלופיים לאלה האירופים, שיגדרו את הסיכונים שלה בשוקי הבית המסורתיים, בניגוד לפולקסווגן למשל, יצרנית הרכב הגדולה באירופה שמצליחה למרות המשבר בענף הרכב. "לפז'ו-סיטרואן אין בכלל שוק בצפון אמריקה, יש לה מעט מאוד בדרום אמריקה, שוק עלוב מאוד ברוסיה ואחיזה בינונית בסין. היא בדיוק הנגטיב של פולקסווגן שמייצרת מחוץ לאירופה, ומוכרת לשווקים עצומים בדרום אמריקה, בסין, וגם לנתח לא מבוטל בצפון אמריקה" - אמר ל-TheMarker מקור בתעשיית הרכב האירופית.

אם לא די בכך, בשנים האחרונות נהפכה איראן לשוק השני בגודלו של היצרנית הצרפתית. מעטים יודעים זאת, אבל ב-2010 דורגה איראן במקום ה-13 בין יצרניות הרכב בעולם, עם ייצור של כ-1.6 מיליון כלי רכב בשטחה - יותר מאשר באיטליה ובבריטניה.

לפז'ו שותפות ארוכת שנים עם יצרנית רכב איראנית, שקנתה ממנה רכיבים ("קיטים") עבור ייצור מכוניות הקונצרן. כך, במארס-אוקטובר 2011 הורכבו באיראן 418 אלף מכוניות פז'ו, בהתקשרות שהניבה לפז'ו הכנסות של 700-800 מיליון יורו בשנה, והפכה את איראן לשוק הייצוא מספר אחד של פז'ו.

ואולם בפברואר האחרון נאלצה פז'ו להודיע כי היא מפסיקה לייצא את הרכיבים לאיראן, בעקבות הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על טהראן ושהקשו על הסחר בין החברות. "סגרו להם את השאלטר בתחילת 2012, וזה הפסד מטורף", אמר המקור האירופי.

סיבה נוספת למצוקה שאליה נקלעה פז'ו-סיטרואן היא העובדה שהיא פועלת לבד. יש לה אמנם הסכמי ייצור של מנועים עם פורד וב.מ.וו, וכן רכב מסחרי קל שהיא מייצרת עם פיאט, אך אלה אינם מספיקים כדי לבזר סיכונים, לחזק נישות חלשות ולהתפתח לשווקים גיאוגרפיים חדשים. זאת, כמו רנו למשל, שהשכילה להתרחב בעולם, לייסד ב-1999 שותפות עם ניסאן היפאנית ולרכוש אחזקות בדיימלר ובוולוו.

בתחילת השנה רכשה אמנם ג'נרל מוטורס (GM) האמריקאית 7% מפז'ו-סיטרואן תמורת 400 מיליון דולר, ונהפכה לבעלת המניות השנייה בגודלה בפז'ו, אחרי המשפחה המייסדת, שמחזיקה ב-25.2% מההון. ואולם לפי הערכות, נועדה הרכישה לסייע דווקא למתחרה של פז'ו, אופל הגרמנית, שבבעלות GM.

הרכישה של GM, נוכח מצבה העגום של פז'ו, עוררה דאגה בארה"ב שמא משלם המסים האמריקאי, שעדיין מחזיק ברבע ממניות GM, יידרש לחלץ גם את תעשיית הרכב של צרפת.

GM טענה כי העסקה תקנה לה גישה למומחיות של פז'ו בייצור מכוניות קומפקטיות וטכנולוגיית מכוניות היברידיות, ותאפשר לשתיהן לחסוך עלויות באמצעות שיתוף פעולה בתחומי פיתוח ורכש.

ממשלת צרפת תצטרך להתערב

פז'ו נוסדה בתחילת המאה ה-19 כיצרנית של מטחנות קפה ואופניים, ייצרה את המכונית הראשונה שלה ב-1889 וב-1929 החלה בייצור דגם פז'ו 201, המכונית הראשונה שיוצרה בייצור המוני וזכתה למספור המוכר של פז'ו (שלוש ספרות עם אפס באמצע). ב-1974 קנתה פז'ו 30% מסיטרואן והשלימה את ההשתלטות ב-1976 במיזוג שיצר את PSA (פז'ו-סיטרואן).

אלא שאז החליט הקונצרן לרכוש את החטיבה האירופית הכושלת של קרייזלר ונגרר לחובות גדולים שנענו בהיצע דגמים מיושן. הישועה של פז'ו הגיעה בזכות מכונית קטנה ומצליחה בשם פז'ו 205, שנמכרה ב-5.3 מיליון יחידות במהלך 15 שנות ייצורה, נהפכה לדגם הפופולרי ביותר בשנות ה-80 והצילה את פז'ו. בשנות ה-90 נמשכה ההצלחה של פז'ו עם דגמי 206 ו-306, אך העלייה במכירות פסקה ב-2002 ונתח השוק של החברה ירד מאז בעקביות.

כשהמשבר הכלכלי היכה בעולם בסוף 2008 קיבלו פז'ו ורנו כל אחת סיוע של 3 מיליארד יורו (3.7 מיליארד דולר) מממשלת צרפת בתמורה להבטחתן כי לא יסגרו מפעלים בצרפת. עם ריבית שנתית של יותר מ-6% על הסיוע, החזירו שתי החברות את הלוואותיהן הרבה לפני הזמן. זאת לאחר שממשלת צרפת, כמו ממשלות רבות בעולם, הציגה תוכנית להמרת מכוניות ישנות במכוניות חדשות כדי לעודד את המכירות, אף כי אלה לא ייצרו בהכרח עוד משרות לאורך זמן.

פז'ו עשתה מאמצים לייצב את מצבה באמצעות מכירת נכסים. בין היתר, מכרה את בניין המשרדים של החברה בפאריס, חברת השכרת רכב ונתח בחטיבת המשאיות הרווחית ג'פקו, בניסיון לגייס מזומנים. בנוסף, גייסה החברה השנה מיליארד יורו בהנפקת מניות חדשות לבעלי מניות קיימים - אך גם בזה לא היה די.

בתחילת החודש הודיעה פז'ו כי מפעל אולנה שליד פאריס, שהעסיק יותר מ-3,000 עובדים בייצור סיטרואן C3, ייסגר ב-2014. אולנה יהיה מפעל המכוניות הראשון שייסגר בצרפת זה שני עשורים, וההחברה אף הודיעה כי תפטר עוד 1,400 עובדים במפעל בעיר ראן שבמערב צרפת ותקצץ 3,600 משרות שאינן קשורות להרכבה ברחבי צרפת. בסך הכל יגיע היקף הקיצוצים ל-14 אלף עובדים.

בראיון טלוויזיוני אמר המנכ"ל וארה כי פז'ו לא תבקש סיוע מממשלת צרפת, וכי פז'ו צריכה להבטיח את עתיד מפעליה, ולא להזרים עוד מזומנים לעסקים. ואולם בינתיים, גוברות ההערכות כי ממשלת צרפת כן תצטרך להתערב כדי להציל את מגזר הרכב כולו, ובייחוד את פז'ו. זאת, חרף הכעס השורר במסדרונות הממשל על היצרניות שהרחיבו בכספי הסיוע הממשלתי את קווי הייצור ללא צורך, וכעת מבקשות לסגור אותם. בשבוע שעבר אמר שר האוצר של צרפת, פייר מוסקוביסי, כי הממשלה צרפת לא תיתן לתעשיית הרכב במדינה לקרוס, וכי תחשוף בקרוב תוכנית לשיקום המגזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker