דניאל שמיל

בדיוק כשעבר ניר דקל מניהול חטיבת פולקסווגן ביבואנית צ'מפיון מוטורס לניהול אינפיניטי, מותג היוקרה מקבוצת ניסאן, פרצה בקיץ תנועת המחאה החברתית. "המחאה גדלה לי מול הפרצוף", אומר דקל בראיון ל-TheMarker. "אוהלים הוקמו בדיוק מול אולם התצוגה שלי בשדרות רוטשילד בתל אביב. עם זאת, גיליתי הרבה סימפטיה למחאה והבנתי אותה. לכן נמענו מלקיים אירועים שהיו יכולים להיתפש כניתוק מהמצב, וביטלנו ארבעה אירועים בקיץ, כי מבחינה טקטית לא נכון לקיים אירועי יוקרה באווירה כזאת. זה לא פוליטקלי קורקט לשתות קאווה באינפיניטי בשעה שאנשים מוחים על יוקר המחיה".

לדברי דקל, המחאה ניכרה גם בשורת המכירות של מותג היוקרה. "הרבעון השלישי היה חלש בגלל המחאה, אך גם בגלל רעידת האדמה ביפאן", הוא אומר. ואולם להערכתו, השפעת האווירה הציבורית קצרת טווח: "בסופו של דבר, מותגי פרימיום בכל התחומים יישארו, כפי שאנשים ימשיכו לקנות בגדים זולים וגם יקרים. כיום נדרשת יותר רגישות, שנועדה לתת לקליינט את התחושה שהוא לא מוחצן מדי. אבל המחאה לא תשנה את העדפות הצרכנים".

ממש ליד אולם התצוגה שלך בהרצליה ממוקם אולם ניסאן פרימיום, שבו מוצעות המכוניות היוקרתיות של ניסאן. למה צריך לשלם יותר רק עבור הסמל אינפיניטי?

צילום: אייל טואג

"בפרימיום אתה משלם על הסמל. חולצה עם סמל של ראלף לורן עולה יותר מחולצה בלי סמל. במקרה שלי, אין כאן אפילו קו מוצרים דומה ואין מכוניות דומות. רמת הבנייה של מכוניות יוקרה היא שונה, ולשבת בסקודה או לשבת באאודי זה לא אותו דבר.

"הלקוח רוצה שיראו אותו. לכן, למשל, אתה הולך עם שעון יקר. כל השעונים מראים אותה שעה, אבל מעדיפים מותג פרימיום. הפרטים הטכניים כבר מזמן לא רלוונטיים, אלא התדמית - וזו שונה בין משתמשי לקסוס, אינפיניטי או ב.מ.וו. השיווק של המכוניות הללו הוא אמנות הבידול. אני לא רוצה לנהוג במכונית מנקרת עיניים, אבל גם לא בדגם משעמם. כל אחד מוצא את האיזון שלו".

"לגדול ב-20% כל שנה"

דקל, 45, נחשב עד לפני שנה למספר 2 בצ'מפיון מוטורס. בתפקידו כמנהל חטיבת פולקסווגן הוא נחשב מקורב למנכ"ל אבי צור, וכמועמד להחליפו בבוא העת. אלא שבמפתיע פרש דקל מהקבוצה ועבר לקרסו המתחרה כדי לנהל את אינפיניטי.

"איש לא הבטיח לי להיות מנכ"ל בצ'מפיון", הוא אומר. "יש לחברה מנכ"ל מצוין, ולא היו לנו חילוקי דעות. הייתי בצ'מפיון 13 שנה, ניהלתי כמעט את כל החטיבות ויצא לי לבנות מותג מההתחלה (סיאט, ד"ש). החטיבה היחידה שלא ניהלתי היא בתחום היוקרה, וכאן יש לי הזדמנות לבנות מותג מעניין מאוד. לגדול ב-20% כל שנה זה נתון שאי אפשר להשיג במותגים אחרים. אני רוצה לבנות תשתיות למותג שהוא בחמישייה הפותחת של ענף היוקרה".

ואולם סגמנט היוקרה חווה בימים אלה טלטלה לאחר שדלק מוטורס הכריזה בשבוע שעבר על מדיניות של ביטול הנחות, חתכה עד 200 אלף שקל (33%) ממחירי המותגים ב.מ.וו ומיני - וחשפה על הדרך את הניפוח המלאכותי של מחירי מכוניות היוקרה בישראל.

"הם עשו מהלך יפה. נקרתה בדרכם הזדמנות (שערי מטבע נוחים ודגמים חדשים, ד"ש), והם ניצלו אותה", אומר דקל. "ההשפעה של המהלך תחלחל ותשפיע על המחירים של הדגמים הבסיסיים בענף היוקרה. אבל לא כל יבואן יוכל להצטרף לכך, כי לא לכולם יש היצע דגמים גדול כל כך".

ומה לגבי ההכרזה על מדיניות של אפס הנחות?

"זה עניין של מדיניות, ואני לא יודע להגיד אם זה מתאים לכל אחד. אני מניח שבמוצרים שמחירם נמוך יותר, קל לעמוד בזה. ככל שהמחיר יקר יותר קשה להתמיד בכך, ולא להציע הנחות כלל.

עם זאת, דלק חברה רצינית עם אנשים רציניים. המהלך ראוי להערכה, אבל החלק הקשה עוד לפניהם. ההנחות לרוב הן לא על מחיר המחירון, אלא בעסקת הטרייד-אין. 65% מהמכוניות נקנות בטרייד-אין. החלק החשוב הוא לא מחיר המחירון, אלא הפער בין המכונית החדשה לישנה. צריך טרייד-אין חזק כדי להשפיע על הלקוחות".

המהלך יוביל להגדלת שוק היוקרה?

"שוק הפרימיום לא יגדל משמעותית והקהל ימשיך ללכת למכוניות טיפה יותר צנועות. לא נעים כל כך ממכוניות ראווה, אבל אנשים לא נמנעים ממה שהם באמת רוצים. לכן שוק היוקרה הגבוה, עם מחירים של יותר מ-300 אלף שקל לא יגדל.

"השוק יגדל מלמטה, במחירים שבהם כיום לא רוכשים מכוניות יוקרה. יש מכוניות יוקרה קטנות שיגדילו את השוק על חשבון רכבי פנאי ועל חשבון מכוניות מנהלים שעולות 160 אלף שקל.

"לקוחות שקנו פולקסווגן פאסאט או טויוטה קאמרי אולי יקנו עכשיו ב.מ.וו. גם אני אצטרך להתאים את עצמי לתנאי השוק העתידיים. למזלי, יש לי עוד זמן עד להגעת הדגמים העתידיים האלה, מספיק זמן כדי לראות איך המהלך שורד ואיך השוק מתאים את עצמו".

איך ועדת זליכה תשפיע על השוק?

"היא יכולה להשפיע, אבל אני חושב שעל מותגים קטנים יותר ההשפעה תהיה מצומצמת. בניין של 30 קומות רועד ברעידת אדמה יותר מבניין בן קומה אחת.

"בשנים האחרונות קצב השינויים הרגולטוריים לא היה סביר. כל שינוי רגולציה דורש מהיצרן ומאתנו לבצע התאמה - ולא היו יותר משלוש שנים רצופות בלי שינוי כזה בישראל. צריך לראות איך הדברים יתגלגלו קדימה. המלצות הוועדה ארוכות טווח ומורכבות. חלק מהן בר מימוש וחלק מסובך ליישום. אני לא יודע להגיד היכן ההיתכנות גבוהה יותר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום