עוד לפני גל החום: הפסקות חשמל ברחבי הארץ

(עדכון) גורמים במשק החשמל: אין הפסקות חשמל יזומות - מדובר בתקלות נקודתיות; כושר ייצור החשמל עדיין גבוה מהביקושים אך בעקבות התקלה ברוטנברג הרזרבה ירדה ל-3%

אבי בר-אלי
איתי טרילניק
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
איתי טרילניק
צבי זרחיה

לצפייה בדברי שר האנרגיה, עוזי לנדאו, ויו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל - לחצו כאן

הפסקות חשמל דווחו ברחבי הארץ בשעה האחרונה בשל תקלות ביחידת ייצור חשמל בהספק 575 מגה וואט בתחנת הכח רוטנברג שבאשקלון ובקו מתח בתל אביב. בין היתר דווח על הפסקות חשמל בכפר סבא ומרכז תל אביב. חברת החשמל דיווחה כי התקלה בטיפול, וכי ברוב המקומות חזר החשמל לזרום כרגיל.

גורמים במשק החשמל אמרו כי אין הפסקות חשמל יזומות וכי מדובר בתקלות נקודתיות. לדבריהם, כושר ייצור החשמל עדיין גבוה מהביקושים אך בעקבות התקלה בתחנת הכוח רוטנברג, ירדה הרזרבה ירדה ל-3%.

התקלה ארעה בשל נזילת שמן, שגרמה לכשל במפוח המזרים אוויר ליחידת השריפה בדוד שבתחנת הכח. כתוצאה מכך ירד לחץ הקיטור עד להשבתת יחידת ייצור החשמל, המספקת 575 מגה וואט לרשת. עם הפסקת פעולת היחידה נותק החשמל לסירוגין במקומות שונים בארץ, עד להפעלת יחידות גיבוי. בחברה צופים כי התקלה תתוקן עוד היום.

השיבושים באספקת החשמל אירעו שעות ספורות לאחר מסיבת עיתונאים שערכה החברה, בה התריעה מהפסקות חשמל בשבוע הקרוב בשל עומס הביקושים ורזרבת ייצור חשמל קטנה. "גם אם יהיה מחסור של 1,000 או 2,000 מגה-וואט, אנחנו יודעים לטפל בזה. תירגלנו את זה, גם לאחרונה, והדברים נמצאים תחת ביקורת ואנשי ביצוע מעולים שיודעים לטפל במשבר הזה", אמר שר האנרגיה והמים, עוזי לנדאו. יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, אמר כי "חברת החשמל היא למודת אתגרים. המצבים האלה מלווים אותנו לאורך השנים. אבל בקיץ הזה מדובר באחד האתגרים הקשים שעמדו בפני החברה".

רון-טל התייחס גם להפעלת תחנת רדינג בתל אביב באמצעות מזוט, ואמר כי יחידת ייצור אחת מוכנה לכך, אך העדר אישור כיבוי אש מונע את הפעלתה. "השמשת רידינג היא לא דבר מובן מאליו. מ-2006, על פי החלטה של המשרד להגנת הסביבה, מערכות המזוט שלה יצאו מכלל פעולה. החזרנו לפעולה יחידה אחת בהספק של 200 מגה-וואט, חסר לנו אישור של כיבוי אש ואנחנו מקווים שאין מישהו שעוצר את זה. מבחינתינו אפשר להפעיל אותה מחר".

תחנת כוחצילום: אילן אסייג

מנכ"ל משרד האנרגיה שאול צמח, אמר כי "במחוזותינו לא אוהבים ללמוד מתקלות, אבל אנחנו למדנו את הלקחים מ-2006. אנחנו פועלים בהתאם להמלצות שנקבעו בעקבות אותו משבר. הלקח העיקרי היה לא להפיל את הציבור אלא ליידע את הציבור מה הולך לקרות. אחת המטרות של מסיבת העיתונאים הוא ליידע את הציבור".

מנכל חברת החשמל אלי גליקמן אמר כי "בחודש יוני יש עלייה של 14% בצריכהת חשמל יחסית לשנה שעברה. בשנה שעברה הקיץ היה קל יחסית. טמפרטורת מי הים גבוהה יותר משנה שעברה, הלחות גבוהה וצפי הביקושים גבוה עוד יותר". גליקמן הוסיף כי "חברת החשמל ניצבת בפני אחד האתגרים הגדולים והמשמעותיים ביותר בתולדותיה, זה מחסור בחחשמל בקיץ הקרוב. החברה נערכת לאפשרות של מחסור בחודשים האחרונים. הקמנו צוותי עבודה משותפים, ערכנו תרגילים, וביצענו פעולות משמעותיות בהכנת החברה.". הוא ציין כי החברה מתכננת להשבית יחידת ייצור בהיקף כ- 500 מגה וואט בתחנת הרוח בחדרה בסוף השבוע, בשל תיקון נדרש, ומקווה כי ניתן יהיה להפעיל אותה ביום ראשון.

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) יכנס בשבוע הבא ישיבה של הוועדה בנושא הכרזת מצב "כתום" והפסקות החשמל היוזמות שמנתקות מאות אלפי ישראלים מזרם החשמל, שאליה יזומנו שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו ושר האוצר יובל שטייניץ. שאמה הכהן אמר כי "אזרחי ישראל טרם הצליחו לעכל את יוקר המחייה וכבר צריכים להתמודד עם גזירה קשה יותר והוא ניתוק יזום של הזרם, כי החשמל היקר ביותר הוא החשמל שאינו זמין כשהצרכן צריך אותו. הועדה תבקש לקבל דיווח על הצפוי במשק החשמל בחודשי הקיץ ועל דרכי התמודדות והקלה", אמר שאמה הכהן.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker