משרד התחבורה: "אם מכונית עברה תאונה - משהו יירשם ברישיון הרכב"

יו"ר איגוד השמאים: "מברך ההחלטה להחזיר את נוהל 22 לתוקף ומקווה שיחזור בגרסה מורחבת יותר, ויחול על כל כלי הרכב שניזוקו ב-30% ומעלה" ■ " מקווה שיחול על כולם, כולל חברות הליסינג - מה שיבטיח לצרכנים רכישה בטוחה של רכבי יד שנייה"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השתלמות איגוד השמאים, שימשה כפלטפורמה להכרזה דרמטית של משרד התחבורה. משה קירמאייר, ראש תחום פיתוח, הדרכה ושמאים במשרד, הבטיח כי תאונות קשות יירשמו ברישיון הרכב, כפי שהונהג בתחילת 2012 ובוטל תוך חודשיים בלבד.

עם זאת, לא ברור עדיין איך יתבצע הרישום, "משהו יירשם ברישיון הרכב", אמר קירמאייר "החוזר המחייב זאת, ייצא בגרסה חדשה ומורחבת ויהיה בעל אחיזה חזקה ביותר בחוק. לאותו אדון או גברת שירכשו רכב משומש, יהיה את כל המידע הדרוש. החוזר לא היה בשל דיו לפני כן".

תאונה תאונת דרכיםצילום: דרימסטיים

קירמאייר התייחס גם לתאונה הקשה שאירעה סמוך לטבריה, בה נהרגו 8 בני משפחה אחת ואמר "אנו מנסים להגיע לחקר האמת, ידוע לנו כי הרכב עבר נזק גדול בשנה שעברה והנושא עדיין נבדק".

באשר למסקנות זליכה, אומר קרימאייר "עד סוף יוני מממשיכים לתקן חוקים ותקנות, חלק נמצא כבר בתהליך חקיקה, אך לא כל המסקנות ייושמו. אך ירדו המחירים ברגע שנכנסו מתחרים חדשים. אנו רוצים שגם שוק הרכב ישתנה ויהיה כמה שיותר פתוח".

יהודה יגן, יו"ר ענף הרכב באיגוד, הוסיף בסיום דבריו של קירמאייר: "איגוד השמאים מעוניין להיות שותף לבקרה ולאכיפה של הוראת נוהל 22 עם משרד התחבורה. מצפה להיות שותף לעריכתו, ולוודא כי שמאי הרכב יתנו שירות מקצועי, בנאמנות, בהגינות, ללא משוא פנים וללא כל תלות וזאת לצרכי גילוי נאות לצרכן".

לדברי עזרא שוהם, יו"ר איגוד השמאים, אמר: "אני מברך על החלטת משרד התחבורה להחזיר את נוהל 22 לתוקף ומקווה שיחזור בגרסה מורחבת יותר ויחול על כל כלי הרכב שניזוקו ב-30% ומעלה. כמו כן, אני מקווה שהנוהל יחול על כולם, כולל חברות הליסינג. מה שיבטיח לצרכנים רכישה בטוחה של רכבי יד שנייה".

בתחילת השנה, משרד התחבורה חייב לציין ברישיון רכב שעבר "אובדן להלכה", כלומר, ניזוק בשיעור של 50%-60% מערכו. אחרי חודשיים בלבד, ובעקבות לחץ של חברות הביטוח, הנוהל בוטל לגמרי, ורוכשי מכוניות משומשות לא היו יכולים לדעת האם המכונית עברה תאונה קשה.

TheMarker חשף, כי גם בבדיקת התקינות של מכונית אחרי תאונה יש ליקויים וכשלים, ופעמים רבות מכוניות שנפגעו קשה בתאונה חוזרות לכביש, מבלי שעברו תיקון נאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker