נחתם הפרוטוקול הפיננסי עם סין ליצוא טכנולוגיות מים עד מיליארד ש' - דינמו ורכב - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נחתם הפרוטוקול הפיננסי עם סין ליצוא טכנולוגיות מים עד מיליארד ש'

הוסכם על תחילת שיחות ליצוא גז טבעי לסין

2תגובות

שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם היום בבייג'ין על פרוטוקול פיננסי עם שר האוצר הסיני, שיה שו ראן, שהיקפו מעל מיליארד שקל. ההסכם יעודי ליצוא טכנולוגיות מים ישראליות לשימוש חקלאי בסין. בטקס השתתפו סגן השר, יצחק כהן והחשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו. הפרוטוקול ממוקד במיזמים ב-300 מיליון דולר, בהם החלק הישראלי עולה על 50%.

הפרוטוקול הפיננסי הינו הסכם בין ממשלת ישראל לממשלת סין להקמת קו אשראי מיוחד למימון מסחר והשקעה ישראלית בסין. הפרוטוקול מאפשר ביטוח הלוואות ארוכות טווח הניתנות לעסקות יצוא מישראל בתנאים הנותנים יתרון ליצואן הישראלי על פני מתחריו בעולם.

החתימה על הפרוטוקול הינה חלק מיישום תכנית החומש הכלכלית ה-12 של סין הכוללת את פיתוח משק המים בחמש פרובינציות באזור צפון-מערב סין: שָאַנְשׂי (Shaanxi), גָאנְסוּ (Gansu), צִ'ינְגְהָאי ,(Qinghai) שׂינְגְ'יָאנְג (Xinjiang), נִינְגשְׂיָה ((Ningxia. זאת על רקע המחסור החמור במים בסין. תוצר חמשת הפרובינציות מסתכם בכ-310 מיליארד דולר ואוכלוסייתה מונה כ-97 מיליון אנשים.

אמיל סלמן

במסגרת הפרוטוקול הפיננסי, ירכוש משרד האוצר הסיני טכנולוגיות ישראליות עבור ציבור החקלאים בפרובינציות שנבחרו. הסכם הפרוטוקול יאפשר ביצוע פרויקטים בהיקף של למעלה ממיליארד שקל (300 מיליון דולר), בהן המרכיב הישראלי יהווה לפחות 50% מערך הפרויקט. שילוב הפרוטוקול הפיננסי בתכנית החומש הסינית מצביע על ההכרה ביכולות הטכנולוגיות הישראליות ועל חשיבות היחסים הכלכליים והמדיניים בין המדינות.

"ישראל רואה בהעמקת הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות יעד אסטרטגי חשוב ביותר", אמר שטייניץ בטקס. "בכל פעם שאנחנו נפגשים, היקף הסחר בין שתי המדינות גדל ואני מקווה שמגמה זו תמשך גם בעתיד. אני רוצה להודות לך על חתימת הפרוטוקול המשותף". שטייניץ הזמין את עמיתו הסיני לביקור בישראל. השר הסיני נענה להזמנה ואמר: "אמצע את ההזדמנות להגיע לביקור בישראל. אנחנו מאוד מרוצים משיתוף הפעולה הכלכלי עם ישראל ובפגישתנו נחשוב איך לקדם בעתיד את היקף הסחר. היחסים הכלכליים בין שתי המדינות גדלים וצמחים במהירות לשביעות רצוננו ובכוונתנו לנקוט בצעדים נוספים בכדי לחזק מגמה זו. כך, גם יישומם של פרויקטים רבים בתחום החקלאות והטכנולוגיה, בהן מעורבות חברות ישראליות חשובות מאוד ליחסינו הכלכליים".

נושא נוסף שעלה בפגישתם של השרים הוא האפשרות ליצוא גז טבעי מישראל לסין. השר הסיני הביע התעניינות באפשרות זו ואמר כי בקרוב יתקיימו שיחות בנושא.
כהן אמר כי "התחזיות לצמיחה נמוכה ואף שלילית במדינות המפותחות ממחישות את הצורך בהסטת היצוא הישראלי למשקים אחרים, ובראשם סין, כלכלה חזקה, יציבה וצומחת. הפרוטוקול שנחתם היום יאפשר זאת והינו עדות למאמצי המדינה לקידום הפעילות הכלכלית בתחום ולקידום התעשייה הישראלית בכלל".

עבאדי-בויאנג'ו אמרה, כי "היצוא הישראלי הינו נדבך משמעותי בכלכלה הישראלית ומשרד האוצר פועל לקידום היצואנים הישראלים. בין השאר, המשרד חתם על פרוטוקולים פיננסיים מול ממשלות סין, וייטנאם ובלארוס, המאפשרים מימון עסקות יצוא במדינות אלה. לפרוטוקול שנחתם היום חשיבות מיוחדת שכן הוא מאפשר דריסת רגל כלכלית ראשונה לאזורים חדשים בסין, אשר יכולה להיות משמעותית בעתיד ליצוא הישראלי בתחומים נוספים".

הפרוטוקול הנוכחי מתווסף ל-3 פרוטוקולים קודמים שנחתמו עם ממשלת סין מאז שנת 1995. סך הפרוטוקולים הקיימים מסתכמים במיליארד דולר. במסגרת הפרוטוקולים יצאו אל הפועל כ-220 עסקות בהיקף של למעלה מ-600 מיליון דולר, רובן בתחום המכשור הרפואי ובתחום התקשורת. לאור הצלחת הפרוטוקולים הקודמים, ובעקבות הצורך שעלה מצד ממשלת סין לקידום ופיתוח משק המים לשימוש בחקלאות, משרדי האוצר הישראלי והסיני הסכימו על ייחוד הפרוטוקול הנוכחי לטכנולוגיות בתחום המים וההשקיה.

תכניות נוספות לעידוד היצוא כוללות את הפעילות של חברת אשרא - החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, תכנית טופ-אפ, המעניקה ערבויות לחברות הפרטיות לביטוח יצוא והקרן לעסקים קטנים ובינוניים. בימים אלה נבחנת הקמת קרן היצוא בהיקף של מעל 100 מיליון שקל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם