דניאל שמיל
דניאל שמיל

>> יבואני רכב רבים נשמו אתמול לרווחה כששר התחבורה הודיע על אימוץ עקרוני של מסקנות זליכה, ובמקביל על הקמת צוות בינמשרדי ליישומן. תקוותם היא שצוות כזה, שיכלול גם גורמים מתונים יותר ממשרד האוצר ומרשות ההגבלים, ירכך את המסקנות ויקטין את הפגיעה הצפויה ביבואנים ובחברות הליסינג.

אחד היבואנים אף טען כי הצוות הוא הסולם שבעזרתו יירד שר התחבורה מהעץ הגבוה של מסקנות זליכה, מרחיקות הלכת. לדברי אותו יבואן, הצוות ייעדן את המסקנות ואם לא יצליח בכך, שר התחבורה יוכל תמיד להאשים את האוצר ואת רשות המסים שהסכימו להשתתף בוועדה. אפשרות זו מרגיעה את היבואנים, אך צריכה לעורר חשש בקרב הצרכנים.

אבל יש סיבה אפשרית נוספת להקמת צוות היישום. היבואנים שוכחים שבוועדה תהיה נציגות גם לאגף התקציבים באוצר, שעשה בשנה האחרונה עבודה יסודית לבחינת התחרותיות בענף. המסקנות שלו שונות אמנם מאלה של זליכה, אך הממצאים די דומים. האוצר אף קידם באחרונה הקמה של ועדה בינמשרדית לקידום התחרות בענף הרכב, אך היוזמה לא התממשה בשל התנגדות שר התחבורה. כעת, באיחור של חצי שנה, האוצר והתחבורה ישתפו פעולה כדי לשנות את ענף הרכב בישראל. אנשי אגף התקציבים אולי יפעלו לשינויים והתאמות במסקנות זליכה, אך ייתכן שהדבר רק יהפוך אותן לישימות יותר, ואף למשפיעות יותר.

ועדת זליכה העלתה לדיון הציבורי את הבעיות בתחרותיות בענף הרכב ותעזור לצוות הבינמשרדי לקדם שינוי של ממש בענף הרכב. אבל התמונה עדיין לא מושלמת. למאגרי הנתונים של רשות המסים יש חשיבות רבה בגיבוש מסקנות על הענף, והכלי רב-העוצמה שברשותה הוא שיעור המס האדיר על המכוניות, שכל שינוי קל בו יכול לשנות את השוק. אם רשות המסים תצטרף למהלך, כנראה שבאמת נראה כאן מכוניות זולות בהרבה, ותחרות אמיתית על כל לקוח.

צילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker