בן אליעזר: אם הייתי מקבל תשלום ממצרים, המוסד לא היה יודע?

שר התשתיות לשעבר: "אם יבדקו לעומק את עסקת הגז - אצא נסיך" ■ "אני לא מאמין שאיזה גורם ישראלי ליכלך ידיו בעסק" ■ "אין מצב שסוגרים צינור גז בלי אישור של דרג מדיני"

סמי פרץ
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ
אבי בר-אלי

קיץ 2005 צבע את יחסי ישראל־מצרים בוורוד. באולם כנסים בקהיר התייצבו אלה לצד אלה שרי ממשלת מצרים, בכירי חברת החשמל הישראלית ועמיתיהם בחברת EMG המצרית־ישראלית. לפניהם התיישבו נרגשים שר הנפט המצרי, סאמח פהמי, ועמיתו הישראלי בנימין ‏(פואד‏) בן אליעזר, לאחר שיצאו מפגישתם עם נשיא מצרים חוסני מובארק. אל מול המצלמות, חתמו שני השרים הנרגשים על הגושפנקא המדינית לחוזה הגז הטבעי בין המדינות.

שבע שנים חלפו מאז המעמד שעוטר בכינויים "היסטורי", "אסטרטגי" ו"נושא תקווה" - והאופטימיות נותרה רק על הנייר החתום, שגם התפורר השבוע לאבק. צינור הגז שהונח מאז בין המדינות, בהשקעה של כ–500 מיליון דולר, פוצץ למעלה מעשר פעמים; חברת החשמל ניצבת על פי תהום פיננסית; EMG התפרקה; מובארק הגוסס ממתין לגזר דינו באשמת הריגת בני עמו. פהמי עצור בחשד לשחיתות שלטונית; ואילו בן אליעזר, שנתקף בעת מהפכת תחריר בחיידק קטלני, חזר לחיים בזכות נס רפואי, כדי לצפות בקשריו המתמוטטים עם המצרים, בהפיכת המפעל שבו התגאה סמל לסיאוב שלטוני ובביטולו החד צדדי השבוע.

"נצבט לי הלב", אומר בן אליעזר בראיון ל–Markerweek. "אני מעורב רגשית, וגם חתום על חוזה הגז הזה. זה קשה לי".

בנימין בן אליעזרצילום: יעל אנגלהרט

ומה צריך להרגיש היום האזרח הישראלי?

"מצרים היא מדינת ציר לישראל. לאנשים אין מושג מה היה משקלה. היא היתה הגורם המייצב של ערב הסעודית ונסיכויות המפרץ ושלטה למעשה בליגה הערבית. אובדנה יהווה מכה קשה ביותר עבורנו. הסיפור יהיה מעתה אחר לגמרי. הצבא נחלש, מאבד את האוטונומיה לטובת הממשלה. זה רע לנו. חשוב שנהיה בקשר עם מצרים בכל מחיר".

"אין משמעות להסכם שלום לבדו"

לפני ארבע שנים בדיוק, ב–1 במאי 2008, נקלט בראשונה באשקלון הגז המצרי שהוזרם מאל עריש שבצפון חצי האי סיני. "כולם מדברים על השלום, אבל זהו ההישג הממשי המשמעותי ביחסים בין ישראל למצרים", אמר אז בן אליעזר בכובעו כשר התשתיות הלאומיות. "חוזה הגז ידפן את הסכם השלום, ולכן זהו חוזה היסטורי משום השלכותיו האסטרטגיות - ורק אחר כך משום השלכותיו הכלכליות על המשק". ואולם מי שהאזין בימים האחרונים לדברי שרי הממשלה בישראל, לא יכול היה לקבל את הרושם הזה. "ניתוק אספקת הגז אינו נובע מהתפתחותיות פוליטיות, זהו למעשה סכסוך עסקי בין חברה ישראלית לחברה מצרית", הכתיב ראש הממשלה בנימין נתניהו, את המסר המשכך.

"הסכם המטרייה נחתם בין ממשלות, כלומר שתי הממשלות ערבו לכך שחוזה הגז יתקיים", מבהיר בתגובה בן אליעזר. "ראיתי בהסכם הזה את הערך המוסף החשוב ביותר למדינת ישראל, כי מה המשמעות של הסכם השלום לבדו? כלום. אין לו משמעות. זהו רק הסכם אי לוחמה. רציתי עוד משהו, ודיברתי על דיפון הסכם השלום - כי זה תהליך שצריך לחזקו. הקשר בין קהיר לירושלים הוא הקשר שבין אל עריש לאשקלון. זהו הצינור שמחבר את שתי המדינות ביחד".

אז איך תסביר את הקו ההסברתי של נתניהו?

"ביבי, בצדק מסוים, מייחל לעצמו מצב שבו הקשרים עם מצרים ימשיכו להיות כמות שהם. הוא נוהג נכון. גם אני אשמח מאוד אם תימצא הדרך לחדש את הקשרים בין מצרים ל–EMG, ולדבר גם על חוזה גז ומחיר חדשים. אבל אם נעקוב אחר ההכרזות של כל המועמדים לנשיאות במצרים, נראה שאין אחד שלא מצהיר על כוונתו לבטל את פרויקט הגז לאחר שייבחר".

כלומר, החלטת המצרים לבטל את חוזה הגז היא פוליטית?

"בוודאי שפוליטית. אין מצב כזה שסוגרים צינור גז בלי אישור דרג מדיני. מצד שני, צריך לזכור שמדובר בממשלת מעבר זמנית, ולכן צריך לחכות ולראות מה תעשה הממשלה הקבועה. ביבי מדבר על כך שאנחנו מעצמת גז, וזה נכון. אבל למרות העוצמה שלנו, אני רוצה לקיים את חוזה הגז בכל מחיר, משום שחשיבותו היא בדיפון השלום".

אם כך, משמעות ביטולו כעת היא היסדקות השלום?

"כשנודע לי על הביטול נפלט לי משפט, שהצטערתי לאחר מכן שאמרתי, והוא שלמעשה נקרעה החוליה האחרונה בשלום שבינינו לבין מצרים. אני רואה את המזרח התיכון יותר דתי, יותר אסלאמי, יותר שונא ישראל, כשיתר העולם במסע דה לגיטימציה נגדנו ומתמודד בעצמו עם בעיות קשות. אני לא רואה את המזרח התיכון נרגע בשלוש־ארבע השנים הקרובות".

אם כך, מי צודק בדרך ההתבטאות, שאול מופז שכינה את ביטול חוזה הגז כהפרה לכאורה של הסכם השלום - או נתניהו, שניסה להמעיט בחשיבות הביטול?

"הייתי הולך על משהו באמצע. מצד אחד, הייתי מברך על כך שהמצרים רוצים לפתוח במשא ומתן על חוזה גז חדש. מצד שני, הייתי מביא בחשבון שהמצב לא טוב".

"אנחנו נהיה הקורבן שיחטוף"

הקולות האופוזיציוניים לפרויקט הגז בין מצרים לישראל נשמעו כבר לפני ארבע שנים, וגברו ככל שהתקרב מועד ההזרמה. אלה עברו לפסים מעשיים מיד עם נפילת משטרו של מובארק במהפכה האזרחית שהחלה בינואר אשתקד. אם באמצעות קריאת הרחוב לביטולו, אם במסע ציד אחר המעורבים בו במצרים, ואם בפיצוץ הצינור בסיני בידי כנופיות הבדווים שפורקות עול אחרי דיכוי של שנים בידי קהיר.

ב–2005 ראית שכבה מצומצמת של אנשים שמפיקים תועלת אישית גדולה מחוזה הגז הזה, בעוד שבמצבם הרע של מיליוני חקלאים לאורך הדלתא לא חל שום שינוי. לא חשבת שזה יתפוצץ בסוף?

"כשר בממשלה, אני עושה חישוב אחד ויחידי - טובת המדינה שלי. ישראל חיפשה גז מה שיותר מהר, ולכן כיתתי רגליי בין מוסקווה, טורקיה ומצרים. נפגשתי עם פוטין, ופעמיים עם מנכ"ל גזפרום. בניתי מערכת קשרים חברית עם ראש ממשלת טורקיה טאיפ ארדואן ועם שר הנפט שלו. אני לא עושה חישובים סוציו־אקונומיים של מדינה שלמה, אלא מתעניין רק במהירות שבה אני מצליח לבנות את צינור הגז שיחבר בין סיני לאשקלון".

וזה מהלך מוסרי?

"כן. אתה חייב תמיד לשאול את עצמך איזה ערך אתה מקדם ראשון, ובעיניי, דיפון השלום היה ערך עליון. עסקת הגז היתה עם EMG של יוסי מימן. אותי לא עניין אותי דבר פרט להנחת הצינור, ולא הייתי מעורב בשום משא ומתן מסחרי".

ובכל זאת, כמי שמעורה במתרחש במזרח התיכון, לא זיהית את הסיכון? לא ראית את גל המחאה מגיע?

"זה לא עניין אותי, ואפילו לא חשבתי על זה. זה לא הטריד אותי. למה הרי קידמתי את פרויקט 'מובל השלום' שיחבר בין עקבה לים המלח? כי רציתי שהקשר עם הירדנים יהיה גם כלכלי. המלך עבדאללה שאל אותי לפני שנתיים בהתרסה, מה עזר להם כל השלום הזה. 'הציבור לא חש את השלום, הוא מחפש לחם. אתם מדברים גבוהה גבוהה על פרויקטים, על אזור סחר חופשי - ואין כלום', אמר לי. אני חושב שישראל עושה טעות בכך שהיא לא מקדמת הסדרים עם סביבתה, וחושב שצריך לפתוח נתיבי הידברות גם עם האחים המוסלמים. בוא לא נשכח שגם עם אש"ף אסור היה לדבר - והיום הם כמעט ציוניים".

יוסי מימןצילום: עופר וקנין

אם היית מקשיב לפני שנתיים למלך עבדאללה, אולי היית מזהה שפרויקט הגז נתפש רע בעיני העם המצרי.

"היתרון שלי הוא שאני שומע וקורא ערבית. 'הסכם השלום עם ישראל יקבע פה - ולא שם', צעקו בכיכר תחריר רק לפני שבוע. צריך לשים לב לכל התמונה. המרידה היא אמנם נגזרת של מצב סוציו־אקונומי רע, אבל כשהמצרים רצו לפרוק את זעמם הם עשו זאת בלינץ' על אנשי השגרירות שלנו בקהיר, וגם בירדן כמעט הרגו את השגריר. אנחנו נהיה הקורבן שיחטוף את הזעם, מהטעם הפשוט שישראל היא לא מטבע עובר שם.

"לא סתם אמרתי שבמקביל להידברות צריך להיערך לעימות. תראה מה קורה בסיני. יש שם כבר בתי חרושת לייצור טילים ומחסני ענק של חומרי נפץ ורובים. האזור מרכז כיום את כל ארגוני הטרור המוכרים במזרח התיכון, ובמקביל משמש בסיס לפעולות החבלה של השבאב הבדווים".

סיני אבודה?

"התקופה הכי טובה של סיני ושל הבדווים היתה כששלטנו שם. העסקים פרחו, התיירות גאתה, הדיג היה חופשי. כיום סיני היא חבית חומר נפץ. יש שם כאוס".

אז מה הפתרון?

"כולי תקווה שהמשטר המצרי החדש יעמוד על הרגליים ויחזור להיות בעל הבית שם, אבל השאלה היא מי הולך להיות נשיא. הסלפים? האחים המוסלמים? עומר סולימאן? כי המחאה לא נרגעה. היא עדיין קיימת, ולא תשקוט. הפריפריה שהזכרנו לא משחקת היום במגרש הזה. היא עסוקה בלחפש לחם, זיתים ופול. הבעיה היא עם הצעירים המשכילים. הם גרעין המהפכה. תראה את האנגלית שלהם, תראה איך הם נמצאים כל הזמן בפייסבוק ובגוגל. הם יתבעו עוד תקציבים ומשרות. הם ירצו שהכסף יגיע להמונים כדי שיהיה להם ממה להתפרנס. כיכר תחריר זו השמנת של המחאה. ובהיעדר תשובה, הם יפנו לאלוהים".

אם כך, הסכם השלום כבר מת? חוזה הגז זו עוד אנדרטה?

"על ציר הזמן צריך להתכונן לאפשרות של עימות עם מצרים. אני מייחל לכך שאני טועה, והלוואי שהממשלה הבאה תרצה לשבת אתנו. אם הייתי יועץ של נשיא מצרים הבא, הייתי אומר לו להחזיק בהסכם השלום בכל מחיר. ראשית, משום שהוא נותן לו כל שנה 2 מיליארד דולר בסיוע אמריקאי, שנית, משום שהוא לא מסוגל להשקיע הון עתק בהכנת הצבא לעימותים, כשהעם בוכה. במצרים יש 85 מיליון תושבים, ושליש מהם מרוויחים פחות מ–2 דולר ליום".

מה היית מייעץ לו לגבי חוזה הגז?

"לקיים אותו. אחרת יישאר נייר של שלום, ואני רוצה גם שכנות טובה, תיאום בטחוני ושגרירויות. החשיבות של קיום צינור הגז משולה בעיניי לקיומו של הסכם השלום".

"האוצר פחד להתעסק איתי"

עם כל הכבוד לשלום המדיני, פרויקט הגז בין מצרים לישראל הושתת קודם על חזון עסקי טהור, שביקש אמנם לרכוב על תהליך השלום האזורי, אך גם לרקוח ‏(ביודעין‏) הון ושלטון, להנבת רווח פרטי. כך נולד פרויקט הגז במשרדי קבוצת מרחב של איש העסקים יוסי מימן, שביקש למנף את קשריו בקהיליית הביון ‏(לדברי מקורות זרים‏), ואת קשריו הדיפלומטיים של יד ימינו, ד"ר נמרוד נוביק ‏(מ"נערי פרס" לשעבר‏) לעשיית עסקים. יחד, חברו השניים לאיל ההון המצרי חוסיין סאלם, מבאי ביתם של מובארק ועומר סולימאן, רתמו את הדרג הפוליטי בישראל ‏(שמעון פרס, אריאל שרון ואהוד ברק‏), גייסו את תמיכת האמריקאים - וטוו במשך שבע שנים את הפרויקט והחוזים הנלווים לו.

בן אליעזר מעיד על יחסיו הקרובים עם מובארק ‏("היה לנו קשר יום־יומי"‏), ועל מעורבותו האישית בפרויקט ‏("לא זוכר חודש אחד שלא הרמתי טלפון לעומר סולימאן בגלל תקלות"‏). כשנשאל על המצב הפוליטי במצרים, הוא משיב כי "התחלופה שם עצומה, כולם זמניים. ממנים מישהו, מגלים עליו משהו מהעבר - ומכניסים אותו לבית הסוהר". ואולם בה בעת, מתרעם בן אליעזר על הניסיון לקשור בין תועלותיו הפרטיות שלו, או של יתר חברי ממשלות שתי המדינות, לבין קידום הפרויקט. "הממשלות התנהלו זו מול זו מבלי להתעסק בכלל בהיבטים העסקיים. חברת החשמל רצה לקנות את הגז לבד וכך גם יזמת תחנת הכוח הפרטית דוראד".

אם הממשלות חתומות על חוזה, בשביל מה נזקקתם לחברה מתווכת שתגזור קופון על הגז שנמכר?

"מה קם בין שתי המדינות מאז הסכם השלום? ברור שהיית חייב אנשי מפתח באמצע. את חוסיין סאלם פגשתי פעם אחת במשרדו של סולימאן. איש המפתח שלנו היה יוסי מימן".

אלא שבמצרים סבורים אחרת, לפחות בכל הנוגע לראשי השלטון המודח שם. מובארק ופהמי הואשמו במכירת גז מצרי לשכנה מצפון תמורת שוחד, בעוד שני בניו של מובארק נעצרו בחשד כי תמורת גיוס הסכמתם לעסקה קיבלו אופציות במאות מיליוני דולרים מידי סאלם, שבעצמו נמלט לספרד. במקביל, עלו גם בתאילנד קריאות לבדיקת כשרות העסקה לרכישת 25% ממניותיו של סאלם ב–EMG בידי חברת הגז הממשלתית PTT. באחרונה, פירסם כלי תקשורת מצרי ידיעה שלפיה בספר זיכרונות שכותב מובארק מכלאו, הודה כי העביר לבן אליעזר 25 אלף דולר בחודש כ"שכר ייעוץ".

"כל הסיפור הזה עורבא פרח. קשקוש אחד גדול. לא היה ספר ואין ספר", מגיב בן אליעזר. "האופוזיציה במצרים מכנה אותי 'מוג'רם' ‏(פושע‏) לאחר שהאשימה אותי בהרג 250 מצרים בתקופתי כמג"ד שקד, ואף הוציאה נגדי גזר דין מוות. אלמלא מובארק, שהרגיע את הרוחות, זו היתה סכנת נפשות ‏(בן אליעזר ביטל ביקור במצרים ב–2007 בעקבות פרסום סרט בעניין, ס"פ וא"ב‏). זו אותה אופוזיציה שהוציאה את הכתבה נגדי כעת באמצעות כתב זוטר".

צילום: אי-אף-פי

למה לדעתך נעצרו בניו של מובארק ופהמי, שעמו חתמת על החוזה?

"אני מומחה לשוחד? נראה לכם שאם הייתי מקבל תשלום חודשי ממצרים, המוסד לא היה שומע על זה?"

גם ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט, קיבל ממימן שכר טרחה של 11 מיליון דולר ‏(לאחר פרישתו‏).

"ועוד בתשלום אחד", הוא צוחק.

זה משעשע?

"כן, זה משעשע אותי. כי אם לא תיקח כל דבר בפרופורציות - לא תישן טוב בלילה. אני חייב דין וחשבון רק למצפוני. ואם היה בכלל משהו בעשר השנים האחרונות - זה כבר היה בכל העיתונות. סיפורים כאלה בורחים כמו גז טבעי שמתפשט".

רכשת באחרונה דירה ביפו ב–9 מיליון שקל.

"ובאופן נדיר, הגשתי ליו"ר הכנסת ולמשרד מבקר המדינה את פירוט כל מקורות התשלום, כולל המשכנתא שאדרש ליטול".

נאמר שיהפכו כיום את כל האבנים האפשרויות בסיפור פרויקט הגז, תצא ממנו טוב?

"אצא נסיך. לגבי השאר? אין לי מושג. להערכתי לא מעורב שום גורם ממלכתי ישראלי באף סיפור, ואני לא מאמין שאיזה גורם ישראלי כלשהו ליכלך ידיו בעסק. קשה לי להאמין שלא הייתי שומע על כך בכל השנים שחלפו. הגיעו לאוזניי דברים רבים שמיד נבדקו".

ומה יעלה בגורל מובארק?

"הוא חולה בסרטן הלבלב, ומצבו קשה. אני מתקשה להאמין שיעשו לו משהו, או לבנים שלו. לעומתו, הם מואשמים רק בעבירות כלכליות, ולכן ישבו כנראה בבית הסוהר. מובארק מואשם בהריגה, ואני מקווה שלא ייגעו בו".

אתה עוד שומר על קשר עם גורמים מצריים?

"היה לי בעבר קשר עם הגנרל טנטאווי, אבל גם הוא דעך. כל קשר עם ישראלי עושה להם רע, והם מאוד רגישים למה שקורה פה. כל מלה שמופיע בעיתונות מיד מתורגמת לקהיר".

"הניצחון של ביבי ודאי"

הפסקת ההזרמה של הגז הטבעי ממצרים, לצד התדלדלותו המואצת של הגז הישראלי ממאגר ים תטיס - החזירו את ישראל שמונה שנים לאחור, ערב מהפכת הגז במשק, אך עם תחנות כוח מוסקות בגז, שעלולות להיוותר מיותמות ולגרור את המשק גם למשבר חשמל.

"על אף שאנחנו מעצמת גז, מדינת ישראל צריכה לעשות הכל כדי להקל על היזמות ולהאיץ בביורוקרטיה, כדי שמתקני הגז יקומו מהר", אומר בן אליעזר, ומתייחס לביקורת שמוטחת במחליפו בתפקיד, שר האנרגיה עוזי לנדאו: "עוזי בחור נחמד, אבל לא קשוח מספיק. מול משרד האוצר, למשל, אתה חייב להיות קשוח. יש שם אנשים מוכשרים, אבל עם ראיית עולם צרה. לא ייתכן שלשרים המקצועיים תהיה האחריות - ללא הסמכות. הדרג המקצועי באוצר חושב שהוא יודע טוב יותר מכל אחר, ופועל בהתאם לכללים אחרים לגמרי. הם פחדו להתעסק אתי".

למה?

צילום: אוליבייה פיטוסי

"כי ניהלתי את העניינים ישירות מול ראשי הממשלה, ועבדתי אחרת. בכל משרד שבו כיהנתי, סימנתי קודם את הפרויקטים, דירגתי אותם לפי סדר חשיבות - ואז ליוויתי אותם בכל רגע נתון. אין דרך אחרת לקדם דברים. כשר התשתיות בממשלת רבין הקמתי 250 אלף יחידות דיור, 23 אלף קרוואנים, 14 מחלפים, ואפילו כביש חוצה ישראל זה שלי. לאחר כל ישיבת ממשלה, רבין היה מכנס אותי, את שר האוצר בייגה שוחט ואת שר הפנים אריה דרעי ובודק כל פרויקט לגופו. כך משלבים כסף, ביורוקרטיה וביצוע".

ישראל ניצבת עכשיו בפני מונופול בשוק הגז. המשמעות תהיה עליית מחיר הגז?

"בוודאי. אבל איזו ברירה יש לנו? בתקופה הקרובה תהיה מצוקה מסוימת, ואני מקווה שהממשלה תנקוט בצעדים שיבטיחו שהאזרח לא יחוש בה. בעתיד, אני מקווה שחברות אחרות גם ימצאו גז, ואז תהיה חגיגה".

עסקיו של יוסי מימן גמורים?

"אין לי מושג. יש לו עסקים גם בתחומים נוספים, לא? הוא אדם טוב".

אבל הוא משך מהחברות הציבוריות שלו שכר של מיליונים, למרות מצב עסקיו.

"רק הוא? יש עשרות כמוהו, ואתם מתעסקים ב–25 אלף דולר שלי. על סוגיות הטייקונים והריכוזיות במשק יש לי הרבה מה לומר, כי אני זה שנלחם בהן מלחמת חורמה. זה גרם לאסון, וטוב שאנחנו לפחות בכיוון לפתרון".

לא עברה בראשך המחשבה לעבור למגזר הפרטי, כפי שעשו לא מעטים מקרב חבריך למשכן?

"אם הייתי מעוניין בכך, לא הייתי מחכה עד היום".

בן אליעזר, זקן הח"כים, לא מתכוון לפרוש מהחיים הציבוריים, ומצהיר כי בכוונתו להתמודד גם בפריימריז הבאים למפלגת העבודה. "יש לנו מנהיגות טובה", הוא מתייצב מאחורי היו"ר החדשה, שלי יחימוביץ'. "היא עלתה על גל נכון, הגל הכלכלי־חברתי, והיא לא תופסת עליו טרמפ, כי היא נאבקת בנושאים אלה כבר שבע שנים ולכן נתפשת בציבור כמנהיגה טבעית". כראיה, הוא שולף מכיסו קומוניקט גיוס פעילים למפלגת העבודה תחת הכותרת: "רק שלי תביא צדק חברתי".

כלומר, במפגני המחאה הבאים נראה אותך ואת חבריך למפלגה מצטרפים להמונים ברחובות?

"אנחנו לא מצטרפים, אנחנו מובילים את המחאה".

וכיצד תשפיע יחימוביץ' על התוצאה בבחירות?

"היא תצליח להחזיר את העבודה לימיה הטובים. אם אני קורא נכון את המפה, מפלגת העבודה תהיה השנייה בגודלה אחרי הליכוד".

והיכן תדורג קדימה?

"מופז צריך להגדיר לעצמו קודם מה זו קדימה. קדימה שלו וקדימה של ציפי הם שני דברים שונים, לא ברור מה זו קדימה".

כלומר, נתניהו והליכוד זוכים בבחירות בהליכה?

"ביבי נמצא בסיטואציה שקראתי לה 'סיפור הגמדים'. מצד אחד הוא מוקף בתוך מפלגתו בחבורה שלא מאיימת עליו, אבל באופן מפתיע אין גם אף אחד מחוץ למפלגה שיכול לאתגר אותו. לכן הניצחון שלו ודאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker