חוק משק הדלק אושר בוועדת השרים לחקיקה - בנוסח שמיטיב עם פז

מנוסח החוק הושמטו שני סעיפים שנועדו להגביר את התחרותיות במשק בדלק ■ חברת פז לא תידרש למכור תחנות דלק שבבעלותה ולהיפרד מאחזקתה בפזגז

איתי טרילניק

תזכיר חוק משק הדלק אושר היום (א') בוועדת השרים לחקיקה, ויעבור לדיונים בכנסת במושב הקיץ. מנוסח החוק הושמטו שני סעיפים שנועדו להגביר את התחרותיות במשק בדלק. בנוסח המקורי של תזכיר החוק, שהוגש לאישור הממשלה בינואר 2011, נכללו סעיפים שנועדו להפחית את הריכוזיות במשק הדלק, והיו צפויים לפגוע בקבוצת פז שבבעלות צדיק בינו.

צדיק בינו
צדיק בינו

בין היתר, נקבע בתזכיר המקורי כי הקבוצה תרד לנתח שוק של 25% בתחנות הדלק ותמכור את חברת הגז פזגז, בשל אחזקתה בבית זיקוק אשדוד (בז"א). עם זאת, התזכיר הוסר אז משולחן הממשלה ונשלח לדיון מחדש. בתזכיר שאושר שונו הסעיפים כך שתימנע הפגיעה בפז.

פז מחזיקה בבז"א, אחד משני בתי הזיקוק בישראל יחד בית הזיקוק בחיפה (בזן). בז"א מספק כיום את מרבית הדלק המזוקק בתחומו לצורכי תחנות הדלק של פז, ומתחרותיה נשענות בלית ברירה על הדלק המזוקק בבזן בלבד, שכן יבוא הדלקים לישראל מוגבל. בית הזיקוק מייצר גם גז בישול (גפ"מ), הנמצא כיום במחסור ושיווקו סובל מחסמי לוגיסטיקה כבדים - לכן יש לפזגז יתרון בזכות בעלות החברה האם על בית הזיקוק.

שרשרת הדלק של קבוצת פז

לפיכך קבעה לפני שנתיים טיוטת מסקנות של ועדה בין-משרדית, שהוקמה במטרה לבחון את השלכות פיצול והפרטת בתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד ב-2005-2006, כי ההפרטה פגעה בתחרות במשק הדלק.

תזכיר החוק המקורי הגביל את נתח השוק של פז, כמחזיקת בית זיקוק, ל-25% ממספר תחנות הדלק בישראל, סעיף שהיה מגביל אותה בפתיחת תחנות חדשות, ואף מאלץ אותה למכור מספר תחנות. בנוסף קבע התזכיר כי על פז למכור את פזגז. פז התנגדה לתזכיר החוק המקורי, ואף איימה בעתירה לבג"ץ על ידי בא כוחה של פז, הממונה על ההגבלים לשעבר, עו"ד דוד תדמור.

פז בראש

נציגי פז, בראשות מנכ"ל הקבוצה יונה פוגל, קיימו פגישות עם אנשי משרדי האנרגיה והאוצר, וטענו כי חיוב פז לדלל את פעילותה סותר את האישורים שניתנו לה בעבר על ידי המדינה. על אף תמיכתם של משרד האוצר ומשרד המשפטים בתזכיר המקורי, שונה התזכיר ואושר בוועדת השרים במתכונתו המרוככת.

בתזכיר שאושר הועלה שיעור תחנות הדלק שיותר לפז להחזיק ל-33%, כאשר לשר האנרגיה והמים סמכות, בהתייעצות עם הממונה על ההגבלים העסקיים, להפחית שיעור זה ל-25%, אך מבלי להכריח את פז למכור תחנות קיימות מעבר לשיעור זה. נתח השוק של פז כיום הוא 25.5%. הסעיף, שקבע כי מחזיק רישיון זיקוק לא יחזיק ברישיון שיווק גז, הושמט לגמרי.

הבעלות על תחנות הדלק בישראל

הדיון בתזכיר היה אמור להתקיים בשבוע שעבר, אך נדחה מסיבות טכניות. על פי משרד האנרגיה והמים, "השינויים נעשו על בסיס עמדות מקצועיות. יצוין כי מן הבחינה המשפטית נדחו טענות פז בשימוע שנעשה, ועמדת המדינה היא כי במועד רכישת בז"א ידעה פז כי מתגבשת הצעת חוק אשר ייתכן שתיקבע הגבלות משמעותיות בעניינה". מהדיון נעדר יו"ר ועדת השרים לחקיקה, שר המשפטים יעקב נאמן, שהכריז כי הוא שרוי בניגוד עניינים בנושא. לפיכך החליף אותו בתפקיד יו"ר הוועדה, השר בני בגין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker