למרות עמדת כץ: ברכבת לא מוותרים על החשמול - דינמו ורכב - TheMarker
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

למרות עמדת כץ: ברכבת לא מוותרים על החשמול

שר התחבורה מתכנן להעביר את הפרויקט לחשמול מסילות הרכבת למעצ, אך ברכבת ישראל החליטו לפרסם באוגוסט את המכרזים לביצועו של הפרויקט בהיקף של 17 מיליארד שקל

10תגובות

<<שר התחבורה, ישראל כץ, בדק באחרונה אפשרות להעברת פרויקט הקמת התשתית לרכבות חשמליות מרכבת ישראל למעצ, אך ברכבת לא מוכנים לוותר על פרויקט הענק, שעלותו כ-17 מיליארד שקל.

טלי מאייר

בישיבת דירקטוריון הרכבת שנערכה שלשום הוחלט לפרסם כבר באוגוסט שלושה מכרזי מיון מוקדם (PQ) לתשתיות החשמול של הרכבת, ולא לחכות להחלטת משרד התחבורה בעניין. מדובר במכרזים להקמת רשת ההזנה העילית (OCS), להקמת 14 תחנות השנאה בשלב ראשון, ולהקמת מערכת שליטה ובקרה על רשת החשמל (SCADA). היקפם של המכרזים הוא 2.4 מיליארד שקל.

ואולם במקביל, במעצ כבר ערכו דיונים לקראת ביצוע פרויקט החשמול של הרכבת, כדי להיערך להקמתו אם החברה תידרש לכך בידי משרד התחבורה. במעצ כבר מבצעים בימים אלה שני פרויקטים להנחת מסילות רכבת: עכו-כרמיאל ומסילת העמק, אך לא ביצעו פרויקט תשתית על מסילות קיימות. פרויקטים אלה הופקדו בידי החברה במסגרת תכנית נתיבי ישראל.

במצגת שהועברה לדירקטוריון הרכבת הודגשה מורכבות פרויקט החשמול, ויחסי הגומלין הנדרשים בין הקמת התשתיות, לבין רכש הקרונות והקטרים החשמליים והתקנת מערכות האיתות והשליטה המתאימות. "התוכנית מורכבת ומאתגרת מאוד וכוללת אינספור פעילויות, ממשקי עבודה ושינויים שרק יחידות החברה, בסיוע גורמי ידע מחו"ל, יכולות לבצע ולעבור בעצמן, כדי לעמוד ביעדי התוכנית וביעדי תוכנית נתיבי ישראל", נכתב במצגת.

דברים אלה מהווים לפיכך טיעון נגדי לכוונת משרד התחבורה להוציא את הפרויקט רחב ההיקף מידי הרכבת. זאת, כאשר ברכבת הציעו כי את מנהלת החשמול יוביל דווקא מנהל זר, בעל ניסיון בתשתית לרכבת חשמלית, ולסגנו ימונה בכיר ישראלי.

המסילה החשמלית הראשונה - בחיפה

פרויקט החשמול מתמקד בהעברת כלל רכבות הנוסעים להזנה בחשמל מקווי מתח עילי, במקום מנועי הדיזל של היום. לצד הפחתת זיהום האוויר, נושאת הפעלה חשמלית יתרונות נוספים, כמו תוספת קרונות לכל רכבת, האטה והאצה מהירות יותר ומכאן קיצור זמני הנסיעה. לפי נתוני הרכבת, כאשר תחושמל המסילה בין אוניברסיטת תל אביב לתחנת ראשון לציון מערב, משך הנסיעה יירד מ-28 ל-20 דקות.

במצגת שהועברה בישיבה נטען גם כי עלויות התחזוקה של רכבות חשמליות נמוכות יותר, זיהום הקרקע מופחת (אין נזילת דלק במתחמי התחזוקה) והרעש מופחת.

הפעלת הרכבות החשמליות תחל בשלבים ב-2016 ותושלם ביוני 2019. לפי התוכנית, הקו הראשון שיחושמל יהיה בין קרית מוצקין לתחנת חוף הכרמל בחיפה, והוא ישמש פיילוט. בסוף 2016 תחל הפעלת קו עכו-כרמיאל, שתוכנן מלכתחילה בחשמל בלבד. במקביל, יסתיימו עבודות ההסבה לחשמל של תוואי מסילת החוף, מנהריה ללוד. בדצמבר 2017 תופעל הרכבת המהירה לירושלים, בחשמל בלבד.

עבודות ההסבה לחשמל מיועדות להתבצע בשעות הלילה כשתנועת הרכבות דלילה, בשעות השפל, ובסך בהכל 14 שעות ביממה. בשלב הראשון, הרכבת מתכננת להתאים את מתחם התחזוקה בקישון לטיפול בקרונות וקטרים חשמליים, וזמן קצר אחר כך יוסבו גם מתחם התחזוקה בלוד וחיפה מזרח. ב-2018 יוקם מוסך לציוד חשמלי בבאר שבע.

לפי הפירוט התקציבי, הסכום הנדרש להקמת התשתית הוא 5.45 מיליארד שקל. העלות הכוללת של הפרויקט ירדה מ-17.87 ל-17.18 מיליארד שקל, בשל הפיחות בשער היורו, מתוכם כבר אישרה הממשלה 11.2 מיליארד שקל במסגרת נתיבי ישראל. כעת מפעילים ברכבת לחץ על האוצר לאשר תקצוב של 5 מיליארד שקל נוספים שנחוצים לרכישת ציוד נייד ואיתות.

המאבק על תקציב הפיתוח ועל ניהול פרויקט החשמול מתנהל על רקע הגירעון התקציבי של רכבת ישראל, וחשש החברה מריקון פעילותה העתידית.

הנסיעה במנהרות הכרמל מתייקרת ב-8%

>> תעריף הנסיעה בפרויקט האגרה של מנהרות הכרמל יתייקר החל ביום ראשון בכ-8%, ויגיע ל-13 שקל למכונית פרטית. זכיינית הפרויקט, קבוצת כרמלטון, תגבה החל ביום ראשון מהנהגים הפרטיים העוברים במנהרות 6.5 שקלים לכל מקטע - התייקרות של חצי שקל לכל מקטע מבין שניים.

הייקור יתבצע בהתאם להסכם הזיכיון שעליו חתמה הזכיינית מול המדינה, שבו הוגדר מנגנון הצמדת מחירים ועדכונים תקופתיים. תעריף האגרה במנהרות היה אמור להתייקר גם ב-1 בינואר השנה בשקל, אך אז התערב משרד האוצר והסכים "לספוג" את ההתייקרות בתקציב המדינה, מחשש למחאה שתפגע בהכנסות הפרויקט הזכייני. סכום הסבסוד הוערך אז ב-1.5 מיליון שקל, והוא כלל גם את הוזלת המעבר במנהרות למשאיות. סבסוד זה יימשך לפיכך, במקביל לרשת הביטחון שמעניקה המדינה לזכיינית כדי לכסות ביקושים נמוכים מהצפוי למעבר במנהרות.

החל ביולי יעמוד תעריף אגרת הנסיעה לכלי תחבורה ציבורית על 19.5 שקל למקטע. ההנחה שהובטחה למשאיות, בשיעור 30% מהאגרה המקורית שבה חויבו, תישמר כך שמחיר מקטע יהיה 22.8 שקל בשעות השפל ו-32.5 שקל בשעות העומס.

שר האוצר ימנה את רוני פרידמן לממלא מקום מנהל רשות החברות

>> על רקע יחסים מתוחים ברשות החברות הממשלתיות בין עובדים בכירים המתמודדים על תפקיד מנהל הרשות, הודיע אתמול שר האוצר, יובל שטייניץ, כי בכוונתו למנות את רוני פרידמן, משנה למנכ"ל משרד האוצר, לממלא מקום מנהל רשות החברות עד לבחירתו של מנהל קבוע על ידי ועדת האיתור. לפני כחודשיים מינה שטייניץ את דורון כהן, ששימש מנהל רשות החברות, למנכ"ל משרד האוצר.

פרידמן החל לעבוד במשרד האוצר לפני כ-11 שנה, מהן כשבע שנים כמשנה למנכ"ל. לפני כן שימש סמנכ"ל למינהל ומשאבי אנוש במשרד האוצר. פרידמן סיים תואר שני בהצטיינות במינהל עסקים באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר בוגר בכלכלה, גיאוגרפיה ומדע המדינה מאוניברסיטת בר אילן. לפני כן שירת כ-25 שנה בצה"ל בתפקידים פיקודיים בכירים, בהם מח"ט, סגן מפקד אוגדת שריון ונספח היבשה של ישראל בוושינגטון, והשתחרר בדרגת אל"מ.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#